newsletter reklama projekty domów forum
środa 16 czerwca 2021
02.03.2020r...

Parametry okien na które warto zwrócić uwagę

Jak wybrać idealne okna? To pytanie prędzej czy później musi zadać sobie każdy inwestor, przymierzający się do budowy/remontu domu czy mieszkania. Zakup stolarki okiennej to poważny wydatek finansowy, a zarazem inwestycja na lata. Od jej optymalnego doboru zależą w dużej mierze jakość i komfort życia – dobre okna zagwarantują nam ciche, ciepłe i bezpieczne wnętrza w budynku o przyjemnym mikroklimacie i niskich kosztach eksploatacyjnych.
Producenci oferują stolarkę okienną z drewna, aluminium, PVC w najrozmaitszych konfiguracjach. Czym więc się kierować, podejmując decyzję o zakupie? Na pewno NIE wyłącznie ceną! Każde okno powinno mieć europejski znak zgodności CE – deklarację producenta, stwierdzającą zgodność własności fizycznych i mechanicznych okna z obowiązującymi normami. Ponadto parametrami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są współczynniki Uw, Rw i Rc.

profil
Okna RAU-FIPRO X to wielkie przeszklenia okienne zapewniające wysoki poziom izolacji termicznej fot. REHAU

Uw czyli energooszczędność

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobra izolacja termiczna to gwarancja niskich kosztów ogrzewania. O tym, ile ciepła „ucieka” przez okno, informuje nas współczynnik przenikania ciepła Uw. Mówiąc najprościej – im niższa jego wartość, tym wyższa energooszczędność stolarki i mniejsze straty energii.
KALEIDO WOODEC – to połącznie estetyki naturalnego drewna i właściwości pvc fot. REHAU
KALEIDO WOODEC – to połącznie estetyki naturalnego drewna i właściwości pvc fot. REHAU
Aktualnie obowiązujące normy wymagają, by współczynnik Uw okna nie przekraczał 1,1 W/(m2·K). Ale już od przyszłego roku jego maksymalna wartość wyniesie 0,9 W/(m2·K). Dlatego – wybierając nowoczesną stolarkę okienną – warto zdecydować się na produkty o możliwie niskim współczynniku Uw – np. 0,85 W/m2K lub niższym. Można też rozważyć zakup okien spełniających wymogi budownictwa energooszczędnego i pasywnego – w tym przypadku wartość współczynnika Uw kształtuje się zwykle na poziomie 0,61 W/(m2·K) (system GENEO firmy REHAU) a w przypadku okien SYNEGO firmy REHAU 0,66 W/(m2·K). Okna PVC o bardzo niskim współczynniku Uw – zamiast tradycyjnych wzmocnień stalowych – mają rdzeń profili wykonany z tworzywa kompozytowego. Pozwala to na uzyskanie pożądanych właściwości termicznych, a także gwarantuje doskonałą stabilność produktu końcowego.

Ważne! Poziom izolacyjności okna jako całości określa współczynnik Uw (U window)! I to nim należy się przede wszystkim kierować decydując się na zakup okna. Pozostałe współczynniki podawane przez producentów, czyli Ug oraz Uf, odnoszą się do konkretnych elementów produktu - pakietu szybowego (U glass) czy ramy (U frame).

Stolarka okienna o niskim współczynniku Uw, produkowana z wielokomorowych profili wypełnionych specjalnymi wkładkami ocieplającymi i wyposażona w efektywne pakiety szybowe nie jest tania, jednak energooszczędne okna pozwalają zredukować koszty ogrzewania o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Jest to więc wydatek, który na pewno się zwróci.

Rw czyli komfort akustyczny

Żyjemy zanurzeni w hałasie. Niewielu z nas ma szczęście mieszkać w domu usytuowanym z dala od źródeł jego emisji - sąsiadów, ulic, zakładów pracy itp. Dlatego tak istotne jest maksymalne wyciszenie wnętrz, w których przebywamy, gdyż jedynie dzięki temu możemy efektywnie wypoczywać i pracować.

Poziom dźwiękoszczelności stolarki powinien być jednak dopasowany do lokalizacji domu/mieszkania. Jeśli mieszkamy w mieście przy ruchliwej ulicy, okno ze współczynnikiem Rw 40-45 dB jest niezbędne; jeżeli jest to cicha dzielnica czy spokojna wieś, wystarczy standardowa stolarka tłumiąca hałas na poziomie 32-35 dB.

Okna REHAU
Okna REHAU

RC czyli bezpieczeństwo

Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli mieszkamy na parterze lub w niskiej zabudowie, gdzie ryzyko włamania jest relatywnie wyższe. Stopień zabezpieczenia przeciwwłamaniowego określają trzy klasy odporności RC (resistance classes), gdzie RC1N oznacza najniższą, podstawową ochronę, a RC6 - najwyższą.

Do dyspozycji mamy różne zabezpieczenia – wzmocnione elementy profili i okuć, zaczepy antywłamaniowe, klamki z kluczykiem, specjalne oszklenie – np. szyby hartowane, odporne na wybicie. Zdecydowanie bardziej zaawansowaną ochronę zapewnia inteligentny system REHAU Smart Guard (to jedyny taki system na rynku) wykorzystujące metodę aktywnego odstraszania. Niewidoczny, ukryty w ościeżnicy inteligentny czujnik wykrywa włamywacza i automatycznie uruchamia program ochronny.  Minimalizuje w ten sposób ryzyko powstania poważnych uszkodzeń okien i drzwi, gdyż jego rolą jest zapobieganie włamaniu.

***
Warto pamiętać, że o izolacyjności termicznej i akustycznej okna oraz efektywnej ochronie przeciwwłamaniowej decydują w równej mierze zastosowane do produkcji okna materiały i technologie, jak i sposób montażu.

--
REKLAMA:
--

źródło: MATERIAŁ PARTNERA

Artykuły podobne:

d