newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 25 września 2022
22.09.2022r...

Do czego służy glebogryzarka spalinowa?

Glebogryzarka spalinowa to urządzenie o niezwykle szerokim zastosowaniu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że glebogryzarkę można wykorzystać do większości prac w ogrodzie. W zależności od dobranych elementów dodatkowych, urządzenie sprawdzi się zarówno przy pracach sezonowych, jak i przez cały rok przy pielęgnacji ogrodu. Jak działa glebogryzarka spalinowa i do jakich prac w ogrodzie można ją wykorzystać?
glebogryzarka do czego służy

Glebogryzarka ogrodowa - zasada działania

Profesjonalne glebogryzarki spalinowe wyposażane są w silnik, którego zadaniem jest napędzanie wału urządzenia. Podczas uruchamiania urządzenia dochodzi do szybkiego obracania się wału, a przymocowane do niego noże tnące lub inne akcesoria zostają wówczas wprawione w ruch. Najczęściej wykorzystywanym paliwem do glebogryzarek jest benzyna bezołowiowa w liczbie oktanowej 95.
--
REKLAMA:
--
Szeroką ofertę akcesoriów do glebogryzarki umożliwiających różne zabiegi w ogrodzie znajdziesz tutaj https://www.globstal.pl/akcesoria-do-glebogryzarek.

Glebogryzarka - do czego służy?

Glebogryzarka to wręcz niezbędne urządzenie w każdym domu, nawet jeśli powierzchnia ogrodu nie jest zbyt duża. Na rynku dostępnych jest wiele elementów dodatkowych do glebogryzarek, które ułatwią i przyspieszą całe mnóstwo prac ogrodowych. Do czego więc można używać glebogryzarki w zależności od wybranych akcesoriów?

#1 Spulchnianie gleby

Glebogryzarka najczęściej wykorzystywana jest do przygotowywania gleby pod uprawę różnych roślin. Noże tnące, w które wyposażone jest urządzenie, zagłębiają się w podłoże, a przy ich wyjmowaniu ziemia jest rozdrabniana, co poprawia strukturę gleby. Poza nożami tnącymi, do płytkiego spulchniania podłoża można wykorzystać brony, które dodatkowo kruszą bryły i niszczą chwasty. Spulchnianie na większej głębokości może ułatwić dodatkowy kultywator, który zanurza się w ziemi na głębokość nawet 20 cm.

Ponadto glebogryzarka może zostać wykorzystana do wyrównywania gleby po orce i spulchniania górek pojawiających się na powierzchni ziemi. Do takich zabiegów doskonale sprawdzi się dołączany pług do glebogryzarki lub wał strunowy. Glebogryzarka jest więc doskonałym narzędziem, które pozwoli przygotować podłoże do zakładania trawnika lub sadzenia roślin i warzyw w ogrodzie.

#2 Aeracja trawnika

Oprócz spulchniania gleby glebogryzarkę można wykorzystać do aeracji, czyli napowietrzania korzeni traw. Zabieg umożliwią dołączane do urządzenia aeratory, które zagłębiają się w podłoże i usprawniają przepływ tlenu do źdźbeł trawy. Aeracja trawnika zabezpiecza murawę przed chorobami grzybowymi, a także wspiera zdrowy wzrost nowych łodyg.

#3 Wertykulacja trawnika

Kilkuletni trawnik, na którym zebrał się charakterystyczny mech, wymaga przeprowadzenia wertykulacji, która polega na pionowym nacinaniu darni specjalnie skonstruowanymi nożami tnącymi. Montując do glebogryzarki wertykulatory, można szybko przeprowadzić zabieg, bez konieczności zakupu osobnego urządzenia spalinowego. Wertykulacja usprawni przepływ wody i składników odżywczych w glebie, tym samym poprawiając wzrost trawy.

glebogryzarka do czego służy, glebogryzarki elektryczne

#4 Odśnieżanie

Co ciekawe, glebogryzarka spalinowa może być wykorzystywana także zimą do odśnieżania podjazdu. Montując do urządzenia dodatkowy pług do śniegu, można sprawnie odśnieżyć przestrzeń wokół domu, bez konieczności ręcznego usuwania śniegu łopatą.

#5 Wyrównywanie i oczyszczanie podłoża

Jak wcześniej wspomniano, glebogryzarka może zostać wykorzystana do wyrównywania gleby, jednak jej zastosowanie jest znacznie szersze. Do urządzenia można zamontować specjalne grabie, które nie tylko wyrównają ziemię, ale także usuną z podłoża zanieczyszczenia w postaci obumarłych resztek roślin, liści lub pojedynczych gałęzi.

Do precyzyjnego wyrównania gleby można wykorzystać równiarkę wyposażoną w zęby zbierające i płaskownik wyrównujący. Następnie, z wykorzystaniem dołączanego do glebogryzarki walca ogrodowego, można sprawnie docisnąć podłoże, ograniczając wystąpienie wybrzuszeń i nierówności.

#6 Prace przy sadzeniu roślin

Glebogryzarka ułatwia także czasochłonne sadzenie roślin. Wystarczy zamontować do urządzenia znacznik lub radełko z możliwością regulacji szerokości pracy, a glebogryzarka wręcz samodzielnie uformuje redliny w wyznaczonych miejscach. Do tworzenia redlin o standardowych wysokościach można wykorzystać obsypnik.

#7 Pielęgnacja roślin

Glebogryzarka sprawdzi się także przy pielęgnacji wzrastających roślin lub upraw. Wykorzystując dodatkowy pielnik, można bez najmniejszego problemu usunąć chwasty, bez martwienia się o uszkodzenie korzeni roślin. Ponadto, montując dołączaną do urządzenia wykopywaczkę można ułatwić sobie wykopywanie warzyw bulwiastych, bez schylania się i ręcznego wykonywania prac.

Glebogryzarka - wielofunkcyjne narzędzie w Twoim ogrodzie

Glebogryzarka spalinowa to urządzenie, które może pracować bez dostępu do źródła energii elektrycznej. Dzięki zasilaniu silnikiem spalinowym nie ma konieczności rozciągania kabli i podłączania urządzenia do prądu, co usprawnia prace w ogrodzie i zwiększa bezpieczeństwo użytkownika. Ponadto przy zastosowaniu akcesoriów do glebogryzarki można wykonać wiele prac w ogrodzie bez konieczności zakupu dodatkowych, drogich narzędzi.

Urządzenie pozwoli poprawić jakość podłoża i przygotuje je do sadzenia roślin. Ponadto glebogryzarka zwiększa przepływ składników odżywczych w glebie, co ułatwia roślinom wzrost i uodparnia je na działanie szkodników. Co więcej, glebogryzarka doskonale sprawdzi się przy pielęgnacji roślin i warzyw, a także przy codziennych pracach ogrodniczych.

Podsumowanie

Glebogryzarka to wielofunkcyjne narzędzie, które sprawdzi się w niemalże wszystkich pracach ogrodowych. Urządzenie przyspieszy prace pielęgnacyjne przy zakładaniu trawnika i jego późniejszej uprawie, a także przy sadzeniu roślin. Ponadto z wykorzystaniem glebogryzarki można oczyszczać podłoże z chwastów i zalegających resztek roślin lub bez większego wysiłku odśnieżać przestrzeń wokół domu. Warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria do glebogryzarki, które rozszerzą zastosowanie urządzenia i zapobiegną konieczności kupowania osobnych narzędzi do pojedynczych prac w ogrodzie.

źródło: Materiał partnera

Artykuły podobne:

d