Jak i czym impregnować drewniany płot

Podziel się:
Drewniane płoty doskonale komponują się z zielenią ogródków. Ten naturalny i estetyczny rodzaj ogrodzeń wymaga jednak odrobiny pielęgnacji. Niezabezpieczone drewno szybko traci na urodzie i niszczeje. Przedstawiamy sprawdzony w polskich warunkach klimatycznych sposób zabezpieczania płotu.

- zabezpiecz sztachety przed montażem
- zaimpregnuj drewno głęboko wnikającym bezbarwnym Impregnatem Extra
- zabezpiecz je przed wilgocią i promieniami UV barwnym Drewnochronem Bariera Plus lub Impregnat Extra

 fot. Drewnochron fot. Drewnochron

Impregnowanie nowego płotu

Drewniane sztachety najlepiej jest zabezpieczyć jeszcze przed zamontowaniem. Zostaną wówczas dokładnie zaimpregnowane na całej powierzchni. Zanim przystąpimy do malowania upewnijmy się, że drewno posiada właściwą wilgotność, czyli od kilku do kilkunastu procent.

Wiele firm budowlanych dysponuje specjalnymi wilgotnościomierzami, umożliwiającymi dokładny i szybki pomiar. Jeśli jednak nie mamy dostępu do takiego urządzenia, pozwólmy deskom poleżakować przez kilka dni w temperaturze pokojowej. Dzięki temu w naturalny sposób same osiągną odpowiednią wilgotność.

Odpylone i odtłuszczone drewno zabezpieczamy najpierw głęboko wnikającym bezbarwnym Impregnatem Extra marki Drewnochron. Impregnat przed użyciem należy dokładnie wymieszać. W sztachety wcieramy go solidnie pędzlem (nie nadaje się do tego wałek!). Impregnat Extra jest najgłębiej wnikającym impregnatem na rynku – właściwie naniesiony zabezpiecza drewno na głębokość do 4,7 cm. W przypadku sztachet płotu oznacza to, że chronione będzie całe drewno. Środek chroni je przed wpływem wilgoci, przed szkodnikami, sinicą, grzybami oraz pleśniami, zapewniając najpełniejszą ochronę biologiczną.

Po upływie 16 godzin potrzebnych na wyschnięcie powłoki, przystępujemy do malowania dekoracyjno-ochronnego. Potrzebne będą dwie warstwy preparatu, który zabezpieczy drewno przed wpływem promieni UV i deszczem. Powinien być to środek koloryzujący. Preparaty bezbarwne nie chronią przed szarzeniem drewna i rozkładem celulozy (uszkodzeniem drewna) pod wpływem promieni słonecznych. Z tego względu najbardziej polecanym środkiem na każdy drewniany płot będzie bądź barwna odmiana Impregnatu Extra (produkt rozpuszczalnikowy), bądź tańsza od niego wodna Bariera Plus.
REKLAMA:

Barwny Imregnat Extra dostępny jest w aż dziewięciu kolorach: cedrowy, dąb, mahoń, orzech ciemny, palisander, palisander średni, sosna, tik i zielony. Zachowuje naturalny rysunek drewna oraz zapewnia do 5 lat skutecznej ochrony. Nie powoduje także korozji metalowych elementów, takich jak gwoździe, okucia, czy klamki. Drewnochron Bariera Plus z woskiem to preparat dostępny w pięciu kolorach: ciemny i jasny brąz, czerwony mahoniowy, tik jasny oraz cedrowy. Preparat nadaje powierzchni właściwości hydrofobowe: odpycha cząsteczki wody od pomalowanego drewna, dzięki czemu krople deszczu szybciej spływają, nie powodując nadmiernego zawilgocenia. Bariera Plus zawiera substancje biobójcze, które powierzchniowo chronią pomalowaną powierzchnię drewna przed rozwojem grzybów pleśniowych i glonów.

Nakładając zewnętrzne warstwy ochronne pamiętajmy także, aby każdą sztachetę płotu dodatkowo zabezpieczyć tam, gdzie zbiera się ściekająca woda opadowa – na samym dole. Koniuszki sztachet warto pomalować o jeden lub nawet dwa razy więcej. W przypadku, gdy płot nie stoi na podmurówce, lecz wkopany jest w ziemię, należy również zalepikować lub zasmołować znajdujące się w gruncie końcówki.

Malowanie renowacyjne

Odświeżenie wyglądu i zabezpieczenie stojącego już płotu nie jest trudne. Przeszlifujmy powierzchnię drewna papierem ściernym – tak, aby oczyścić ją ze złuszczających się powłok czy śladów korozji biologicznej. Odpyloną, odtłuszczoną i osuszoną powierzchnię pomalujmy dwiema warstwami barwnego Drewnochronu Impregnat Extra lub Bariera Plus. Pamiętajmy o dodatkowym zabezpieczeniu końcówek. Najładniejszy efekt dekoracyjny osiągniemy malując drewno wzdłuż linii słojów, długimi, równymi, mocnymi pociągnięciami.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dekoral
#architektura #do ochrona #ogrody #w ogrod #na zewnatrz_bud #z drewno #plot #impregnat #do impregnowanie #dekoral #poradnik #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: