Czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe

Podziel się:
Gdy za oknem mróz, marzy nam się ciepło choć we własnym domu.

Jakże przyjemnie by było, wstając rano i dotykając bosą stopą podłogi, poczuć przyjemne ciepło, a nie chłód posadzki. Czy to moda, fanaberia czy zwyczajne udogodnienie w dobie postępu i techniki?Ogrzewanie podłogowe to coraz modniejszy sposób ogrzewania domu, ale także coraz przystępniejszy i prosty do wykonania.

Czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe

Jak to działa?

Przy tym typie ogrzewania, zamiast instalowania w pomieszczeniach tradycyjnych grzejników, montuje się pod podłogą przewody. Będzie nimi płynąć ciepła woda, albo będą to elektryczne elementy grzewcze. – Ważne, by nad wyborem rodzaju ogrzewania, zastanowić się na etapie budowy domu. Przy ogrzewaniu podłogowym, instalacje należy rozprowadzić zanim ułożymy glazurę czy terakotę, w przeciwnym razie zmuszeni będziemy ją zerwać – radzi Wojciech Rutowicz, menadżer projektu z firmy ES Polska. W ogrzewaniu podłogowym ciepło generowane jest przez podłogę, dlatego odczuwalna temperatura pomieszczeń szybko się podnosi. - Inaczej jest przy ogrzewaniu tradycyjnym, z kaloryferami na ścianach. Ciepło wędruje do góry, aż po sufit, następnie jakby opada i obejmuje coraz większą kubaturę lokalu – dodaje Wojciech Rutowicz.

Taniej, drożej, jak?

Rozpatrując możliwe rodzaje ogrzewania w naszym domu, nie patrzmy w kategoriach – tańsze czy droższe ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne. Cena, jaką płacić będziemy za ogrzanie domu, zależy jedynie od wyboru paliwa, na jakie się zdecydujemy.
O różnicach w cenie ogrzewania możemy mówić, porównując ewentualnie koszty wykonania instalacji, a następnie rodzaj paliwa. Koszt ogrzewania nie zależy bowiem od sposobu jego dostarczenia, a generuje go właśnie źródło ciepła – podsumowuje Wojciech Rutowicz. Wybierając ogrzewanie, przemyślmy dokładnie wszelkie za i przeciw. Nie kierujmy się tym, co mówią sprzedawcy i reklamy. Porozmawiajmy z fachowcami, którzy od lat zajmują się tematem ogrzewania i są w stanie doradzić nam odpowiednie do naszych potrzeb i trybu życia.

Zalety

Bezsprzeczną zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne rozchodzenie się ciepła. Przy tradycyjnym grzejniku ciepło oddawane jest w miejscu zainstalowania grzejnika i następnie dopiero rozchodzi się po pomieszczeniu. Dodatkowym plusem jest zwyczajne ludzkie odczuwanie. – Człowiekowi zawsze najzimniej jest w stopy, dlatego też ciepło odczuwane bezpośrednio z podłogi, daje wrażenie wyższej temperatury w pomieszczeniu i na pewno zmarzluchom milej się w takim wnętrzu mieszka – dodaje Wojciech Rutowicz. Kolejna kwestia to estetyka i funkcjonalność pomieszczeń. - Dla tych, którym przeszkadza widok kaloryfera, ogrzewanie podłogowe wydaje się być idealnym rozwiązaniem. To taka swoista fatamorgana – jest ciepło, ale go nie widać. Czujemy je, ale nie widzimy jego źródła – dodaje Wojciech Rutowicz. Sprawdza się ono także bezwątpienia w małych mieszkaniach, gdzie każdy metr, a nawet centymetr musi zostać wykorzystany. – Nie mając np. grzejnika pod oknem, możemy zainstalować tam półki, szafki czy postawić inny mebel – wylicza Wojciech Rutowicz.

Wady

Utarło się stwierdzenie, że instalacja ogrzewania podłogowego jest dużo bardziej skomplikowana niż tradycyjnego. – Fakt, jest to dość skomplikowane przedsięwzięcie, ale nie dla fachowców. Instalacja musi być poprzedzona szczegółowym projektem, a materiały użyte, wysokiej jakości – dodaje Wojciech Rutowicz. Ostrożność należy zachować meblując mieszkanie, które ogrzewamy tzw. podłogówką. – Musimy zdawać sobie sprawę, że wówczas nasza podłoga to taki grzejnik. Dlatego czekają nas drobne niedogodności z tym związane. Warto pamiętać o podstawowym ograniczeniu, jakim jest absolutny zakaz przeprowadzania instalacji podłogowej pod wanną, brodzikiem czy kuchennymi szafkami. Wyjątkiem jest dno kabiny prysznicowej, wykonane z płytek, pod którymi można zainstalować ogrzewanie podłogowe – dodaje Wojciech Rutowicz. Nie powinno się także stawiać na ogrzewanej podłodze dużych, masywnych przedmiotów bez nóżek. Należy również zdawać sobie sprawę, że przy tego typu ogrzewaniu trudno o szybką zmianę temperatur i ich precyzyjną regulację. Grzejniki podłogowe zdecydowanie dłużej się nagrzewają i także wolniej stygną. Rury umieszczone są w betonie, który zanim ogrzeje pomieszczenie, sam musi się odpowiednio rozgrzać, podobnie ze stygnięciem. Naturą betonu jest to, że powoli się nagrzewa i bardzo powoli wychładza.
REKLAMA:

Montaż i rodzaj

Kiedy decydujemy się zastosować w naszym domu ogrzewanie podłogowe, musimy dokonać kilku wyborów. Pierwszy dotyczy systemu montażu, drugi rodzaju instalacji. I tu wybieramy pomiędzy elektrycznym i wodnym. – Jeżeli chodzi o montaż to wybieramy przewody grzejne lub maty grzejne. Pierwsze układa się bezpośrednio na warstwie izolacji termicznej podłogi, a następnie zalewa betonem. Ostatnie zaś na betonowej wylewce pod wykańczaną podłogą – wylicza Wojciech Rutowicz.

Ogrzewanie elektryczne uważa się za trwałe, przystępne w cenie, jeżeli chodzi o montaż i stosunkowo łatwe w eksploatacji. Jest bardzo prosto zbudowane. Mamy tu elementy grzejne oraz termostat i podłogowe czujniki temperatury. Elementami grzejnymi są przewody, maty lub folie grzejne. Przewody, których używa się do ogrzewania podłogowego mają moc od 10 do 20 W/m. Ich dobór zależy od tego, w jakich odstępach zamierza się je ułożyć. Z reguły jest to 20cm. Należy trzymać się zasady, że nie powinno to być mniej niż 5cm. Maty grzejne, o grubości około 3mm, stosowane przy ogrzewaniu podłogowym, to specjalne siatki z tworzywa sztucznego, w które wpleciony jest przewód grzejny. – Maty grzejne układa się tuż pod pokryciem podłogowym. Dokładnie w warstwie kleju do płytek. Należy jednak pamiętać, że musi być on przeznaczony do ogrzewanych posadzek – dodaje Wojciech Rutowicz. Folie grzejne, o grubości około 2mm, to z kolei płaskie, aluminiowe druty, zatopione w folii poliestrowej. Różnią się zasadniczo od mat grzewczych tym, że folie można przycinać na różną długość, a maty nie. – Ważne jednak, by przyciętą krawędź, zaizolować specjalnie przeznaczoną do tych celów taśmą – dodaje Wojciech Rutowicz.

Instalacja ogrzewania podłogowego, wodnego jest coraz częściej stosowana. Decydując się właśnie na nią należy pamiętać, iż rządzi się ona kilkoma prawidłowościami, których nie należy lekceważyć, a dokładnie się do nich zastosować. – Przypominam, że należy wykonać solidny projekt takiej instalacji i wykonać go musi projektant ze stosownymi uprawnieniami – dodaje Wojciech Rutowicz. Instalacja ta polega na ułożeniu na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej rur, przez które płynie woda grzewcza. Istnieją dwa systemy montowania rur. Pierwszy polega na tym, iż rury leżą bezpośrednio na izolacji. Drugi, to montowanie ich na wysokości około 1 cm nad nią. – Tutaj rzeczą kluczową jest zalanie rur specjalnym podkładem – jastrychem, na którym układa się dopiero warstwę wykończeniową. Jastrych to nic innego jak mieszanina wody, żwiru, piasku i spoiwa. Dodaje się do niego także specjalne emulsje, mające celu poprawienie jego plastyczności, co z kolei przekłada się na lepsze przyleganie rur – kwituje Wojciech Rutowicz.

Wybór ogrzewania to jeden z podstawowych i chyba najważniejszych, jakich musimy dokonać, budując lub remontując dom. Zależy od niego komfort użytkowania, a także koszty, jakie ponosić będziemy za ogrzewanie. Dobrze ocieplony, zaizolowany i ogrzany dom to marzenie każdego. Nie będzie tylko marzeniem, a rzeczywistością, gdy na fazie projektu odpowiednio poważnie do niego podejdziemy i poświęcimy należytą uwagę.

Nie takie ogrzewanie straszne, jak o nim mówią!

Powodzenia!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Es Polska
#do ogrzewanie #instalacje #prad #w wewnatrz_bud #podloga_ogrzewana #polecamy #poradnik #Ogrzewanie podłogowe

Więcej tematów: