Rozwiązania do okien firmy Roto

Podziel się:
W dobie perfekcyjnie szczelnych okien problemem wielu domów i mieszkań jest brak dostatecznej ilości świeżego powietrza. Szczelne okna plus wentylacja wyłącznie grawitacyjna to częste przyczyny zaduchu i wilgoci. Lekarstwem na to jest wietrzenie pomieszczeń. Ale jak to zrobić, by świeże powietrze płynęło do środka, a ciepło zostawało w domu?

Fot. RotoFot. RotoSzczelne okna sprawiają, że wentylacja grawitacyjna, której działanie opiera się na różnicy gęstości powietrza znajdującego się w pomieszczeniach i na zewnątrz budynku, nie przynosi już takich efektów jak dawniej. Przy naturalnym sposobie wentylacji powietrze przedostaje się do środka przez szczeliny w oknach i drzwiach, natomiast ogrzane uchodzi na zewnątrz przez kanały wentylacyjne. Kiedyś, gdy okna i drzwi z reguły były nieszczelne, a powietrze stale dopływało do środka przez szpary, system działał bez zarzutu. Jednak nowoczesne okna bardzo mocno ograniczają naturalny przepływ powietrza. Skoro tak się dzieje – trzeba wietrzyć!

Dlaczego wietrzenie jest konieczne?

Wietrzenie kojarzy się nam z dodatkowymi czynnościami, których nie musieliśmy wykonywać, gdy okna były nieszczelne. Okno trzeba otworzyć, zablokować, by przeciąg go nie otworzył lub nie zatrzasnął, a co najważniejsze – trzeba pamiętać o tym, by zamknąć je przed wyjściem z domu. Dlatego często wietrzymy niechętnie, a na przeszkodzie stają nam jeszcze względy oszczędnościowe. Rozwiązaniem niedogodności związanych z naturalną wentylacją jest delikatne rozszczelnienie okna przy pomocy dodatkowych elementów okucia. Jak go uzyskać? Montując w oknie Roto TurnPlus (rys. 1) albo zaczep mikrowentylacji (rys. 2), sterowane odpowiednim ustawieniem klamki, które utworzą niewielką szczelinę i wpuszczą świeże powietrze do środka.

Fot. RotoFot. Roto
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Roto
#okna #czytelnia #okno #do wentylowanie #okna i drzwi #roto #Okucia, uszczelki #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: