Renowacja balkonu

Podziel się:
Słoneczne, letnie dni to okres, w którym szczególnie docenia się fakt posiadania balkonu. Należy jednak pamiętać, że jest to miejsce wymagające odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi czynnikami...

Fot. BolixFot. Bolix

Różne zastosowanie – różne zagrożenia

Dla mieszkańców miast stanowi on skromny, ale niejednokrotnie jedyny zalążek ogrodu. Na balkonie wypoczywamy, suszymy pranie, hodujemy rośliny, pracujemy. Niektórzy traktują go jako magazyn na wszelkie przedmioty, które nie mieszczą się w domu. Wieloletnie użytkowanie wiąże się licznymi naciskami, długotrwałym obciążeniem, a także przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi. Istnieje jednak znacznie więcej ukrytych zagrożeń, wśród których należy zwrócić uwagę zwłaszcza na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. - Przyczyną poważnych uszkodzeń balkonów jest w wielu przypadkach wilgoć, która powoduje przyspieszanie procesów korozyjnych – wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Ich efektem jest znaczne osłabienie konstrukcji, w ramach której skorodowane elementy stalowe mogą wewnętrznie rozsadzać strukturę betonu. Oczywiście tempo zmian zależne jest także od materiałów i technologii, zastosowanych w danym budynku. O ostatecznym efekcie decyduje jednak suma wszystkich czynników. Dlatego, w zależności od aktualnego stanu technicznego, należy dobierać odpowiednie działania i wykonać je możliwie wcześnie, zanim nadejdą zimowe mrozy. Jak zatem chronić swój balkon?

fot.Bolix  Czyszczenie skorodowanej stalifot.Bolix Czyszczenie skorodowanej stali

Reparacja, konserwacja

W trakcie letnich porządków ograniczamy się na ogół do pozbycia się starych, niepotrzebnych przedmiotów i odmalowania ścian. Niektóre balkony wymagają jednak bardziej zaawansowanych prac. Warto do nich zatrudnić fachowców. Pamiętajmy też, że otrzymany efekt ma pozostać na długie lata. Dlatego, obok bieżącej reparacji uszkodzonych miejsc, należy zadbać również o konserwację całości. Naprawa polega przede wszystkim na uzupełnieniu powstałych ubytków odpowiednim preparatem oraz odtworzeniu jastrychu. Natomiast w skład działań konserwacyjnych wchodzić może: zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia oraz malowanie balkonu. Renowacja to proces kilkuetapowy, wymagający zastosowania jednolitych rozwiązań, stosownych do aktualnego stanu odtwarzanych i wzmacnianych miejsc. Zabezpieczenie antykorozyjne, rekonstrukcja betonu zaprawą naprawczą, wykonanie nowej posadzki cementowej, izolacja powierzchni, wyrównanie oraz wygładzenie warstwy betonu i wreszcie nałożenie farby, stanowią więc części całego systemu, stworzonego specjalnie dla tego rodzaju remontów. - Samo usuwanie uszkodzeń zaczynamy oczywiście od oczyszczenia wybranych powierzchni z wszelkiego rodzaju naleciałości, brudu, kurzu, pyłu oraz produktów korozji – przypomina Marek Zając z Bolix – W kolejnych etapach następuje pokrywanie elementów zbrojenia preparatem ochrony korozyjnej, a betonowego podłoża środkiem sczepnym wraz z cementową zaprawą naprawczą.
REKLAMA:

fot.Bolix Przekroj balkonufot.Bolix Przekroj balkonu

Urządzanie

Troska o balkon to zarówno reagowanie na widoczne zniszczenia i ubytki, jak również bieżące, prewencyjne dbanie o jego stan. Dobrze zabezpieczoną przestrzeń pozostaje jeszcze odpowiednio urządzić. Finalnym elementem prac renowacyjnych jest malowanie farbą elewacyjną. Wybierając jej kolor, musimy jednak pamiętać, że ściany balkonu są częścią elewacji całego budynku. Różnorodność możliwych barw nie oznacza więc w tym wypadku pełnej dowolności. Wykonanie reszty wystroju zależy natomiast od własnej wizji dekoracyjnej, dostępnej przestrzeni oraz pomysłu na jej przeznaczenie. Wielofunkcyjność balkonów sprawia bowiem, że ich zagospodarowanie łączy czasem wiele różnych tendencji aranżacyjnych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bolix
#czytelnia #do uszczelnianie #ogrody #na zewnatrz_bud #do renowacja #taras #do remont #bolix #balkon #Balkony, tarasy

Więcej tematów: