Słoneczna jesienna aura sprzyja spędzaniu czasu w ogrodzie oraz porządkowaniu i zbieraniu liści. Ciepłe jesienne dni to także dobra okazja do wykonania ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą naszym roślinom przetrwać zimę w dobrej kondycji.

Do przetrwania zimy rośliny potrzebują wody. Zwłaszcza rośliny zimozielone czyli takie, które pozostają zielone przez cały rok (np. bukszpan, różanecznik). Szczególnie jest to istotne w tym roku, gdy jesienią nie mieliśmy obfitych opadów. Braki wody najszybciej możemy zaobserwować na liściach krzewów różaneczników, które próbują ograniczać parowanie zwijając liście w charakterystyczny sposób. Rośliny stają się słabsze i mniej efektowne. Obfite podlanie ważne jest także dla trawników. Przez całą zimę ziemia jest zamarznięta i rośliny nie mogą pobierać wody, a przecież poprzez liście następuje parowanie” – podkreśla Mariusz Dąbrowski.

Wśród zabiegów, które możemy przeprowadzić jeszcze w październiku ekspert OSTO wymienia:
- W tym okresie porządkujemy byliny, usuwając ich suche fragmenty. Nie należy jednak obcinać części zielonych – to bardzo ważne. Rośliny muszą spokojnie przygotowywać się do zimy, a wycinanie jeszcze nie obumarłych części je osłabia.- Przycinamy także drzewa i krzewy – wykonujemy zarówno cięcia pielęgnacyjne, jaki i formujące.
- Sadzenie roślin cebulowych. Jeżeli dotąd tego nie zrobiliśmy, należy się pospieszyć zanim nadejdą przymrozki. Podobnie postępujemy z wrzosami. Jeżeli mamy wrzosy w skrzynkach na balkonie czy tarasie i chcemy zachować je w naszym ogrodzie, to jest to czas na posadzenie ich w ziemi. Jest to również dobry moment na przesadzanie roślin. I pamiętajmy zawsze o ich obfitym podlaniu po przesadzeniu.
- Wrzesień i październik to czas zbierania ostatnich plonów z warzywnika. Aby przygotować zagony do zimy należy je przekopać (np.glebogryzarką Honda FG110). Dzięki temu poprawimy przepuszczalność gleby i wydobędziemy na powierzchnię szkodniki, które wyginą podczas mrozów.
- Ostatnim ważnym zabiegiem jest ochrona roślin na zimę, na przykład przez owinięcie agrowłókniną bądź słomą. Ten zabieg powinniśmy wykonać, gdy temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza. Nie chodzi tu jednak o przymrozki tylko o czas, kiedy temperatura w ciągu dnia ustabilizuje się na poziomie poniżej zera. Dotyczy to również kopczykowania róż, czyli zabezpieczania ich przed mrozami. Młode drzewka możemy również zabezpieczyć przed ewentualnymi pęknięciami mrozowymi owijając ich pnie jutą.
REKLAMA:

Motopompa do podlewania
Do intensywnego nawadniania ogrodu służą motopompy Honda WB20XT i WB30XT. Do ich użytkowania niezbędny jest dostęp do zbiornika wodnego. Mają dużą wydajność, w związku z czym są rekomendowane do stosowania na dużych obszarach - można podlewać nimi większe ogrody, sady, uprawy i wszystkie tereny zielone wokół domu.
Honda WX10 jest najmniejszą motopompą – waży tylko 6,1 kg. Wyposażona jest przyjazny dla otoczenia silnik Honda mini 4-suwowy, który spełnia najbardziej restrykcyjne normy obowiązujące w Unii Europejskiej i USA. Poziom emitowanych spalin jest o 85% niższy od tego emitowanego przez silnik 2-suwowy. Jest cichy i ekonomiczny w użytkowaniu. Zastosowano w nim także system smarowania olejowego, który umożliwia pracę silnika oraz przechowywanie urządzenia dosłownie w każdej pozycji. Wytwarzane wysokie ciśnienie umożliwia podanie wody na wysokość 36 metrów oraz podłączenie kilku zraszaczy. Zapas paliwa w zbiorniku zapewnia ciągłą pracę przez prawie godzinę. Urządzenie może pompować do 7,8 tys. litrów wody na godzinę.

Nożyce i przystawki do kos do przycinania gałęzi i żywopłotu
Honda HHH 25D-60E to nożyce spalinowe o obustronnym ostrzu do szybkiego cięcia. Konstrukcja tych nożyc umożliwia przycinanie nawet grubych pędów, co jest nieraz konieczne przy odmładzaniu roślin. Inny model to HHH 25S–75E o jednostronnym ostrzu jest polecany do precyzyjnego przycinania. To nożyce dodatkowo wyposażone w deflektor – listwę ułatwiająca odrzucanie ścinanych pędów w pewnej odległości od rośliny. W ten sposób nie wpadają w gałązki rośliny i łatwiej je uprzątnąć po zabiegach.Wygodnym sposobem przycinania wysokich żywopłotów i ścinanie gałęzi na dużych wysokościach, a także przycinanie roślin od dołu bez schylania się, są przystawki do kos Honda. Jedna z nich to podkrzesywarka, którą możemy ścinać gałęzie o średnicy nawet powyżej 15 cm i sięgnąć na wysokość ok. 3,5 m. Natomiast przystawkę do cięcia żywopłotu można ustawiać pod różnymi kątami, co pozwala na komfortowe przycinanie roślin z każdej strony, a z góry nawet na wysokości 3 m i jednocześnie prostopadle do przycinanej powierzchni. Przystawki montowane są jako końcowa część kosy i oferowane są do wybranych modeli kos spalinowych Honda UMK 425E LEET i UMK 435E LEET.

Glebogryzarka do przekopywania ziemi w warzywniku
Honda FG110 to nieduże urządzenie, bardzo łatwe i wygodne w obsłudze. Dzięki umieszczeniu silnika pionowo nad nożami zagłębia się w ziemi bez dużego wysiłku ze strony użytkownika. Z uwagi na niewielką szerokość roboczą 23 cm jest szczególnie zalecana do spulchniania gleby na wąskich zagonach, w szklarniach, tunelach. Jej niewielki rozmiar i waga 13 kg umożliwia sprawne przenoszenie oraz przewożenie w bagażniku samochodowym.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Honda