Wielkopowierzchniowe przeszklenia w domach pasywnych

Podziel się:
Budownictwo pasywne charakteryzuje się bardzo wysoką izolacyjnością przegród, brakiem strat ciepła i bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię. Duże znaczenie ma jego usytuowanie na działce, lokalizacja przeszkleń względem stron świata, zabezpieczenie przed wiatrem oraz nadmiernym nasłonecznieniem. Od strony północnej dom pasywny powinien być pozbawiony okien i osłonięty przed zimnymi wiatrami naturalnym wzniesieniem i/lub iglastymi drzewami. Z kolei strona południowa powinna być maksymalnie przeszklona, by umożliwić dostęp jak największej ilości promieni słonecznych, a jednocześnie osłonięta drzewami liściastymi, które latem dadzą pożądany cień, a zimą nie będą przeszkodą dla słońca.

Fot. InternormFot. InternormDuże przeszklone powierzchnie dostarczają do wnętrza światło i ciepło promieniowania słonecznego. Powiększają je optycznie, otwierają na ogród, nadają nowoczesności i wyrafinowania. Ale jednocześnie mogą narażać je na wychłodzenie. Aby wyeliminować ryzyko strat ciepła przez okna i drzwi, a przy tym zapewnić pomieszczeniom odpowiednie parametry ochrony przed hałasem i bezpieczeństwa, należy w domu pasywnym montować stolarkę dedykowaną takim zastosowaniom.

Fot. InternormFot. InternormSzkło zastosowane w przeszkleniach dla domów pasywnych i energooszczędnych ma podwyższone właściwości izolacyjności cieplnej dzięki np. powłokom termoizolacyjnym, poprawiającym jednocześnie wytrzymałość i odporność tafli. Ogromny wpływ na uzyskiwane parametry ma także szerokość zastosowanej ramki dystansowej – nie powinna na przekraczać 18 mm, gdyż wzrasta wówczas prawdopodobieństwo pojawienia się konwekcji. Najlepszy rozwiązaniem są ramki dystansowe o szerokości 12-18 mm; jeśli są węższe, konieczne jest wypełnienie przestrzeni gazem szlachetnym (najczęściej argonem).

Fot. InternormFot. InternormPonieważ przeszklenia okien pasywnych są szerokie (nawet do 54 mm) i ciężkie, muszą być osadzone w wytrzymałych ramach. Doskonale sprawdzą się ramy drewniano-aluminiowe. Zastosowane w nich drewno cechuje duża sztywnoś, , a jednocześnie bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Zamontowanie pakietu szybowego do ramy o niewystarczającej wytrzymałości grozi odkształceniem profili, a w skrajnych przypadkach nawet ich pękaniem.

Fot. InternormFot. InternormPrzeszklone ściany czy szerokie drzwi tarasowe przez wielu inwestorów traktowane są jako „zaproszenie” dla włamywacza. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne pakiety szybowe zespolone do przeszkleń wielkogabarytowych budowane są w oparciu o szyby hartowane lub VSG (klejone co najmniej jedną warstwą folii PVB). Wraz ze wzrostem powierzchni szyb rośnie grubość pojedynczych tafli szkła. Szkło hartowane pod wpływem uderzenia (bardzo mocnego – jest niemal 5 razy bardziej odporne niż standardowe szkło) pęka, ale nie rozpada się na kawałki. Z kolei w przypadku szkła klejonego folia umieszczona między taflami nie dopuszcza do wysypania się szyby z ramy.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Internorm
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #Internorm #w dom_pasywny #Przeszklenia

Więcej tematów: