Pytanie: Dawno temu położono mi na ścianach tynk cementowo - wapienny, po którym zostały mi nierówne ściany. Czy mogę je "wyprostować" przy pomocy tynku ręcznego Cekol TR-49? Jak to zrobić na listwach aluminiowych?

Przed przystąpieniem do pracy należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Warstwę muru należy odkurzyć i oczyścić z wszelkich luźnych elementów trwale niezwiązanych z podłożem. Podłoże trzeba zagruntować emulsja gruntującą CEKOL DL-80.
REKLAMA:

Do nakładania i obróbki tynku należy używać narzędzie ze stali nierdzewnej. Po nałożeniu tynku należy przystąpić do ściągnięcia tynku za pomocą łaty H lub trapezową, w przypadku tynkowania z użyciem profili tynk ściąga się łatą wzdłuż profili. Po częściowym stwardnieniu tynku należy dokładnie wyprowadzić powierzchnię łatą trapezową, wyprowadzić kąty a następnie wygładzić szpachlą powierzchniową (kosą). Przed końcem twardnienia należy powierzchnię zrosić wodą w postaci mgły i zatrzeć tynk pacą gąbkową w celu "wyciągnięcia mleczka". W końcowej fazie twardnienia tynku (po zmatowieniu mleczka) wygładza się tynk przy użyciu pacy-blichówki (lub kosy). Po całkowitym stwardnieniu tynku całą powierzchnie skarpia się wodą i wykonuje blichówkę (tzw. ścięcie wody ze ściany).
Prawidłowo wykonany tynk gipsowy po wyschnięciu nadaje się bezpośrednio do malowania.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Cedat