Zamówienia publiczne angażują zazwyczaj ogromne środki finansowe, dlatego wymagają skrupulatnej kontroli. Coraz więcej jednostek podczas prowadzenia inwestycji budowlanych wymaga dziś certyfikacji budowli według standardów BQS. Z tego powodu coraz większe znaczenie zyskują niezależne audyty realizowane przez firmy, takie jak TÜV SÜD Polska.


REKLAMA:
Podkreśla również, że w całym procesie bardzo istotna jest współpraca z jednostką certyfikującą TUV SUD Polska, która nadzoruje inwestycję już na etapie projektu, później w trakcie wykonywania prac aż do ostatecznych odbiorów. Przez cały okres intensywnej rozbudowy zaplecza infrastrukturalnego przeprowadzonych zostało ponad 350 audytów i wydano ponad 20 certyfikatów – są one bowiem wystawiane osobno dla projektu oraz budowy. Dzięki temu możliwe było terminowe oddanie do użytku takich obiektów, jak m.in.: Auditorium Maximum, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej czy kryta pływalnia typu olimpijskiego wraz z halą sportową do gier zespołowych, a obecnie na ukończeniu są: Wydział Fizyki oraz Narodowe Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla Celów Badawczych.


Największe problemy, które dotykają sektor budowlany to przede wszystkim brak dbałości o jakość. Skutkuje to nie tylko wzrostem kosztów koniecznych do przeprowadzania napraw czy remontów będących wynikiem pojawiających się awarii, ale wpływa również na bezpieczeństwo osób korzystających ze zrealizowanych obiektów. Osobną sprawą są także problemy przy odbiorze czy kontrolach prowadzonych przez instytucje państwowe odpowiedzialne za nadzór budowlany. Jak mówi Jacek Kucharski, dyrektor działu budowlanego TÜV SÜD Polska: Decyzja związana z certyfikacją obiektu powinna być podejmowana już na etapie jego planowania. Podmioty zasilane finansowo ze Skarbu Państwa, są wyjątkowo obarczone odpowiedzialnością za prawidłowe rozdysponowanie środków przeznaczonych na realizację inwestycji. Nasza współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim pokazuje, że rozwiązania wdrażające proces certyfikacji zgodnie ze standardem BQS są efektywne i umożliwiają zapobieganie zwiększaniu wydatków, zarówno w trakcie samej budowy, jak i podczas użytkowania obiektów. Z prowadzonych przez nas statystyk wynika, że koszt certyfikacji dokumentacji i wykonawstwa to ok. 0,4 proc. wartości inwestycji. W przypadku pojawiania się problemów, kiedy inwestycja nie jest poddawana audytowi, wydatki te są wielokrotnie większe.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Tuv Sud