Romantyczny ogród

Podziel się:
Wielbiciele spędzania wolnego czasu w otoczeniu natury z pewnością doskonale rozumieją, jak niezwykłym miejscem może stać się nawet niewielki, przydomowy ogród.

 Fot. Polbruk Fot. Polbruk Ogrody w stylu romantycznym stały się popularne w XIX-wiecznej Anglii. Od tego czasu nieustannie zdobywają serca miłośników sielskich, nieco nostalgicznych krajobrazów. I choć jednym z głównych założeń ogrodowego romantyzmu jest jego zróżnicowany, indywidualny charakter, to w realizacji wymarzonego projektu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Wśród barw, kształtów i zapachów

W ogrodzie romantycznym decydujący wpływ na atmosferę miejsca ma roślinność, która często pełni w nim funkcję demarkacyjną – pomaga stworzyć zaciszne, ustronne miejsce. W odizolowaniu przestrzeni pomocny będzie bluszcz lub inne pnącza oraz liczne krzewy, na przykład bzy, jaśminowce, azalie czy rododendrony. Ciekawym akcentem będą także rośliny strzyżone w postaci bukszpanów albo cisów. Centralnym punktem projektu powinien być natomiast trawnik – najlepiej o naturalnej, nieregularnej linii brzegowej, ponieważ asymetria jest jedną z głównych cech naturalnych przestrzeni.

W romantycznym ogrodzie nie może oczywiście zabraknąć róż. Warto wykorzystać odmiany pnące oraz gatunki o zróżnicowanych okresach kwitnienia, co pozwoli cieszyć się ich pięknem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nasadzenia wszystkich roślin najlepiej prowadzić piętrowo – od najwyższych z tyłu do niskich z przodu – oraz swobodnie, umieszczając je na przykład na niewielkich skarpach. Naturalną zieleń warto uzupełniać kolorami pastelowymi, podkreślającymi przytulny, nieco liryczny klimat otoczenia. Jego wyjątkową, sielską atmosferę zaakcentuje także obecność aromatycznych ziół oraz innych roślin użytkowych: winorośli, malin, jeżyn czy truskawek.
REKLAMA:

 Fot. Polbruk Fot. Polbruk

Wielka miłość do małej architektury

Niezbędnym składnikiem romantycznego ogrodu są charakterystyczne dodatki i elementy małej architektury. Dlatego do wykończenia ścieżek, alejek czy tarasów powinno się używać starannie dobranych materiałów. Dobrym przykładem jest tu kostka Polbruk Petra, pozwalająca tworzyć unikatowe i eleganckie powierzchnie w postaci misternych układanek z nieregularnych płyt. Nastrojowy, nieco nostalgiczny klimat w ogrodzie pozwoli z kolei zaprowadzić kostka Polbruk Country. Jej szczególna uroda jest efektem połączenia postarzanej faktury z oryginalnymi melanżami barw. Kostka ta idealnie nadaje się również do budowania niewielkich murków i schodków, dodających ogrodowym przestrzeniom uroku i pomagających tworzyć zaciszne zakątki, na przykład dla ogrodowej ławki.

Kameralny klimat zbudujemy także, dzięki pergolom i trejażom, porośniętym pnącymi roślinami. Z kolei obecność wody w postaci sadzawki, niewielkiej fontanny czy choćby przenośnego oczka wodnego zadziała na otoczenie kojąco. W ich sąsiedztwie idealnie zaprezentują się ozdobna waza, rzeźba lub poidełko dla ptaków. Stylowym akcentem będą ponadto kute meble ogrodowe, zwłaszcza pomalowane na biało. Pamiętajmy, że również dzięki takim drobnym, ale istotnym detalom stworzymy miejsca, w których każda spędzona chwila będzie wspaniałą, romantyczną przygodą.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polbruk
#czytelnia #ogrod #ogrody #polbruk #Mała architektura ogrodowa

Więcej tematów: