Rodzaje i zastosowanie okuć do prawidłowej wentylacji

Podziel się:
Warto wyposażyć okna w odpowiednie okucia. Firma Roto podpowiada jakie elementy będą potrzebne do komfortowego wietrzenia naszego domu.

1. Napęd do okien

W systematycznym wietrzeniu pomieszczeń wyręczy nas ukryty mechanizm uchylająco-ryglujący Roto E-Tec Drive. Napęd automatycznie uchyla skrzydło, tworząc szczelinę ok. 12 cm, a po przewietrzeniu automatycznie bezpiecznie zarygluje okno. Wystarczy jedynie zdecydować o sposobie uruchamiania mechanizmu. Do wyboru mamy trzy rozwiązania. Pierwszym jest włącznik czasowy, który będzie uchylać skrzydło o ustalonej porze na określony czas. Ta opcja sprawdzi się w sypialniach i pokojach dziecięcych. Drugim jest czujnik wilgotności powietrza, który powoduje otwarcie lub zamknięcie okna przy zaprogramowanych poziomach wilgotności. Taka możliwość automatycznego wietrzenia przyda się w kuchni, łazience i pralni. W tych pomieszczeniach powstaje dużo pary, a zła wentylacja i zbyt niska temperatura mogą sprzyjać wilgoci oraz rozwojowi pleśni. Ostatnia możliwość to włączenie napędu w inteligentny system sterowania domem. Każdy z wariantów zapewnia komfortowe i energooszczędne wietrzenie, bez nadmiernego wychładzania.

2. Hamulec rozwarcia

Otwarte okna i drzwi balkonowe da się zablokować w dowolnym położeniu jednym ruchem ręki, przekręcając klamkę o 45° do dołu. Wbudowany w nią hamulec stabilnie utrzyma nawet ciężkie i duże skrzydło w zadanej pozycji, także podczas gwałtownych podmuchów wiatru. Bez obaw o ich zatrzaśnięcie lub uderzanie o ościeżnicę pozwala intensywnie przewietrzyć dom. Wyjście na balkon z hamulcem rozwarcia „zadba” także o bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Hamulec uniemożliwia zabawę w otwieranie i zamykanie okna, a także jej nieprzyjemne konsekwencje.
REKLAMA:

3. 10-stopniowy uchył

Zamiast jednej pozycji ustawienia uchylonego skrzydła, możemy mieć do wyboru kilka położeń. Konstrukcja mechanizmu 10-stopniowego uchyłu Roto zapewnia bowiem płynne regulowanie wielkości szczeliny do maksymalnie 14 cm. Nie trzeba przy tym obawiać się o zatrzaśnięcie skrzydła, ponieważ mechanizm jest zintegrowany ze stabilizatorem uchyłu. Nie zamknie się ono samo ani podczas przeciągu, ani przy silnym podmuchu wiatru. Zaletą tego okucia jest dostosowanie strumienia napływającego z zewnątrz powietrza do wrażliwości domowników na zimno. Dobrze, aby taką funkcję miały okna w sypialni.

4. Wielostopniowa mikrowentylacja


W oknach rozwiernych zamiast zwykłej mikrowentylacji warto wybrać wielostopniową Roto TurnPlus. Ten mechanizm pozwoli nam ustawić skrzydło w jednej z wielu pozycji otwarcia i zablokować je. Szerokość utworzonej w ten sposób szczeliny łatwo dostosować do panującej pogody, zapewniając świeże powietrze niezależnie od pory dnia. To komfortowa alternatywa dla częstego otwierania i zamykania okna w spiżarniach, pralniach.

5. Mikrowentylacja

Właściwie jest już standardem we wszystkich oknach uchylno-rozwiernych. Ta funkcja jest też niezbędna w każdym pomieszczeniu. Jeden niewielki element Roto NT zamontowany na ościeżnicy obok zaczepu antywyważeniowego sprawia, że po odpowiednim ustawieniu klamki między ramą a ościeżnicą tworzy się szczelina wentylacyjna o szerokości kilku milimetrów. To zapewnia stałą wymianę powietrza o każdej porze roku – zarówno latem, jak i zimą.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Roto
#okna #czytelnia #okucie #okno #do wentylowanie #okna i drzwi #roto #Okucia, uszczelki

Więcej tematów: