Ogród żwirowy - krok po kroku

Podziel się:
Pozwala świetnie wyeksponować rośliny oraz w ciekawy sposób ubogacić aranżację ogrodu – żwir, bo o nim mowa, jest coraz chętniej wykorzystywany do realizacji rabat ogrodowych i rozmaitych kompozycji artystycznych. Rezultaty uzyskane z jego użyciem przy małym nakładzie pracy, można ocenić jako eleganckie, efektowne i ekologiczne. Radzimy, jak wkomponować żwirowe wyspy w otoczenie domu.

Fot. PolbrukFot. Polbruk

Zalety i zastosowanie żwiru w ogrodzie

Żwir jest świetnym sposobem na osiągnięcie niebanalnej aranżacji przestrzeni przy domu. Uzyskane dzięki kruszywie wyspy, rabaty czy inne kompozycje, ożywiają i optycznie powiększają ogród, podkreślając przy tym urodę roślin. Stworzone aranżacje równie dobrze wyglądają w częściach frontowych posesji, gdzie zwykle nie ma miejsca na bujną roślinność, jak i w rekreacyjnych czy reprezentacyjnych strefach za domem. Zwolennicy tego typu rozwiązania podkreślają, że otoczenie ze żwirowymi fragmentami wymaga mniej troski niż gdyby całe było obsiane trawą, bądź ukwiecone.

Wykonanie rabat żwirowych krok po kroku

Krok 1. Prace nad założeniem żwirowej rabaty warto zacząć od przemyślenia jej koncepcji i wyglądu. Pomocne w tym może okazać się naszkicowanie projektu nasadzeń i opisanie charakterystyki wyspy, ponieważ ewentualne poprawki, czyli przesadzanie roślin, mogą sprawić duży kłopot. Następnie można przystąpić do prac w ogrodzie.

Krok 2. Zaznaczamy obrys planowanej rabaty, a następnie zdejmujemy darń i wybieramy ziemię na głębokość ok. 5 centymetrów. Usuwamy wszelkiego rodzaju chwasty i zanieczyszczenia. Brzegi zabezpieczamy obrzeżem np. Polbruk Canto bądź kostką (całość należy osadzić w betonie), lub zwykłym obrzeżem trawnikowym, aby żwir nie mieszał się z glebą. Na wyrównanym, osiadłym dnie rabaty można położyć matę szkółkarską lub agrowłókninę, która utrudni rozwój chwastom, ale jednocześnie umożliwi przepływ wody i powietrza.

Krok 3. W miejscach, w których planujemy nasadzenie roślin nacinamy i odchylamy tkaninę, wykopujemy dołki, a następnie uzupełniamy je żyzną ziemią ogrodową. Sadzimy rośliny, po czym przykrywamy ich korzenie tkaniną. Tak przygotowane podłoże rabaty możemy uzupełnić żwirem. Usypujemy minimum 2-3-centymetrową warstwę kruszywa z bazaltu lub granitu (kamyczki można wcześniej osobno zaimpregnować).
REKLAMA:

Podpowiedź eksperta:Żwirowe akcenty w ogrodzie swój sukces zawdzięczają popularności aranżacji w stylu formalnym i japońskim oraz bylinom i tzw. kwiatom architektonicznym, które po połączeniu ze sobą pozwalają osiągnąć efektowne rabaty. Mimo to, żwirowe kompozycje sprawdzą się w przestrzeniach utrzymanych w każdym stylu, zarówno w ogrodach miejskich, śródziemnomorskich, jak i rustykalnych. Co więcej, żwir jest także dobrym materiałem scalającym ze sobą różne strefy ogrodu. Stanowi naturalne przejście między nawierzchnią z kostki brukowej, a roślinnością. Z powodzeniem może być również używany w zastępstwie innych materiałów ściółkujących, np. zamiast kory. Może być też wykorzystany do ukrycia elementów systemu nawadniania lub oświetlenia ogrodu bądź to wykonania opaski wokół domu – tłumaczy Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Rośliny i pielęgnacja

Rośliny dobieramy do miejsca ulokowania rabaty, specyfiki ziemi, jaką mamy w ogrodzie i stylu całej aranżacji. Niezależnie od tego, najpopularniejsze są: trawy ozdobne, klony palmowe, katalpy, bukszpany, karłowe odmiany iglaków oraz dziewanny, różaneczniki i lawendy. Pielęgnacja takich rabat ogranicza się do okresowego oczyszczania powierzchni żwiru, usuwania pojawiających się chwastów i podlewania roślin. Dla odświeżenia wyspy, co jakiś czas należy dosypać nowy żwir.

Fragment ogrodu wykonany przy użyciu żwiru to sposób na niebanalną przestrzeń przy domu. Dzięki niemu aranżacja wygląda estetycznie i elegancko. Nie wymaga dużego nakładu pracy i w świetny sposób eksponuje rośliny.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polbruk
#ogrody #w ogrod #polbruk #nawadnianie #poradnik

Więcej tematów: