Pellet oraz brykiet to coraz popularniejsze paliwa używane do ogrzewania domów. Kiedy można je stosować? Jak wybrać opał dobrej jakości? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Pellet i brykiet to paliwa zakwalifikowane do biomasy. Zyskują coraz większą popularność, stając się alternatywą dla oleju, węgla, czy gazu (pellet) oraz sezonowanego drewna (brykiet). Bardzo duża podaż tych paliw sprawia, że warto przed zakupem zapoznać się z ich podstawowymi parametrami.
Pellet i brykiet pod kilkoma względami się jednak bardzo różnią. Pellet produkowany jest w formie niewielkiego granulatu, natomiast brykiet ma postać kostek oraz dużą gęstość. To nie koniec różnic. Materiały używane do produkcji obu paliw nie są identyczne. W skład pelletu wchodzą suche, sprasowane i czyste trociny drzewne, natomiast brykiet produkowany jest z wiórów, trocin oraz zrębek drewna. Najbardziej istotną różnicą z perspektywy użytkownika są zasady stosowania. Pellet pełni przede wszystkim funkcję paliwa podstawowego (stosowany w nowoczesnych systemach grzewczych), natomiast brykiet ze względu m.in. na wielkość, najczęściej jest wykorzystywany, jako paliwo dodatkowe (stosowany w kominkach). Zarówno pellet, jaki i brykiet to czyste i ekologiczne materiały opałowe, podczas spalania nie wydzielają szkodliwych substancji. Dodatkowym atutem omawianych paliw jest łatwość ich rozpalenia w urządzeniu grzewczym.
* wymaga to jednak dodatkowych zabezpieczeń
Brykiet to oczywiście również drewno, z tym, że, to jego sprasowane pod wysokim ciśnieniem kawałki. Niska zawartość wilgoci sprawia, że wartość opałowa brykietu jest wyższa niż drewna. Stosując ten rodzaj paliwa zyskujemy większą wydajność, bardziej efektywne spalanie – w domu dłużej utrzymuje się ciepło, a co za tym idzie, możemy rzadziej dokładać opał do kominka. Na zachodzie sporą popularnością cieszą się kominki na brykiet, wśród polskich amatorów kominkowego ogniska również są coraz bardziej modne.
Zalety brykietu RUF:
• łatwe magazynowanie
• nie zanieczyszcza przewodów kominowych
• niska ilość popiołu, który można wykorzystać, jako nawóz ogrodniczy
• 1 tona brykietu zastępuje 2,2 mp przesezonowanego (ok. 2 lata) drewna kominkowego
• czyste paliwo ekologiczne
• wysoka wydajność spalania
• łatwo się rozpala
Co ciekawe, istnieją również egzotyczne mieszanki pelletu, np. pochodzące z drewna palmowego, czy skorupek kokosów. Nawet trawa, czy łuski słonecznika mogą być "pelletyzowane". Biomasa Partner Group rozpocznie w tym roku produkcję pelletu ze słomy, nowy produkt będzie można wykorzystywać nie tylko do ogrzewania, ale również, jako wyściółkę dla zwierząt.
Pellet nie może zawierać piasku, domieszek kleju i plastiku, ani żadnych innych zanieczyszczeń. Od jakości pelletu zależy temperatura w ogrzewanym domu oraz bezpieczeństwo użytkowania kotła centralnego ogrzewania. Pellet powinien być twardy, a jednocześnie spójny.
A1 – <0,7%, pellety używane dla kotłów, pieców, palników i kominków;
A2 – <1,5% , pellety z większą zawartością popiołów dla urządzeń dużej mocy;
B – <3%, pellety przemysłowe.
Wybór klasy pelletu zależy od indywidualnych preferencji, a także od zalecanej przez producenta urządzenia grzewczego klasy jakości paliwa.
Pellet klasy A1 oznacza najwyższą jakość, kaloryczność, wydajność i najmniejszą ilość popiołu. Pellet pozostałych klas jest tańszy, lecz opalanie takim paliwem będzie mniej wydajne, a w efekcie spalania powstanie więcej popiołu. W przypadku produktu wysokiej jakości, po spaleniu jednej tony pelletu pozostaje mniej niż 3 kg popiołu!
Normy wyznaczające klasy pelletu określają także wielkość granulatu, kaloryczność, wilgotność, zawartość związków siarki, zawartość popiołu oraz precyzuje z jakich składników powstaje pellet drzewny. Nie wspominają jednak o kolorze pelletu. W zależności od rodzaju drewna paliwo może być w jasny, bądź ciemny odcieniu. Największą popularnością cieszą się pellety, które są wytwarzane z trocin drzew iglastych, bez dodatku kory, co powoduje, że uzyskany pellet jest jasny i ma najwyższe parametry.
W przypadku porównania rodzajów pelletu wytwarzanego z drzew iglastych - im jaśniejszy kolor paliwa, tym wartość opałowa jest większa fot. BiomasaPartnerGroup
• pellet klasy A1 powstaje z pni drzew (bez kory) oraz pozostałości drzewnych (trociny/wióry bez kory) nie poddanych obróbce chemicznej.
• Pelet klasy A2 produkowany jest z konarów, gałęzi, kory, trocin korą, zrębek, a także odpadów drzewnych nie poddawanych obróbce chemicznej.
• Najniższa klasa B – powstaje z drewna z lasów, plantacji (np. wierzba energetyczna), drewna pierwotnego, produktów ubocznych i pozostałości z przemysłu drzewnego.
BiomasaPartnerGroup oferuje 3 rodzaje pelletu spełniającego wszystkie normy, a jednocześnie "na każdą kieszeń". fot. BiomasaPartnerGroup
Wybór rodzaju paliwa jest uzależniony nie tylko od zasobności naszego portfela, ale również od wygody. Decydując się na pellet Excellent zdecydowanie rzadziej musimy zaglądać do kotłowni, a ilość popiołu powstająca ze spalonego opału jest niewielka (3 kg popiołu po spaleniu 1 tony). Niezwykle istotne są również określone przez producenta wymagania urządzenia grzewczego (użytkownik powinien stosować paliwo przeznaczone do konkretnego modelu). BiomasaPartnerGroup oferuje 3 rodzaje pelletu dostosowane do potrzeb użytkowników (cena i wygodna), a jednocześnie dedykowane do urządzeń grzewczych (kotły oraz kominki na pellet).
PREMIUM SELECTION, ECONOMY SELECTION oraz EXCELLENT SELECTION od Biomasa Partner Group:
• łatwy w przechowywaniu
• ekologiczny (popiół powstały po spaleniu pelletu można wykorzystać jako nawóz do trawnika lub ogródka)
• „zerowa emisja CO ” – ilość CO , która powstaje podczas spalania pelletu jest równa ilości CO ,którą • pobierają rosnące rośliny podczas procesu fotosyntezy
• nie zawiera substancji szkodliwych
• nie emituje uciążliwych i przykrych dla człowieka zapachów
• czysty w użytkowaniu – nie brudzi pomieszczeń jak inne paliwa stałe, takie jak węgiel np. ekogroszek, koks, miał węglowy
EXCELLENT SELECTION to pellet najwyższej jakości, jest wysokokaloryczny (1 tona pelletu zastępuje 470 litrów oleju opałowego, 572 m2 gazu ziemnego, 429 L gazu LPG, 0,79 t węgla np. ekogroszek), a po spaleniu jednej tony takiego paliwa pozostaje mniej niż 3 kg popiołu.
Poniższe porównanie przedstawia parametry techniczne pelletu oraz brykietu od Biomasa Partner Group. Znajomość właściwości opału pomaga wybrać paliwo zgodne z zaleceniami producenta urządzenia grzewczego, z którego korzystamy.
Przedstawione na zdjęciu parametry pokazują różnicę (m.in. wartość opałowa, ilość popiołu po spaleniu) pomiędzy poszczególnymi rodzajami pelletu a brykietem. fot. BiomasaPartner
Niezwykle istotny jest proces spalania. Pellet bez certyfikatu może pozostawiać odpady, które wpłyną na pracę kotła bądź kominka, powodując awarię lub skacając żywotność urządzenia. Producenci kotłów oraz kominków wychodzą z założenia stosowania paliwa wysokiej jakości, dlatego warto zapoznać się z ich zaleceniami, aby nie narażać się na dodatkowe koszty.
Można wyróżnić 3 rodzaje pelletu. Pierwszy z nich, to opał bezklasowy, najtańszy produkt dostępny na rynku, a jednocześnie najbardziej ryzykowny podczas eksploatacji. Jakości tego paliwa nie weryfikują żadne normy, ani nadzór technologiczny. Kolejnym rodzajem pelletu jest pellet spełniający wymagane normy. Stosowanie takiego paliwa nie stanowi zagrożenia dla naszego urządzenia grzewczego, ale nie jest produkowane pod takim reżimem technologicznym, jak pellet certyfikowany. Należy pamiętać, że produkty z certyfikatem są gwarancją wysokiej jakości. Najczęściej korzystanie z opału certyfikowanego pozwala nie tylko na poprawną eksploatację kotła, ale również - na jego bardziej efektywną pracę. Stosowanie pelletu tego rodzaju jest najbardziej wygodnym rozwiązaniem (nie musimy tak często ‘’zaglądać” do kotłowni dokładając kolejną porcję opału).
Pellet i brykiet pod kilkoma względami się jednak bardzo różnią. Pellet produkowany jest w formie niewielkiego granulatu, natomiast brykiet ma postać kostek oraz dużą gęstość. To nie koniec różnic. Materiały używane do produkcji obu paliw nie są identyczne. W skład pelletu wchodzą suche, sprasowane i czyste trociny drzewne, natomiast brykiet produkowany jest z wiórów, trocin oraz zrębek drewna. Najbardziej istotną różnicą z perspektywy użytkownika są zasady stosowania. Pellet pełni przede wszystkim funkcję paliwa podstawowego (stosowany w nowoczesnych systemach grzewczych), natomiast brykiet ze względu m.in. na wielkość, najczęściej jest wykorzystywany, jako paliwo dodatkowe (stosowany w kominkach). Zarówno pellet, jaki i brykiet to czyste i ekologiczne materiały opałowe, podczas spalania nie wydzielają szkodliwych substancji. Dodatkowym atutem omawianych paliw jest łatwość ich rozpalenia w urządzeniu grzewczym.
REKLAMA:
Dlaczego warto stosować?
Jednym z najistotniejszych parametrów pelletu jest znikoma zawartość popiołu. W przypadku produktów najwyższej klasy po spaleniu jednej tony takiego opału pozostaje mniej niż 3 kg popiołu. Co ważne popiół ten jest w pełni ekologiczny i może być wykorzystany jako nawóz do ogródka. Wysokiej jakości pellet oprócz zredukowanej ilości popiołu zapewnia także wyższą wartość opałową.W jakich urządzeniach można stosować pellet?
Pellet drzewny można stosować właściwie w każdym kotle na paliwo stałe (dotyczy to również kotłów z zasobnikiem na ekogroszek *). W Polsce to jeszcze mało popularne, ale pellet można palić również w kominkach oraz wkładach kominkowych (stosując kosz kominkowy).* wymaga to jednak dodatkowych zabezpieczeń
Czym palić w kominku? Brykietem!
Kominek to coraz częściej podstawowe źródło ciepła w domu. Rodzaju opału stosowane w tym urządzeniu grzewczym zyskuje zatem znaczenie. Rodzi się pytanie, czy palić drewnem czy brykietem drzewnym?Kostki brykietu charakteryzują się dużą gęstością porównywalną do drewna naturalnego fot. Biomasa Partner GroupBrykiet to oczywiście również drewno, z tym, że, to jego sprasowane pod wysokim ciśnieniem kawałki. Niska zawartość wilgoci sprawia, że wartość opałowa brykietu jest wyższa niż drewna. Stosując ten rodzaj paliwa zyskujemy większą wydajność, bardziej efektywne spalanie – w domu dłużej utrzymuje się ciepło, a co za tym idzie, możemy rzadziej dokładać opał do kominka. Na zachodzie sporą popularnością cieszą się kominki na brykiet, wśród polskich amatorów kominkowego ogniska również są coraz bardziej modne.
Zalety brykietu RUF:
• łatwe magazynowanie
• nie zanieczyszcza przewodów kominowych
• niska ilość popiołu, który można wykorzystać, jako nawóz ogrodniczy
• 1 tona brykietu zastępuje 2,2 mp przesezonowanego (ok. 2 lata) drewna kominkowego
• czyste paliwo ekologiczne
• wysoka wydajność spalania
• łatwo się rozpala
Pellet drzewny
Pellet drzewny jest niezwykle atrakcyjny pod względem zastosowania energetycznego. Może być produkowany z drzew zarówno iglastych jak i liściastych, lecz ze względu na wyższą zawartość żywic pellet z drzew iglastych jest bardziej kaloryczny.Co ciekawe, istnieją również egzotyczne mieszanki pelletu, np. pochodzące z drewna palmowego, czy skorupek kokosów. Nawet trawa, czy łuski słonecznika mogą być "pelletyzowane". Biomasa Partner Group rozpocznie w tym roku produkcję pelletu ze słomy, nowy produkt będzie można wykorzystywać nie tylko do ogrzewania, ale również, jako wyściółkę dla zwierząt.
Pellet nie może zawierać piasku, domieszek kleju i plastiku, ani żadnych innych zanieczyszczeń. Od jakości pelletu zależy temperatura w ogrzewanym domu oraz bezpieczeństwo użytkowania kotła centralnego ogrzewania. Pellet powinien być twardy, a jednocześnie spójny.
Klasa pelletu a jakość spalania
Klasy pelletu oznaczają procent zawartości popiołu w stanie suchym i wynoszą odpowiednio:A1 – <0,7%, pellety używane dla kotłów, pieców, palników i kominków;
A2 – <1,5% , pellety z większą zawartością popiołów dla urządzeń dużej mocy;
B – <3%, pellety przemysłowe.
Wybór klasy pelletu zależy od indywidualnych preferencji, a także od zalecanej przez producenta urządzenia grzewczego klasy jakości paliwa.
Pellet klasy A1 oznacza najwyższą jakość, kaloryczność, wydajność i najmniejszą ilość popiołu. Pellet pozostałych klas jest tańszy, lecz opalanie takim paliwem będzie mniej wydajne, a w efekcie spalania powstanie więcej popiołu. W przypadku produktu wysokiej jakości, po spaleniu jednej tony pelletu pozostaje mniej niż 3 kg popiołu!
Normy wyznaczające klasy pelletu określają także wielkość granulatu, kaloryczność, wilgotność, zawartość związków siarki, zawartość popiołu oraz precyzuje z jakich składników powstaje pellet drzewny. Nie wspominają jednak o kolorze pelletu. W zależności od rodzaju drewna paliwo może być w jasny, bądź ciemny odcieniu. Największą popularnością cieszą się pellety, które są wytwarzane z trocin drzew iglastych, bez dodatku kory, co powoduje, że uzyskany pellet jest jasny i ma najwyższe parametry.
W przypadku porównania rodzajów pelletu wytwarzanego z drzew iglastych - im jaśniejszy kolor paliwa, tym wartość opałowa jest większa fot. BiomasaPartnerGroup
• pellet klasy A1 powstaje z pni drzew (bez kory) oraz pozostałości drzewnych (trociny/wióry bez kory) nie poddanych obróbce chemicznej.
• Pelet klasy A2 produkowany jest z konarów, gałęzi, kory, trocin korą, zrębek, a także odpadów drzewnych nie poddawanych obróbce chemicznej.
• Najniższa klasa B – powstaje z drewna z lasów, plantacji (np. wierzba energetyczna), drewna pierwotnego, produktów ubocznych i pozostałości z przemysłu drzewnego.
3 rodzaje pelletu - wybierz paliwo dedykowane dla Twojego kotła
BiomasaPartnerGroup oferuje 3 rodzaje pelletu spełniającego wszystkie normy, a jednocześnie "na każdą kieszeń". fot. BiomasaPartnerGroup
Wybór rodzaju paliwa jest uzależniony nie tylko od zasobności naszego portfela, ale również od wygody. Decydując się na pellet Excellent zdecydowanie rzadziej musimy zaglądać do kotłowni, a ilość popiołu powstająca ze spalonego opału jest niewielka (3 kg popiołu po spaleniu 1 tony). Niezwykle istotne są również określone przez producenta wymagania urządzenia grzewczego (użytkownik powinien stosować paliwo przeznaczone do konkretnego modelu). BiomasaPartnerGroup oferuje 3 rodzaje pelletu dostosowane do potrzeb użytkowników (cena i wygodna), a jednocześnie dedykowane do urządzeń grzewczych (kotły oraz kominki na pellet).
PREMIUM SELECTION, ECONOMY SELECTION oraz EXCELLENT SELECTION od Biomasa Partner Group:
• łatwy w przechowywaniu
• ekologiczny (popiół powstały po spaleniu pelletu można wykorzystać jako nawóz do trawnika lub ogródka)
• „zerowa emisja CO ” – ilość CO , która powstaje podczas spalania pelletu jest równa ilości CO ,którą • pobierają rosnące rośliny podczas procesu fotosyntezy
• nie zawiera substancji szkodliwych
• nie emituje uciążliwych i przykrych dla człowieka zapachów
• czysty w użytkowaniu – nie brudzi pomieszczeń jak inne paliwa stałe, takie jak węgiel np. ekogroszek, koks, miał węglowy
EXCELLENT SELECTION to pellet najwyższej jakości, jest wysokokaloryczny (1 tona pelletu zastępuje 470 litrów oleju opałowego, 572 m2 gazu ziemnego, 429 L gazu LPG, 0,79 t węgla np. ekogroszek), a po spaleniu jednej tony takiego paliwa pozostaje mniej niż 3 kg popiołu.
Poniższe porównanie przedstawia parametry techniczne pelletu oraz brykietu od Biomasa Partner Group. Znajomość właściwości opału pomaga wybrać paliwo zgodne z zaleceniami producenta urządzenia grzewczego, z którego korzystamy.
Przedstawione na zdjęciu parametry pokazują różnicę (m.in. wartość opałowa, ilość popiołu po spaleniu) pomiędzy poszczególnymi rodzajami pelletu a brykietem. fot. BiomasaPartner
Certyfikat - ważny czy nie?
Certyfikat jest gwarancją otrzymania produktu wysokiej jakości. Oznacza, że proces produkcji jest monitorowany, a tworzone paliwo zostało wyprodukowane z odpadów, czyli z czystych trocin, bez m.in. kory. Kolejną bardzo ważną informacją jest pewność, że certyfikowany pellet jest paliwem wysokokalorycznym, czyli kocioł bądź kominek będzie zużywać tyle paliwa, ile potrzebuje dla efektywnego działania systemu grzewczego.Niezwykle istotny jest proces spalania. Pellet bez certyfikatu może pozostawiać odpady, które wpłyną na pracę kotła bądź kominka, powodując awarię lub skacając żywotność urządzenia. Producenci kotłów oraz kominków wychodzą z założenia stosowania paliwa wysokiej jakości, dlatego warto zapoznać się z ich zaleceniami, aby nie narażać się na dodatkowe koszty.
Można wyróżnić 3 rodzaje pelletu. Pierwszy z nich, to opał bezklasowy, najtańszy produkt dostępny na rynku, a jednocześnie najbardziej ryzykowny podczas eksploatacji. Jakości tego paliwa nie weryfikują żadne normy, ani nadzór technologiczny. Kolejnym rodzajem pelletu jest pellet spełniający wymagane normy. Stosowanie takiego paliwa nie stanowi zagrożenia dla naszego urządzenia grzewczego, ale nie jest produkowane pod takim reżimem technologicznym, jak pellet certyfikowany. Należy pamiętać, że produkty z certyfikatem są gwarancją wysokiej jakości. Najczęściej korzystanie z opału certyfikowanego pozwala nie tylko na poprawną eksploatację kotła, ale również - na jego bardziej efektywną pracę. Stosowanie pelletu tego rodzaju jest najbardziej wygodnym rozwiązaniem (nie musimy tak często ‘’zaglądać” do kotłowni dokładając kolejną porcję opału).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: BiomasaPartnerGroup