Ceramika Paradyż otrzymała znak ekologiczny „W Trosce o Naturę” dowodzący, że w 2019 roku przyczyniła się do redukcji śladu węglowego. Udział w programie i uzyskanie symbolu zobowiązuje firmy do minimalizacji zanieczyszczeń środowiska naturalnego na etapie produkcji, eksploatacji i gospodarki odpadami, a także do działań edukacyjnych oraz informacyjnych służących zredukowaniu wpływu produkcji na otoczenie.

- W Ceramice Paradyż z wielkim zapałem wdrażamy rozwiązania mające na celu poprawę jakości środowiska naturalnego. Do naszych zakładów wprowadziliśmy innowacyjny program odzysku ciepła, a także nawiązaliśmy współpracę z organizacją, która potwierdza odzysk i recykling zgodny z masą i rodzajem opakowań wprowadzonych przez nas na rynek. Choć działania mogą wydawać się kroplą w morzu okazuje się, że odzysk i recykling odpadów opakowaniowych pozwala istotnie zredukować ślad węglowy - komentuje Tomasz Popielewski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.
REKLAMA:

Recykling opakowań to niejedyna ekologiczna inicjatywa Ceramiki Paradyż. W 2018 roku firma została uwzględniona w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. W dokumencie opisano system odzyskiwania ciepła wdrożony w zakładach produkcyjnych przedsiębiorstwa. Wprowadzono w nich instalacje wykorzystujące ciepło odpadowe pochodzące z wypału płytek w piecach do zasilania innych urządzeń produkujących ciepło takich jak suszarnie rozpyłowe czy suszarnie pionowe. Dzięki temu rozwiązaniu zużycie gazu jest niższe o kilkanaście procent w skali roku. W firmie stworzono także instalację odzysku energii ze sprężarek powietrza, co pozwoliło pokryć całkowite zapotrzebowanie na energię zużywaną do ciepłej wody użytkowej dla budynku socjalnego i laboratorium. System wyeliminował zupełnie pracę kotła grzewczego, co przyczyniło się do zmniejszenia zużycia gazu ziemnego i ograniczenia emisji spalin do atmosfery.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ceramika Paradyż