Duże przeszklenia

Podziel się:
Idea nowoczesnych szklanych domów, będących harmonijną kompilacją nietuzinkowego designu, estetyki i komfortu to nie mrzonka czy utopijna wizja, lecz koncepcja z powodzeniem realizowana przez współczesnych architektów. Pełne światła, mieniące się w słońcu, zachwycające wysublimowaną prostotą i lekkością konstrukcji, otwarte na otoczenie budynki ze szklanymi ścianami przyciągają wzrok i wyróżniają się na tle architektonicznej monotonii

Fot. REHAUFot. REHAU
Wielu inwestorów rezygnuje jednak z dużych przeszkleń, uznając je za mniej bezpieczne, mniej energooszczędne, mniej efektywne niż tradycyjne konstrukcje. Nic bardziej błędnego – duże szklane płaszczyzny doskonale sprawdzają się w charakteryzującym się niezwykle wyśrubowanymi wymaganiami budownictwie pasywnym czy zeroenergetycznych.

Co zatem warto wiedzieć o dużych przeszkleniach? Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że maksymalna wielkość okna zależy od tego, jak sztywne i wytrzymałe są profile, jak ciężki jest pakiet szybowy, jak nośne i komfortowe są okucia. Nie mniej ważne z tej perspektywy jest to, czy i w jaki sposób przeszklenia mają być otwierane. Ze względu na komfort życia niebagatelne znaczenie ma termoizolacyjność i izolacyjność akustyczna przeszkleń, poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają oraz ilość światła, jaką wprowadzają do wnętrz.
REKLAMA:

1. Duże okna = ciepły dom

Przeszklone ściany, zwłaszcza te projektowane od strony południowej, umożliwiają nie tylko optymalne doświetlenie budynku, ale także – dzięki wykorzystaniu energii słonecznej - pomagają zdecydowanie zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ogrzewanie pomieszczeń. Fot. REHAUFot. REHAUWarunkiem zatrzymania ciepła wewnątrz jest zastosowanie wysokiej jakości profili okiennych oraz oszklenia o optymalnych parametrach termoizolacyjnych, a także odpowiedni montaż szklanych płaszczyzn. Z tego też względu należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie Warunkami Technicznymi, Uw okien pionowych musi być mniejsze niż 1,1 W/m2K; już jednak od 1 stycznia 2021 roku wartość ta wyniesie max 0,9 W/m2K.

Wielkogabarytowe okna muszą być wyposażone w szyby zespolone o niskim współczynniku. Obecnie montuje się szyby ciepłe, o współczynniku Ug = 0,4-0,7 W/(m²•K). W oknach energooszczędnych warto stosować najcieplejsze pakiety szybowe. Dzięki temu całe okno może mieć współczynnik Uw nawet 0,6 W/(m²•K), takie parametry uzyskamy decydując się na
GENEO.

Fot. REHAUFot. REHAUDuże okna od strony południowej mogą zimą w słoneczne dni tak ogrzać pomieszczenia, że system ogrzewania nie będzie musiał pracować. By efekt był jak najlepszy, ściany i podłogi powinny być z materiałów długo trzymających ciepło. Wybierając więc działkę i rozważając lokalizację budynku na niej, a także szukając projektu domu, warto zwrócić uwagę, by strona południowa była maksymalnie przeszklona. A planując ogród, zrezygnujmy z drzew i krzewów, zacieniających południową fasadę budynku.

Prawidłowy montaż szklanych płaszczyzn w wyjątkowy sposób nakreśla granicę między wnętrzem budynku a otoczeniem. Duże przeszklenia sprawiają, że budynek staje się częścią otaczającej go przestrzeni. Niezwykle istotne jest naturalne oświetlenie domu. Wpadające przez okna promienie słoneczne mają olbrzymi wpływ na mikroklimat panujący wewnątrz budynku.

2. Drewno? Aluminium? A może RAU-FIPRO X?

Obok profili drewnianych czy aluminiowych, znakomitym materiałem do tworzenia przeszkleń ponadgabarytowych są profile z wysokiej klasy tworzywa PVC z rdzeniem z tworzywa kompozytowego z zawartością włókna szklanego. Są pozbawione stalowych wzmocnień, a mimo to bardzo stabilne, wytrzymałe i sztywne – można z nich projektować okna o wysokości do 280 cm bez dodatkowych naświetli. Bardzo wąskie profile dodatkowo zwiększają powierzchnie okien, sprawiając, że wnętrza są jeszcze lepiej doświetlone, a swobodzie kreowania przestrzeni towarzyszy najwyższy stopień bezpieczeństwa i komfortu. Brak wzmocnień stalowych przyczynia się do znaczącej poprawy termoizolacyjności profili, a ich gładka powierzchnia zewnętrzna ułatwia pielęgnację. A jeśli zależy nam na tym, by okna wyglądały jak drewniane lub aluminiowe – nic nie stoi na przeszkodzie. Można zdecydować się na wybór profili antracytowych, na zewnętrzną nakładkę aluminiową czy na nowoczesne, matowe okleiny o strukturze drewna. Albo na dowolny kolor stapiający się z elewacją lub kontrastujący z nią – to wszystko dostępne jest w ofercie REHAU.

Fot. REHAUFot. REHAU

3. Cicho, jasno i bezpiecznie

Nowoczesne przeszklenia muszą cechować się dobrym poziomem izolacji akustycznej. Największe znaczenie w tym zakresie mają parametry dźwiękochłonne zastosowanych w konstrukcji pakietów oszklenia, jednak nie mniej istotna jest sama konstrukcja okna, system uszczelnień oraz sposób i jakość montażu. To, w jakim stopniu szklana ściana ma nas izolować od otoczenia, zależy od lokalizacji budynku, dlatego warto tę kwestię omówić z projektantem. Podobnie rzecz się ma z optymalnym doborem zabezpieczenia antywłamaniowego. Niezależnie jednak od tego, na jakie dodatkowe rozwiązania się zdecydujemy, wysoki poziom bezpieczeństwa musi zapewniać pakiet szybowy, czyli szkło hartowane lub laminowane (szyba zewnętrzna klasy minimum P2). Całe okno powinno mieć potwierdzoną odporność na włamanie klasy RC 2/RC 3. W połączeniu z solidnym montażem i dodatkowymi zabezpieczeniami w postaci inteligentnych czujników wykrywających włamywacza i uruchamiających alarm, pozwoli w spokoju i komforcie cieszyć się panoramiczną ścianą.

4. Komfort i wygoda

Mimo ogromnych rozmiarów, nowoczesne okna charakteryzują się komfortem i wygodą użytkowania. Zastosowane materiały do minimum ograniczają konieczność konserwacji czy czyszczenia; innowacyjne okucia z kolei umożliwiają ciche i lekkie otwieranie. Szklane ściany mogą być mocowane na stałe lub otwierać się, dodając przestronności wnętrzu i łącząc je z otoczeniem. Od wielkości i wagi poszczególnych, tworzących je elementów zależy rodzaj wykorzystywanych do ich obsługi okuć. Przy dużych i ciężkich płaszczyznach idealne są okucia podnoszono-przesuwne; przy lżejszych uchylno-przesuwne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#okna #wiadomości #okna i drzwi

Więcej tematów: