Bezpieczna kuchnia. Kilka prostych sposobów

Podziel się:
Garnkiem można się oparzyć, nożem skaleczyć, w szafkę uderzyć, a na podłodzie wpaść w poślizg. Kuchnia to miejsce, w którym trzeba na siebie uważać. Na szczęście przepis na bezpieczną kuchnię jest bardzo prosty.

Fot. HäfeleFot. Häfele
Kwestia bezpieczeństwa nabrała szczególnego znaczenia, ale w kuchni powinna być jednym z priorytetów niezależnie od innych czynników. To właśnie w tym pomieszczeniu statystycznie najczęściej dochodzi do wypadków i kontuzji. Niebezpieczeństw jest wiele: gorące przedmioty, ostre noże, śliska podłoga, otwarte fronty szafek, nieoświetlone blaty.

Fot. HäfeleFot. Häfele

Bezpieczne strefy

Niebezpieczeństwo można zażegać prostymi sposobami. Warto o tym pomyśleć już na etapie planowania. – Tajemnica idealnej kuchni kryje się w dobrym zaprojektowaniu wszystkich stref roboczych. Dzięki rozwiązaniom dedykowanym poszczególnym strefom, kuchnia ma szansę stać się miejscem zdecydowanie bardziej przestrzennym, pojemnym, ergonomicznym, komfortowym i bezpiecznym – mówi Michał Kichler, product marketing manager Häfele. Kuchnię dzieli się na pięć stref: przygotowania posiłków, przechowywania, zmywania, gotowania i zapasów. Wyraźny podział ułatwi poruszanie się po kuchni, dzięki czemu będzie bezpieczniej.

Fot. HäfeleFot. Häfele

Co ma wisieć, nie spadnie

Gdy rozplanujemy strefy, zabierzemy się za wykonanie. Prawdopodobnie powiesimy szafki. Do tego potrzebujemy zawieszek. Najlepiej o dużym udźwigu, aby nic nie spadło nam na głowę. – Wieszając szafki, używajmy komponentów i akcesoriów meblowych najwyższej jakości – markowych i z atestami. Używajmy sprawdzonych zawieszek takich jak Camar 806, które wyróżniają się łatwością montażu i dużym udźwigiem do 100 kilogramów na parę – zaleca Michał Kichler.

Fot. HäfeleFot. Häfele

Do góry, nie w bok

Dla bardzo przezornych poleca się fronty bez uchwytów z systemem typu naciśnij i otwórz. Niejeden kucharz skaleczył się o ostry uchwyt. Niejeden uderzył się o otwarte

drzwiczki, dlatego lepiej, gdy otwierają się ku górze, nie w bok. – Tu z pomocą przychodzi kompaktowy podnośnik Free Space – wskazuje ekspert. – Dzięki niemu przemieszczanie się w kuchni jest bezpieczniejsze – argumentuje.

Fot. HäfeleFot. Häfele

Bezpieczny dostęp?

Gdy wiemy, że po kuchni będą krzątać się dzieci, pomyślmy o czymś także do szafek dolnych. Dostęp do szafek lub szuflad z niebezpiecznymi przedmiotami (np. nożami czy środkami chemicznymi) ograniczy odpowiedni zamek, taki jak Whatlock. – Jest niewidoczny z zewnątrz, więc nie psuje wyglądu mebli. Otwarcie następuje przez przyłożenie magnesu–klucza w odpowiednim miejscu – podkreśla Michał Kichler.

Fot. HäfeleFot. Häfele

Widać, co się kroi

Nie zapomnijmy także o oświetleniu. Lepiej, żeby w kuchni było widać, co się kroi. Dobrze oświetlony blat to podstawa. Pod wiszącymi szafkami można zamontować taśmy LED. Nie bez znaczenia jest także oświetlenie główne czy wysokość lampy nad stołem. Wybierając system oświetleniowy, zwraca się uwagę również na sposób montażu. – LOOX LED charakteryzuje się prostym i bezpiecznym montażem. To system typu plug and play. Lutowanie nie jest konieczne, dodatkowo złączki są tak zaprojektowane, że nie ma możliwości nieprawidłowego podpięcia – tłumaczy Michał Kichler.
REKLAMA:

Oświetlenie, zawieszki, podnośniki, zamki i podział na strefy – to nieskomplikowany przepis na bezpieczną kuchnię.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Häfele
#czytelnia #w meble #wnetrza #okna i drzwi #do kuchnia #akcesoria #Meble kuchenne

Więcej tematów: