Nieruchomości w Warszawie 2022 – kupno, sprzedaż czy wynajem?

Podziel się:
Warszawska mieszkaniówka jest dzisiaj jednym z najatrakcyjniejszych i najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości w Europie – wciąż jeszcze całkiem dostępna dla inwestorów z zagranicy, Warszawa staje się zdecydowanie za droga dla przeciętnego Polaka. A jednak popyt na mieszkania w stolicy nie maleje, lecz rośnie z roku na rok, a deweloperzy usiłują zagospodarować jak najwięcej przestrzeni w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach miasta.

Dzisiaj porozmawiamy o tym, co będzie najlepszym rozwiązaniem na 2022 rok – kupić mieszkanie w stolicy, sprzedać własną nieruchomość albo wynajmować lokal w Warszawie?

Mieszkanie w Warszawie – ile kosztuje w 2022 i gdzie kupić?

Mimo że Warszawa jest najdroższym miastem w Polsce pod względem cen mieszkań – rozpiętość cenowa jest bardzo duża, a stawki zależą od położenia inwestycji na mapie miasta oraz jej standardu.

Przykładowo, w obrębie Warszawy i przedmieść można kupić mieszkanie w stawce już od 3200 złotych – najtańsze są domy oraz mieszkania w obrębie dzielnic Wawer czy Białołęka.

W średniej cenie od 7000 do 10 000 złotych za metr kwadratowy sprzedawane są mieszkania w takich dzielnicach, jak Rembertów, Wesoła, Praga-Północ, Mokotów, Włochy, Żoliborz, Wilanów, Ursus i inne. Oczywiście, wszystko zależy od dokładnej lokalizacji i standardu wykonania.

Najdroższe nieruchomości na sprzedaż to prestiżowe apartamenty w centrum miasta – na Śródmieściu czy Woli, oraz wille miejskie o wysokim standardzie na Wilanowie i Mokotowie.

Według danych statystyk, ceny transakcyjne mieszkań w stolicy w ciągu IV kwartału 2021 roku wzrosły o rekordowe 13%, a popyt przewyższył podaż. Największy wzrost cen w skali roku odnotowano w takich dzielnicach, jak Ursynów, Żoliborz, Wesoła i Rembertów, i w żadnym obszarze nie odnotowano spadków. Dla osób, które planują kupno własnego lokum to składa się na prosty komunikat – taniej na pewno nie będzie.

Wynajem mieszkania w stolicy

Według danych Bankier.pl, średnia cena ofertowa pod koniec 2021 – na początku 2022 roku wynosiła:
- ok. 2200 złotych za mieszkanie o metrażu poniżej 38 m2,
- ok. 3000 złotych za mieszkanie o metrażu od 38 do 60 m2,
- ok. 4900 złotych za mieszkanie o metrażu powyżej 60 m2.

Najszybciej drożeje wynajem dużych mieszkań – o 19% w skali roku; wysokość czynszu w przypadku mniejszych lokali wzrasta średnio o 12-15% rocznie.

Porównajmy, co bardziej się opłaca – wynajmować lokal czy kupić własne mieszkanie na kredyt i spłacać raty?
- Średnia stawka na rynku pierwotnym stolicy to ok. 11 700 złotych za metr kwadratowy.
- Średnia wysokość czynszu to 2200 złotych nie wliczając opłat.
- Przy takich współrzędnych najemca w ciągu 23 lat wyda tyle samo, ile wydałby na własne mieszkanie kupione na kredyt.

Biorąc pod uwagę to, że wynajem drożeje dużo szybciej, niż raty kredytów – ten umowny okres może być jeszcze krótszy.
REKLAMA:

A może jednak sprzedać?

Wysokie ceny nieruchomości z rynku wtórnego skłaniają wiele osób do zastanowienia się nad sprzedażą własnego lokum. Zazwyczaj właśnie rynek wtórny jest w stanie zaoferować więcej mieszkań w najbardziej pożądanych lokalizacjach, gdyż w okolicach centrum jest trudno o wolne tereny pod nowe budownictwo.

Właściciel mieszkania w Warszawie ma możliwość generowania stabilnego zysku z wynajmu długoterminowego – ten sektor nie traci na popularności i już całkowicie wrócił do normy po chwilowym spadku spowodowanym zaostrzeniami związanymi z pandemią. Ceny wynajmu w Warszawie są dość wysokie – i przy tym szybko rosną, nawet do 21% w skali roku.

To samo dzieje się z cenami ofertowymi mieszkań na sprzedaż – roczny wzrost stawek sięga kilkunastu procent.

Toteż osoby, które zastanawiają się nad sprzedażą własnego lokum w 2022 roku, mają zdawać sobie sprawę z tego, że już po upływie kilku lat potrafią wygenerować więcej dochodu z takiej transakcji, niż dzisiaj. Aczkolwiek, nawet przy obecnej koniunkturze rynku sprzedaż nieruchomości będzie opłacalnym przedsięwzięciem, jeśli potrzebujemy natychmiastowego zastrzyku gotówki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#wiadomości #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: