Jakie są zalety pompy ciepła?

Podziel się:
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które nie jest przeznaczone do produkcji energii, ale działa na zasadzie gromadzenia tej zawartej w środowisku naturalnym. Do ogrzania domu może się więc przysłużyć woda, grunt lub powietrze.

Fot. Revolt EnergyFot. Revolt Energy
Pompy ciepła to coraz bardziej popularne urządzenia grzewcze także w polskich domach. Rozwiązania w tym zakresie oferuje bardzo wiele firm (choćby revoltenergy.eu). Perspektywa czerpania energii z powietrza, wody lub gruntu jest bardzo kusząca. Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych nie jest odpowiedzialna za produkcję energii z jakiegoś typu paliwa. Warto zauważyć, że w przypadku tradycyjnego spalania nie tylko dochodzi do zanieczyszczenia środowiska, ale i zmarnowania pokaźnej ilości energii. Pompa ciepła jest wolna od tych wad, bo pozyskuje energię ze środowiska. Jej magazynem może być powietrze, woda lub grunt. 
REKLAMA:

Jest to jednocześnie nie tylko urządzenie sprzyjające czystemu środowisku naturalnemu, ale także stosunkowo niewielkie i łatwe w montażu. Nie potrzeba wydzielać dla niego kotłowni. Niektóre z pomp składają się za to z modułów zewnętrznego i wewnętrznego. Urządzenie potrzebuje jedynie dodatkowego zasilania, które jest niezbędne dla rozruchu urządzenia. Dzięki wykorzystaniu procesów termodynamicznych możliwe jest pozyskiwanie energii ze środowiska. Jedyne straty związane są z wydatkami na energię zasilającą pompę. 

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła dostępne są na rynku w kilku podstawowych typach. Urządzenia gruntowe nazywane są inaczej solankowymi lub glikolowymi (nazwa zależna od czynnika roboczego). Takie pompy czerpią energię nagromadzoną w gruncie. W przypadku pomp wodnych źródłem energii są wody gruntowe lub zbiorniki wód stojących (np. stawy). W przypadku pomp powietrznych energię pobiera się z powietrza na zewnątrz budynku. 

Każde z wymienionych źródeł ciepła posiada nieco inną charakterystykę. Warto wiedzieć:
- W przypadku energii geotermalnej praca pomp nie jest w żaden sposób uzależniona od pogody.
- Przy korzystaniu z wód gruntowych wahania sezonowe temperatur są nieznaczne. Problemem jest to, że dla instalacji takiej pompy konieczne jest występowanie wód gruntowych o określonych parametrach.
- Wykorzystanie energii z powietrza jest tanie, ale jego wydajność zmienia się w zależności od sezonu. W zimie jest mniejsza.   

Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła?

Warto wiedzieć, że wprawdzie pompa ciepła wymaga zużycia energii elektrycznej pochodzącej z sieci, ale są to ilości stosunkowo niewielkie. Według szacunków na 1 kW zużytej energii elektrycznej przypada 5 kW wyprodukowanej czystej energii. To bardzo dobry wynik.  Dodatkowo zwraca się uwagę na to, że pompy ciepła są nie tylko wydajne, ale i cicho pracują.  Coraz częściej uchodzą za bardzo dobrą alternatywę dla kotłów opalanych węglem, gazem lub pelletem.  Kusi także fakt, że ich możliwości rosną, bo urządzenia te są z roku na rok udoskonalane.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #pompa_ciepla #Pompy ciepła

Więcej tematów: