Montaż blatu kompaktowego na szafce. Instrukcja krok po kroku

Podziel się:
Meble kuchenne z cienkimi blatami kompaktowymi to szalenie modny detal we wnętrzu. Zobacz, jak zamontować blat na szafce, aby kuchnia nie tylko prezentowała się estetycznie, ale również zyskała wyjątkową funkcjonalność. Przez montaż przeprowadzi cię doradca techniczny z firmy Pfleiderer.

Fot. PfleidererFot. PfleidererFot. PfleidererFot. Pfleiderer
Kuchnia to obszar bardzo wymagający, dlatego meble i blaty powinny być najwyższej jakości. Wśród dostępnych na rynku materiałów doskonałymi parametrami poszczycić się mogą blaty Duropal Compact dostępne w ofercie firmy Pfleiderer. To świetny produkt dla tych, którzy nie tylko cenią materiały trwałe i perfekcyjnie wykonane, ale również zgodne z obowiązującymi trendami. Czy ich obróbka jest skomplikowana? Skądże! Pokażemy, jak zamontować blat do szafki w kilku prostych krokach.

Blat kompakt – odporny i solidny

Blaty Duropal Compact firmy Pfleiderer są zdecydowanie trwalsze i mocniejsze, niż tradycyjna płyta wiórowa wykorzystywana do produkcji blatów kuchennych. Dlaczego? Ponieważ rdzeń blatu Duropal Compact wykonany jest z wielu warstw papieru nasączonego żywicą fenolową, która utwardzona w wysokiej temperaturze i przy wysokim ciśnieniu daje dużą twardość oraz gęstość (ok. 1400 kg/m3). Pfleiderer oferuje je w trzech kolorach rdzenia – białym, szarym oraz czarnym. Zastosowanie znajdą nie tylko w formie blatów kuchennych, ale również jako materiał do produkcji mebli. Polecane są szczególnie tam, gdzie liczy się wysoka jakość z uwagi na częste i intensywne eksploatowanie. A tym zdecydowanie laminaty kompaktowe Pfleiderer mogą się pochwalić, bowiem odporne są na suche gorące powietrze do aż 160 stopni, na wrzątek czy przenikanie pary wodnej. A także na ścieranie powierzchni i zadrapania. Są niezwykle łatwe w codziennej pielęgnacji, higieniczne i bezpieczne w kontakcie z żywnością, dzięki czemu fantastycznie sprawdzają się w przestrzeni kuchni. Pfleiderer oferuje je również w szerokiej palecie dekorów – od imitujących naturalne drewno i kamień, po wzory fantazyjne. Jedną z cech charakterystycznych laminatów kompaktowych jest ich grubość – zaledwie 12 mm. To sprawia, że są materiałem idealnie wpisującym się w najnowsze trendy, pasującym do nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Fot. PfleidererFot. PfleidererFot. PfleidererFot. Pfleiderer

Montaż kompaktu na szafce

Wiemy już, że meble kuchenne z blatem kompaktowym prezentują się bardzo estetycznie. Jak jednak zamontować tak cienki blat do szafki? W pierwszej kolejności musimy dociąć blat do odpowiedniego wymiaru, a krawędzie wyszlifować i sfazować. Tak przygotowany materiał jest gotowy do montażu. Najlepszy efekt zapewni użycie zarówno kleju montażowego, jak i muf metalowych. Na jedną szafkę w zupełności wystarczą jedna lub dwie mufy, ponieważ pełnią one rolę jedynie dodatkowego wzmocnienia. – mówi Janusz Laskowski, doradca techniczny w firmie Pfleiderer. Pierwszym krokiem do zamontowania blatu kompaktowego na szafce kuchennej jest wywiercenie otworów w blacie, w których zamocowane będą mufy. Zanim jednak cokolwiek nawiercimy, należy spasować blat z szafką, unieruchomić go za pomocą ścisków i od spodu (czyli w listwach przedniej i tylnej) nawiercić otwory, które wypunktują nam miejsca do wykonania otworów w blacie. Do zamontowania blatu kompaktowego wykorzystaliśmy mufy o średnicy 5,2 mm. Pierwszy otwór w listwie powinien być odrobinę większy niż sama mufa, dzięki temu będzie nam łatwiej trafić w otwór w blacie podczas montażu. – podpowiada Janusz Laskowski. Można również użyć innego rodzaju muf: tworzywowo-metalowych na śrubę z gwintem metrycznym M4, M5 lub M6. Takie mufy mają średnicę 12mm i również zapewniają mocny montaż. – dodaje Janusz Laskowski.W momencie, gdy mamy już wypunktowane miejsca na otwory w blacie, możemy rozpocząć nawiercanie właściwych otworów. Do tego celu doskonale sprawdzi się wiertło ze specjalnym pierścieniem ograniczającym, które nie pozwala przewiercić płyty zbyt głęboko. – mówi doradca. Następnie w wykonane otwory wkładamy mufy i dobijamy je delikatnie młotkiem, wówczas blat jest gotowy by przenieść go na szafkę. Warto przed tą czynnością wyczyścić z kurzu, zarówno listwy szafki, jak i lewą stronę blatu. Do tego celu przyda się mokra, delikatna szmatka. Po pozbyciu się kurzu, na listwy górne szafki nanosimy za pomocą pistoletu klej, tworzący elastyczną spoinę i nakładamy blat. Po wyschnięciu kleju możemy przystąpić do przykręcenia blatu do szafki, śrubami do zamontowanych muf. – mówi doradca. Zastosowanie jednocześnie kleju i muf sprawi, że połączenie blat-szafka będzie bardzo solidne.

Fot. PfleidererFot. PfleidererFot. PfleidererFot. Pfleiderer

Łączenie laminatów

Projekty kuchni nie zawsze przewidują jeden ciąg mebli, często są to zabudowy o kształcie litery L, do których potrzebujemy więcej niż jedną płytę na blat. Dlatego równie istotną kwestią jest połączenie samych blatów. Możemy to wykonać na dwa sposoby – jako elementy rozłączne lub nierozłączne (sklejone). Jako elementy rozłączne najlepiej połączyć blaty od spodu.
Doskonałą metodą jest zastosowanie złączy metalowych, pod które potrzebujemy wyfrezować gniazda w blacie. Możemy wykonać je na specjalistycznym centrum obróbczym według zadanych wymiarów lub samodzielnie za pomocą frezarki i szablonu. Przy blacie kompaktowym o grubości 12 mm należy użyć złącza o grubości 7 mm, a gniazda pod złącze wykonać o milimetr głębsze
- podkreśla Janusz Laskowski. Przy łączeniu blatów o standardowej szerokości 60 cm, dobrze jest użyć trzy złącza, co pozwoli uzyskać sztywne i mocne połączenie. - dodaje. W tak przygotowanych otworach umieszczamy złącza metalowe, a następnie ściskamy je za pomocą klucza imbusowego z dużą siłą.
REKLAMA:

Jako elementy nierozłączne (sklejone) możemy trwale połączyć ze sobą części blatów sklejając je za pomocą dwuskładnikowego kleju metakrylowego oraz używając typowych lameli meblarskich. W wąskich płaszczyznach blatu wykonujemy (za pomocą lamelownicy) wręgi, w których następnie umieszczamy lamele. Ta metoda zapewni równe, stabilne oraz mocne połączenie. – mówi Janusz Laskowski. Przy szerokości blatów ok. 600mm wystarczą 3 lamele. Kolejnym krokiem jest naniesienie kleju, który nakładamy na wąską płaszczyznę jednej z płyt i dociskamy do siebie obydwa elementy. Do mocnego docisku możemy użyć ściski na przyssawkach gumowych. Z doświadczenia wiem, że lepiej sprawdzają się kleje o dłuższym czasie schnięcia, np. osiem minut. Im mniej musimy się spieszyć przy montażu, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia błędów. – podpowiada doradca. Obie metody pozwalają na solidne połączenie blatów narożnych, ale również po długości.
REKLAMA:

Jakość i komplementarność

Szeroka oferta produktów firmy Pfleiderer sprawia, że z łatwością dopasujemy je do swoich potrzeb i stworzymy efektowne oraz trwałe meble i zabudowy do wnętrz mieszkalnych, jak i publicznych. W ofercie producenta oprócz blatów kompaktowych znajdują się również blaty robocze (kuchenne) z płyty wiórowej, płyty laminowane czy też ścianki przyblatowe. Ich wysoka jakość sprawia, że stworzone meble i zabudowy będą nam służyły przez długi czas. Co więcej, dostępne w kolekcji Mood Stories dekory są zgodne z obowiązującymi trendami, a cała oferta Pfleiderer charakteryzuje się spójnością wzorniczą. To idealne rozwiązanie, jeśli chcemy stworzyć wnętrze o unikalnym klimacie.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.pfleiderer.pl/pl/produkty/MEBLARSTWO-I-WYKONCZENIE-WNETRZ/laminaty-kompaktowe
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pfleiderer
#w kuchnia #meble #wnetrza #do montaz #pfleiderer #blaty #poradnik #Meble kuchenne

Więcej tematów: