Wewnętrzne i zewnętrzne przepompownie ścieków stosowane są głównie dla ochrony przed napływem wody do punktów odpływu, leżących poniżej poziomu zalewania. Pompują one ścieki z pomieszczeń usytuowanych poniżej poziomu zalewania poprzez zalecaną pętlę przeciwzalewową do kanalizacji. Przepompownie znajdują swe zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy kanalizacja leży wyżej, niż punkt odpływu. Jak dobrać najlepszą?
Decydując się na odpowiednią przepompownię, należy uwzględnić kilka ważnych kwestii. Najważniejszą z nich jest rodzaj odprowadzanych ścieków - te bez fekaliów, czyli szare, wymagają innych rozwiązań, niż ścieki czarne zawierające fekalia. Kolejny aspekt stanowi sposób montażu - do wyboru mamy ustawienie wolnostojące, zabudowę w płycie podłogi lub na zewnątrz budynku w ziemi. Istotny jest też wybór rodzaju i mocy pompy, będącej sercem każdej przepompowni, oraz jej urządzenia sterującego, które jest mózgiem.
Aby móc efektywnie odprowadzać ścieki z budynku, najlepiej już na etapie planowania budowy lub remontu ustalić właściwy wybór urządzenia. Z uwagi na uwarunkowania budowlane, terenowe oraz specyfikę techniczną, dobór przepompowni zalecany jest przez profesjonalnego doradcę, a jej uruchomienie i konserwację niech wykona specjalistyczny serwis.
Mały format, duża moc
Piwnice, często używane jako zaplecze domu, generują zwykle ścieki szare, bez fekaliów. Doskonale radzi sobie z nimi niewielka przepompownia Minilift S od firmy KESSEL. W wersji do zabudowy w płycie podłogowej, po montażu pozostaje niemal „niewidoczna” dla oka. To za sprawą pokrywy z miejscem do wklejenia płytek lub pokrywy pełnej, występującej w kolorze czarnym. Zintegrowany z pokrywą wpust w sytuacji np. zalania lub pęknięcia rury, przyjmuje wodę z powierzchni podłogi. Urządzenie jest proste w montażu i gotowe do pracy od razu po podłączeniu (plug&play).
A co, jeżeli mamy ograniczoną przestrzeń i nie chcemy wykonywać prac budowlanych lub nie mamy takiej możliwości? Tu z pomocą przychodzi przepompownia Minilift S w wersji wolnostojącej. Jej niezwykle prosty sposób podłączenia nie wymaga zastosowania narzędzi. Do wyboru mamy kilka opcji podłączenia. W zależności od tego, jak duża będzie potrzebna moc, dostępne są trzy różne wydajności pomp – również w wersji odpornej na gorącą wodę i solankę.
Kompleksowe odwadnianie budynku
Do pomieszczenia, gdzie generowane są ścieki zawierające fekalia, warto zainstalować przepompownię Aqualift F Compact od KESSEL, która wtłoczy je ponad poziom zalewania - do wyżej położonej kanalizacji.
Kompaktowe wymiary przepompowni Aqualift F Compact pozwalają na łatwą zabudowę. W wersji wolnostojącej, bez problemu zmieści się w niewielkim pomieszczeniu technicznym. Praca pompy kontrolowana jest przez wchodzące w zakres dostawy urządzenie sterujące Comfort z systemem samodiagnozy SDS.
Aqualift F Compact występuje w dwóch wersjach – wolnostojącej lub do zabudowy w płycie podłogowej. W tej drugiej opcji z pokrywą pełną czarną lub do wklejenia płytek. Poza tym przepompownia dostępna jest jako urządzenie typu Mono z jedną pompą lub Duo z dwiema pompami.
Jeżeli do naszych potrzeb zdecydujemy się na umieszczenie przepompowni na zewnątrz domu, wówczas warto zastosować sprawdzone i efektywne rozwiązanie, jakim jest Aquapump Small. To ekonomiczne urządzenie do usuwania ścieków szarych i czarnych z domów jedno- lub dwurodzinnych, oferuje nowoczesną technologię w niewielkim zbiorniku.
Przepompownia zewnętrzna Aquapump Small od KESSEL dostępna jest jako urządzenie typu Mono lub Duo i z urządzeniem sterującym lub bez. Opcjonalna nasada ułatwia zabudowę bardziej w głąb ziemi.
Szersze zastosowanie prywatne i do użytku przemysłowego
Przepompownia do ścieków na jeszcze większe potrzeby to Aquapump XL. Skutecznie odwadniania domy wielorodzinne, obiekty komercyjne oraz przemysłowe. Można ją zastosować w wersji zintegrowanej ze studzienką do zabudowy na zewnątrz budynku, co da oszczędność powierzchni użytkowej. Ścieki bytowe pompowane są do wyżej położonego kanału w zależności od rodzaju pomp w różnych trybach roboczych.
Przepompownia zewnętrzna Aquapump XL od firmy KESSEL występuje w ustawieniu suchym lub mokrym, w wersji do zabudowy w ziemi lub w płycie podłogowej i w opcji z jedną bądź dwiema pompami. Liczne nasady wykonane z różnych materiałów, umożliwiają jej instalację w wielu miejscach.
Aquapump XL została zaprojektowana jako konstrukcja modułowa do konfigurowania segmentów technicznych z modułami studzienek. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zapewniona została elastyczna możliwość dostosowania urządzenia do indywidualnych potrzeb.
Rozwiązania odwadniające można dobrać ściśle pod własne potrzeby. Firma KESSEL od lat specjalizuje się w systemowym odprowadzaniu ścieków z budynków, oferując ponadstandardowe korzyści, takie jak dwudziestoletnią gwarancję na wykonanie zbiornika z tworzywa sztucznego, wieloletnią dostępność części zamiennych, sprawdzonych partnerów serwisowych na terenie całego kraju oraz profesjonalne doradztwo techniczne na każdym etapie inwestycji. Efektem tego jest zapewniony komfort użytkowania i trwałe bezpieczeństwo. Jeżeli potrzebne jest specjalne wykonanie, wówczas najlepiej indywidulanie wysłać zapytanie do specjalistów z firmy KESSEL, którzy przedstawią najlepszą możliwość.
Rozwiązania odwadniające firmy KESSEL zapewniają czyste i bezpieczne odprowadzanie ścieków w ponad 60 krajach – również i w Polsce. Działania przedsiębiorstwa oparte są na dostarczaniu klientom i środowisku jak najlepszej ochrony z wykorzystaniem innowacji technicznych. Od 1963 roku produkty KESSEL chronią ludzi i środowisko poprzez odwadnianie budynków, podczyszczanie ścieków i zapobieganie szkodom spowodowanym przepływem zwrotnym.