Projekt ekologicznego domu na krakowskiej Olszy z prestiżową nagrodą European Property Awards

Podziel się:

Pracownia Studio4SPACE, którą zarządza architekt dr Bartosz Dendura, zdobyła główną nagrodę w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych na Starym Kontynencie. Nagroda European Property Awards 2023 w kategorii nieruchomości jednorodzinnych została przyznana za projekt drewnianego i ekologicznego domu, położonego na krakowskiej Olszy. Decyzję o jej wręczeniu podjęło ponad 80 międzynarodowych ekspertów. Projekt już wcześniej został obsypany nagrodami przez polskie środowisko architektoniczne, ale powyższe zwycięstwo pozycjonuje go w ścisłej europejskiej czołówce. I jak zapowiada sam laureat, to jeszcze nie koniec, bo obecnie pracuje nad kilkoma ciekawymi rozwiązaniami.

European Property Awards to jeden z najważniejszych i największych europejskich konkursów w branży nieruchomości, którego początki sięgają 1993 roku. Biorą w nim udział m.in. deweloperzy, architekci, projektanci wnętrz, a także pośrednicy na rynku nieruchomości. Na gali w Londynie w sumie wręczanych jest kilkadziesiąt nagród w kilkunastu kategoriach. I tak np. sami architekci mogą zgłaszać projekty domów wielorodzinnych, użyteczności publicznej czy biurowców. Zgłoszenia są oceniane przez ponad 80 międzynarodowych ekspertów branżowych. Ocena koncentruje się na jakości projektu, innowacyjności, oryginalności i zaangażowaniu w zrównoważony rozwój.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przesłanie obszernego folderu, zawierającego odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań dotyczących założeń autorskich, lokalizacji inwestycji, zagospodarowania terenu czy rozwiązań ekologicznych. W kategorii domów jednorodzinnych w Polsce otrzymaliśmy główną nagrodę ex aequo z trzema innymi pracowniami – informuje dr Bartosz Dendura, właściciel zwycięskiej Pracowni Architektonicznej Studio4SPACE.

Organizator przyznał w sumie 11 nagród europejskim domom jednorodzinnym. Oprócz Studio4SPACE, w tej samej kategorii nagrodzono też trzy inne polskie firmy. Jak podaje dr Dendura konkurs cieszy się bardzo dużą popularnością wśród europejskich architektów, o czym świadczą co roku setki nadsyłanych zgłoszeń. 

Jest to kolejna nagroda dla zaprojektowanego przez nas domu na krakowskiej Olszy. Przy tym projekcie położyliśmy bardzo duży nacisk na rozwiązanie idące w duchu architektury zrównoważonej, począwszy od rozwiązań konstrukcyjnych, poprzez zastosowane instalacje wewnętrze po materiały wykończeniowe. Każda decyzja była też analizowana pod kątem środowiskowym. Ale, niezależnie od proekologicznych zastosowań w tym projekcie, chcieliśmy, żeby był on także ciekawy architektonicznie. I to zostało dostrzeżone. Doceniono również estetykę ekologicznej nieruchomości. Natomiast sama nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że było warto włożyć w ten projekt mnóstwo serca i pracy – mówi właściciel Pracowni Architektonicznej Studio4SPACE.

Warto też dodać, że nagrodzony przez jury dom z krakowskiej Olszy, projektu Bartosza Dendury i Katarzyny Dendury, już w 2022 roku zyskał uznanie środowiska architektonicznego. Zdobył wówczas nagrodę Salonu Architektury, przyznaną przez członków Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. W ub.r. projekt otrzymał także Nagrodę Specjalną „Dom z Klimatem”. A rok wcześniej został uznany najlepszą ekologiczną zabudową mieszkaniową jednorodzinną w konkursie Green Building Awards 2021, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

Tegoroczne zwycięstwo w European Property Awards to moja kolejna międzynarodowa nagroda i mam nadzieję, że nieostatnia. Pracujemy nad kilkoma nowymi projektami, z którymi wiążę duże nadzieje. W zeszłym roku otrzymałem nagrodę Europe 40 Under 40 Award, przyznawaną czterdziestu wschodzącym gwiazdom europejskiej architektury poniżej 40 roku życia – dodaje dr Dendura. 

Dr Dendura od kilku lat jest uznanym krakowskim architektem, który nie tylko sam angażuje się w różnego rodzaju projekty, ale też pomaga młodym adeptom w ich realizacji. Na swoim koncie ma już spore grono nagrodzonych dyplomantów, których był promotorem. W tym roku wraz z jedną ze studentek dostał główną nagrodę dla najlepszej pracy inżynierskiej. Ale podobnych aktywności jest więcej.

– W zeszłym roku student, z którym współpracowałem, otrzymał 3. nagrodę w konkursie „Drewno w architekturze” za projekt magisterski. Oprócz tego co roku moi studenci są w gronie laureatów prestiżowego stypendium twórczego krakowskiego oddziału SARP – dodaje dr Bartosz Dendura, który obecnie pełni rolę adiunkta w naukowo-badawczym Zespole Architektury Użyteczności Publicznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. 

Dr Bartosz Dendura ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w 2007 roku. Studiował  również w Collage of Architecture and Design na Uniwersytecie w Tennessee w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską zatytułowaną „ARCHITEKTURA POSTOLIMPIJSKA – zapewnienie dziedzictwa obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury technicznej po Igrzyskach”. W tym samym roku otrzymał stypendium CEEPUS, pozwalające na dalszy rozwój jego badań przy współpracy z wiedeńskim Technicznym Uniwersytetem. 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pracownia Architektoniczna Studio4SPACE
#wiadomości #architektura #nagrody #wnętrza #Pracownia Architektoniczna Studio4SPACE

Więcej tematów: