Wytrzymałość blachodachówek

Podziel się:

Blachodachówka to bez wątpienia rozwiązanie, na które warto postawić. O jej świetnej jakości przekonały się miliony właścicieli domów. Blachodachówkę cechuje świetny design, wielość kolorów do wyboru oraz bogactwo kształtów. Oprócz zalet związanych ze stroną wizualną, blachodachówka to również zestaw mocnych stron technicznych. Opisywany materiał na pokrycie odznacza się wytrzymałością, a co za tym idzie przetrwa na naszym dachu przez długie lata.

W dzisiejszym budownictwie blachodachówki osiągnęły doskonałość. Dopracowana technicznie, bogata stylistycznie oraz po prostu jakościowa znalazła się na szczycie hierarchii materiałów na pokrycie. Co oprócz świetnych parametrów oraz aspektów wizualnych przyczynia się do utrzymania poziomu popularności blachodachówki? Na pewno bardzo dużo osób ceni sobie jej uniwersalność, ponieważ blachodachówka sprawdzi się na każdym dachu, od stylizacji utrzymanych w klasycznym kluczu, aż do projektów tworzonych w duchu nowoczesności. Kolejne zalety blachodachówek objawiają się podczas montażu. Opisywany materiał jest lekki i poręczny, dlatego praca z nim szybko zamienia się w przyjemność. Nie można również zapominać o tym, że blachodachówki są odporne na wiele negatywnych czynników, takich jak: korozja, silne opady czy promienie słoneczne. Gdy mówimy o blachodachówce, nie możemy zapominać o powłokach ochronnych. To właśnie dzięki nim blachodachówka zyskuje większą trwałość.

Powłoki, czyli źródło trwałości blachodachówek

Blachodachówki na drugie imię mają trwałość. Ich żywotność szacuje się na od 10 do 50 lat. Wszystko zależy od tego, na jaką blachodachówkę się zdecydujemy oraz oczywiście, jaką powłokę do nich dobierzemy. To właśnie powłoka jest sercem blachodachówki, ponieważ wpływa ona nie tylko na wytrzymałość, ale również wygląd opisywanego materiału. Dzięki niej blachodachówka unika problemów w postaci rdzy czy uszkodzeń mechanicznych. Powłoka ochronna wpływa również na takie czynniki jak faktura oraz połysk blachodachówki.

Z czego wykonywane są powłoki dekoracyjno-ochronne? Do ich wytwarzania wykorzystuje się poliester oraz poliuretan. Istnieje również możliwość połączenia tych dwóch materiałów i stworzenia powłoki hybrydowej. Za najbardziej jakościową spośród powłok uznaje się powłokę poliuretanową, na którą firma Blachy Pruszyński przewidziała 30-letnią gwarancję estetyczną. Powłoka poliestrowa posiada gwarancję o 20 lat krótszą.

Czym charakteryzują się poszczególne powłoki? Te wykonane z poliestru odznaczają się grubością 25 µm lub 35 µm (dotyczy wariantu matowego). Przewidziano na nie kolejne 10 oraz 15 lat gwarancji. Istnieje jednak powłoka, która uznawana jest za królową powłok poliestrowych. Mowa o powłoce TOPMAT, której najmocniejszymi stronami są duża wytrzymałość na mikropęknięcia oraz wyższa niż w przypadku podstawowych poliestrowych powłok odporność na korozję. Dzięki wszystkim swoim zaletom TOPMAT może pochwalić się 20-letnią gwarancją.

W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy dwie powłoki poliuretanowe. Mowa o powłokach PURMAT oraz PURLAK. Ich grubość to aż 50 µm. Dzięki takiej grubości znikają problemy w postaci rdzy oraz odbarwień. Obydwóm powłokom przysługuje gwarancja estetyczna w wysokości 30 lat.

Powłoka PURMAX to powłoka hybrydowa, stanowiąca połączenie poliestru i poliuretanu. Ma ona grubość 40 µm. W rezultacie otrzymujemy powłokę trwalszą od tej wykonanej z poliestru, ale niestety mniej jakościową od tej poliuretanowej. Finalnie, na powłokę PURMAX przygotowano 20-letnią gwarancję.

Pamiętajmy, że powłokom w ochronie naszego pokrycia musimy pomóc. Zrobimy to wtedy, gdy będziemy regularnie czyścić nasz dach. Dzięki temu korozja i odbarwienia staną się dla nas pieśnią przeszłości.

O istotności stali

Bez dobrej stali nie byłoby jakościowych blachodachówek. To właśnie ten materiał decyduje o tym, ile czasu posłuży nam nasz materiał na pokrycie. Stal przeznaczona do wytworzenia blachodachówek musi odznaczać się grubością co najmniej 0,5 mm, zarówno w przypadku blachodachówek ciętych, jak i panelowych. Odpowiednia grubość oraz sprawdzone źródło, które gwarantuje wysoką jakość, to czynniki najważniejsze w przypadku stali.

Blachodachówki najlepiej kupować od sprawdzonych producentów. Dobrą renomą na rynku cieszy się firma Blachy Pruszyński, która od lat dba o to, by wszystkie produkty sygnowane jej logiem spełniały oczekiwania klientów. Stal, z której korzysta firma Blachy Pruszyński pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Dodajmy do tego również fakt, że firma dba o to, by ich produkty pomyślnie przechodziły laboratoryjne testy. Dzięki temu nie ma mowy o niedopracowaniu, a na rynek trafia gotowy, jakościowy produkt.

Uważna lektura warunków gwarancji

Lektura warunków gwarancji powinna być traktowana przez nas jak obowiązek. Czytanie ich pozwoli nam na jej zachowanie. W przypadku, gdy zignorujemy przygotowane przez producenta zalecenia możemy ją utracić. Co znajduje się w gwarancji? Przede wszystkim wskazówki dla ekipy dekarskiej oraz zalecenia dotyczące transportu czy składowania materiału pokryciowego. Często też opisane są w niej wymagane od nas działania dodatkowe, takie jak konieczność zakupienia akcesoriów dachowych od tego samego producenta, który sprzedał nam blachodachówkę. Warto również pamiętać o tym, że wyróżniamy dwa rodzaje gwarancji. Pierwsza z nich to gwarancja techniczna, która dotyczy perforacji blachy, zaś druga, zwana estetyczną, obejmuje zapisy związane z powłokami ochronnymi.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #blachy_pruszynski #Dachy #Pokrycia dachowe #blachodachówka

Więcej tematów: