Poza schematem, czyli kreatywne zastosowania w aranżacji przestrzeni

Podziel się:

Betonowe obrzeża, murki, palisady i donice stworzono do określonych zastosowań w aranżacji posesji. Czasem jednak warto wyjść poza schemat i przy odrobinie kreatywności zbudować z nich całkowicie nowe elementy małej architektury. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Umiejętność tworzenia niebanalnych aranżacji przestrzeni wynika niekiedy z zastosowania typowych elementów w niecodzienny sposób. Taką możliwość stwarzają na przykład elementy betonowe, które na co dzień mają inne zastosowanie. W tej grupie można wymienić obrzeża, murki, pustaki ogrodzeniowe czy palisady, z których użyciem oddzielamy jedną przestrzeń od drugiej. Innym przykładem są wolnostojące donice, które możemy ustawić punktowo w przestrzeni ogrodu. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że to ich jedyna funkcja, to wcale tak nie jest. Przyjrzyjmy się tym elementom aranżacji w zupełnie nowym świetle.

Wertykalna ściana czy kaskada zieleni

Gotowe betonowe donice to bardzo dobry przykład elementów, które można wykorzystać na co najmniej kilka sposobów. Pierwszym najbardziej oczywistym jest ustawienie ich w różnych punktach ogrodu – przy alejce prowadzącej do wejścia do domu czy na tarasie. Okazuje się jednak, że z ich pomocą można zrobić znaczniej więcej. Donice nadają się doskonale do budowy kaskad wzdłuż schodów na taras czy tych prowadzących do drzwi. Wystarczy ustawić je na sobie, odwzorowując bieg schodów. Stworzenie takiej „bariery” z jednej strony wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo poruszania się po schodach, a z drugiej – pozwala kreować efektownie prezentujące się kaskady zieleni. Kolejnym sposobem na nietuzinkowe wykorzystanie betonowych donic jest zbudowanie z nich wertykalnych ścian z roślinnością. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza do niewielkich ogrodów, gdzie brakuje miejsca na kwietniki czy rabaty. W ten sposób można również odciąć się od ruchliwej ulicy czy sąsiadów. Aby stworzyć taki ogród z gotowych donic, budujemy mur, ustawiając je jedna na drugiej i sadzimy w nich rośliny. Do obydwu tych zastosowań idealna będzie donica betonowa Tigela. Ma ona kształt zbliżony do sześcianu (40x40x30 cm), dzięki czemu można tworzyć z niej stabilne konstrukcje. Z kolei szary kolor (stalowy i grafitowy) oraz minimalistyczny design donic sprawią, że będą one świetnie pasować do niemal wszystkich współczesnych aranżacji.

Nietypowe donice

Tigela nie jest jedynym elementem, który wykorzystamy w nieoczywisty sposób. Do budowy oryginalnych donic świetnie nadają się obrzeża, murki i palisady. Olbrzymi potencjał „drzemie” na przykład w module L-ka Tigela. To obrzeże w kształcie litery „L”, z którego zbudujemy donice o trzech różnych wysokościach. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ułożymy ten element. Możemy go ustawić na krótszym bądź dłuższym boku, a także krawędzi. Stosując donice o różnych wysokościach możemy zaznaczyć wagę poszczególnych roślin w kompozycji ogrodu. Donice o nieszablonowym kształcie i inspirującym wyglądzie zbudujemy również z murka Albero. To uwspółcześniona wersja dawnych kamiennych murków granicznych. Wzniesiemy je z aż siedmiu różniących się od siebie wyglądem „kamieni”. Dzięki temu każda donica będzie zawsze unikatowa, a poza tym modna i designerska. Natomiast, gdy chcemy stworzyć ciekawą donicę pasującą do nowoczesnych aranżacji, warto użyć palisady Magna w kolorze nerino. Pojedynczy element ma rozmiar aż 75x100 cm i grubość 8 cm. Z tak pokaźnych elementów można budować olbrzymie donice. Sprawdzą się one zwłaszcza w dużych i nowoczesnych ogrodach. Ciekawostką jest fakt, że z palisady Magna można też wykonać bardzo efektownie prezentujące się lewitujące schody. Aby wykonać donice należy ułożyć elementy Magna w pionie, a w przypadku schodów układamy je w poziomie jako stopnie.

Palenisko, meble i inne konstrukcje

Elementy L-ka Tigela czy murek Albero sprawdzą się również w innych rolach w otoczeniu domu. Z powodzeniem wykorzystamy je na przykład do budowy „ram” dla paleniska. Zwykle jest ono położone w centrum tarasu bądź innej przestrzeni rekreacyjnej. Elementy do jego budowy łączy się żaroodporną zaprawą. Gdy palenisko ma służyć celom dekoracyjnym, w jego górnej części dobrze zamontować specjalne hartowane szkło, które będzie chroniło użytkowników przed kontaktem z ogniem.

Z Albero i modułów L-ka Tigela zbudujemy również meble ogrodowe lub ich części. Wzniesiemy z nich nogi ławek czy stołów z drewnianymi siedziskami lub blatami. Możemy z nich stworzyć nawet betonową sofę – przy czym dla wygody użytkowników warto wyposażyć ją w komfortowe siedziska z dużych poduszek. W roli mebli ogrodowych sprawdzą się też … elementy ogrodzeniowe. Z pustaków ogrodzeniowych Neo można wykonać bardzo nowoczesne i designerskie meble. Sofy stworzone z Neo mają rozmiar siedziska dopasowany do poduszek na europalety, które można kupić w każdym markecie budowlanym, tak więc są trwałe i wygodne. Ba … z tych elementów można również wznieść grilla.

Jeśli dysponujemy posesją o znacznej powierzchni, to warto do budowy betonowego mebla wykorzystać tzw. wgłębnik, czyli celowo obniżoną część terenu. W ziemi zarysowujemy kształt wgłębnika i mebli, tak jak dawniej robili to greccy czy rzymscy budowniczowie starożytnych amfiteatrów, a potem wykańczamy poziome i pionowe powierzchnie. Centrum takiego założenia może stanowić wspomniane wcześniej palenisko.

Z Albero i Neo wzniesiemy również obudowę ogrodowej fontanny czy kaskady. Po jej wykonaniu należy umieścić w niej nieckę, a w tej – rurę ustawioną pionowo oraz podpiętą do pompy, która będzie tłoczyła wodę ku górze i …. fontanna gotowa. Jeśli preferujemy wodną kaskadę, to wykonujemy te same kroki, z tym że jedną ze ścianek obudowy wymurowujemy wyżej. Drugą rzeczą, o której musimy pamiętać, to otwór w dnie niecki. Należy do niego podłączyć rurkę wraz z pompką. Będzie ona tłoczyła wodę ku górze w kierunku umieszczonej w najwyższej ściance wylewki. Dla lepszego efektu dekoracyjnego możemy pod nią umieścić wodoszczelną oprawę LED, która nocą doda czaru kaskadzie.

Niektóre z elementów betonowych, poza zastosowaniem, do którego zostały stworzone, warto w kreatywny sposób wykorzystać do budowy nowych elementów małej architektury. Dzięki temu przestrzeń wokół naszego domu nie tylko wzbogaci się o nowe elementy użytkowe i dekoracyjne, ale również zyska atrakcyjny i unikatowy charakter.
 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #ogrody #w ogrod #polbruk #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy #Mała architektura ogrodowa #materiał partnera

Więcej tematów: