Sprawna zmiana eternitu na bezpieczne pokrycie

Podziel się:

Do końca 2032 roku z dachów musi zniknąć szkodliwy eternit. Jest to dyrektywa wydana przez Unię Europejską, ale pozbycie się tego pokrycia leży też w naszym interesie. Szczególnie narażeni są mieszkańcy wiekowych domów, których dach może nie być w najlepszym stanie. I choć do 2032 roku pozostało jeszcze trochę czasu, warto jak najszybciej zamienić go na trwałe, ładne, niedrogie i nieszkodzące zdrowiu pokrycie – blachę trapezową.

Czemu eternit jest tak niebezpieczny?

Eternit jest pokryciem, które zawiera włókna azbestowe – materiał szkodliwy dla zdrowia i zatruwający środowisko. Najczęściej są one zalane cementem, ale w starszych domach istnieje ryzyko, że zostaną wypłukane przez deszcz i przedostaną się do środowiska. Włókna są maleńkie – cztery razy mniejsze od ludzkiego włosa – więc mogą wniknąć do ludzkiego układu oddechowego. Mają tendencję do odkładania się w nim, powodując bardzo poważne choroby, jak azbestoza (pylica azbestowa) i różne nowotwory układu oddechowego (oskrzeli, płuc lub opłucnej). Nie warto ryzykować własnym zdrowiem, dlatego powinno się jak najszybciej zutylizować stary, eternitowy dach. Taki projekt może być dofinansowany przez specjalny rządowy program – zarówno aspekt demontażu azbestowego pokrycia, jak i jego utylizacji.

Bezpieczna likwidacja eternitowego dachu

Chociaż eternit należy usunąć jak najszybciej, nie można się do tego zabrać samemu (nie tylko pod groźbą grzywny). Wyłącznie doświadczona i przeszkolona w tym ekipa dekarska może zdjąć szkodliwe pokrycie. Jeśli nie znamy takiej firmy, na stronach internetowych i w urzędach gmin lub starostw powiatowych dostępne są listy uprawnionych kontraktorów. Jest to o tyle ważne, że niebezpieczny dla zdrowia i otoczenia azbest powinien zostać usunięty w odpowiedni sposób. Po pierwsze pracownicy firmy dekarskiej muszą osłonić i oznaczyć znakami ostrzegawczymi otoczenie remontowanego budynku. W tym czasie właściciel zabezpiecza sam budynek, a dokładnie okna, drzwi i wszystkie możliwe otwory, przez które azbest mógłby się dostać do środka. Do zadań właściciela należy również ostrzeżenie mieszkańców sąsiednich domów, aby mogli zawczasu osłonić swoje posesje. Dopiero wtedy ekipa dekarska może rozpocząć pracę, pod warunkiem, że zaopatrzą się w specjalne ubrania robocze. Warto znać przebieg procesu zdejmowania azbestu, żeby później nie być zaskoczonym.

Zaczyna się od zmoczenia połaci, aby jak najbardziej zminimalizować pylenie azbestu podczas usuwania pokrycia. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie wolno też zrzucać fragmentów eternitu z dachu. Ponadto, jeżeli rodzaj pokrycia na to pozwala, trzeba unikać kruszenia materiału pokryciowego. Niestety nie zawsze się to udaje – na przykład jest to bardzo trudne podczas usuwania płytek. Gdy już dach zostanie zdemontowany, wynajęta przez nas firma musi oczyścić teren prac, a także zutylizować pokrycie eternitowe oraz wykorzystane przy demontażu sprzęt i odzież. Na sam koniec wykonawca powinien uzyskać specjalne zaświadczenie o dopełnieniu wszystkich czynności.

Dlaczego akurat blacha trapezowa?

Choć koszty demontażu i utylizacji szkodliwego pokrycia zostaną nam zwrócone, zakup nowego dachu jest wciąż w naszej gestii. Nawet po dofinansowaniu, taki wydatek jest niemały, dlatego wiele osób odkłada remont na później, ze szkodą dla zdrowia. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie blacha trapezowa, której nazwa jest wynikiem kształtu przetłoczeń. W zależności od ich wysokości, można ją układać zarówno na dachach garaży, domów jednorodzinnych, większych budynków gospodarczych, jak i wykorzystać blachę jako pokrycie elewacji. Jest to stosunkowo niedrogi materiał pokryciowy, który przy okazji jest lekki – idealny na remontowane dachy. W momencie gdy zdejmujemy z wiekowego dachu eternit, dobrze jest nie obciążać nadmiernie starej konstrukcji, używając właśnie blachy trapezowej.

Jednak na tym nie kończą się zalety tego materiału pokryciowego. Blacha trapezowa jest wyjątkowo trwała i dobrze znosi wpływ czynników pogodowych. Jest też mocna i niewrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei w kwestii estetyki możemy wybrać bardzo wiele różnych kolorów – od minimalistycznych szarości, przez tradycyjne czerwienie i brązy, po bardziej ekstrawaganckie kolory, jak dostępne w ofercie Blachy Pruszyński pomarańcz, złoty dąb, a nawet niebieski. Blacha pochodząca od renomowanych producentów materiałów budowlanych, takich jak wspomniany wcześniej Blachy Pruszyński, przez wiele lat utrzyma swój dobry stan i wygląd. Blacha trapezowa ocynkowana ma zazwyczaj gwarancję około 30 lat świetności, natomiast taka pokryta poliuretanową powłoką ochronno-dekoracyjną może liczyć nawet na 50 lat gwarancji. Warunkiem tak długiego użytkowania jest prawidłowy montaż, który na szczęście w przypadku blachy – nie jest trudny.

Co jest ważne przy wyborze blachy trapezowej?

Najkorzystniejszym dachem do położenia blachy trapezowej są nieskomplikowane połacie. Wskazują na to względy estetyczne, ale też ekonomiczne. Zwykle blacha dostępna jest w formie dużych arkuszy i montując ją na prostych dachach traci się mniej materiału podczas docinania. Jednak najważniejszą kwestią jest dopasowanie wysokości przetłoczenia blachy trapezowej do kąta nachylenia dachu – im wyższy profil blachy, tym niższy spadek dachu. Skąd ta zasada? Chodzi o spływanie wody z dachu – wyższe przetłoczenie na prawie płaskich dachach ułatwi swobodny ruch deszczówki i śniegu w dół. Poza tym blachę trapezową możemy kłaść zarówno na poziomych, jak i na prawie pionowych dachach. Jednak do domów o nieekstremalnym spadku – najlepiej dobrać blachy o przetłoczeniu w przedziale 14-60 mm.

Jak zamontować nowe pokrycie dachowe?

Większość producentów materiałów pokryciowych dołącza do swoich produktów wskazówki eksploatacyjne i montażowe. Dobrze jest, by wynajęta przez nas firma dekarska była z nimi zaznajomiona przed rozpoczęciem pracy. I, choć montaż blachy trapezowej nie jest szczególnie skomplikowany, lepiej pozostawić to osobom doświadczonym. Sam proces jest w dużej mierze podobny dla wszystkich pokryć blaszanych. Najpierw należy skonstruować ruszt z drewnianych łat i kontrłat, pod którym powinna się znaleźć membrana dachowa. Blachę trapezową przyczepia się do łat ocynkowanymi wkrętami farmerskimi. Są to wkręty z uszczelką, dodatkowo uszczelniające miejsca łączenia. Podczas układania blachy nie można zapomnieć o zakładce równej szerokości profilu. Montując blachę powinno poruszać się „pod wiatr”, czyli po prostu w kierunku, z którego najczęściej wieje wiatr, idąc od okapu w górę – do kalenicy.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #pokrycie dachowe #blachy_pruszynski #z blacha #Pokrycia dachowe

Więcej tematów: