Zielona energia potrzebuje elastycznego systemu – i stabilnych fundamentów bezpieczeństwa energetycznego

Podziel się:

Nie mamy zbyt dużo energii z OZE – mamy zbyt mało elastyczności w systemie. To jeden z głównych wniosków panelu dyskusyjnego „Odnawialne źródła energii”, który odbył się 23 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Eksperci podkreślili, że pojawiające się na rynku hurtowym ujemne ceny energii nie są dowodem nadmiaru zielonej energii, lecz raczej sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o tym, że system elektroenergetyczny nie nadąża za tempem rozwoju OZE.

  • Nasz system energetyczny został zaprojektowany z myślą o dużych, scentralizowanych źródłach wytwórczych, a nie rozproszonych, dynamicznych instalacjach OZE. Kluczowe jest przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę sieciową, technologie magazynowania energii oraz mechanizmy integrujące OZE z rynkiem, takie jak zielony wodór i Power-to-X – powiedział Robert Adamczewski, dyrektor ds. rozwoju w European Energy Polska.

Zwrócono również uwagę, że chwilowe spadki cen energii na giełdzie nie przekładają się na niższe rachunki konsumentów.

  • Na końcową cenę energii dla odbiorcy składają się m.in. opłaty za dystrybucję, utrzymanie rezerw mocy i podatki. Dlatego spadki cen na rynku hurtowym są niewidoczne na fakturach – tłumaczył Adamczewski.

W jego opinii, niezbędne są działania systemowe, które połączą rozwój źródeł odnawialnych z modernizacją infrastruktury, wzmocnieniem elastyczności systemu (m.in. poprzez mechanizmy DSR – Demand Side Response) oraz zapewnieniem długoterminowej przewidywalności regulacyjnej.

  • Odnawialne źródła energii nie tylko pozwalają obniżać koszty, lecz są też fundamentem przyszłego bezpieczeństwa energetycznego. W dobie geopolitycznych napięć i rosnącej konkurencji o zasoby energetyczne, własne, stabilne i zielone źródła mocy stają się strategicznym zasobem dla państwa i gospodarki – dodał Adamczewski.
  • Tylko zintegrowane podejście – łączące rozwój technologii, inwestycje infrastrukturalne i spójne regulacje – pozwoli Polsce w pełni wykorzystać potencjał OZE i jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne oraz konkurencyjność przemysłu – podsumował Robert Adamczewski.

European Energy Polska rozwija obecnie portfel projektów odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 6 GW. Firma angażuje się także w rozwój innowacyjnych technologii Power-to-X, w tym produkcji zielonego wodoru i e-metanolu, które odegrają kluczową rolę w transformacji sektora przemysłowego i transportowego.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: European Energy Polska
#wiadomości #kongres #instalacje #konferencja #wywiad #energooszczednosc #OZE

Więcej tematów: