Od kilku lat w Polsce coraz więcej uwagi poświęca się zastosowaniu w projektach budowlanych energooszczędnych rozwiązań. Budynki, powstające przy wykorzystaniu materiałów przyjaznych środowisku, wyznaczają we współczesnym budownictwie nowy, proekologiczny trend.

Coraz więcej firm budowlanych stara się upowszechniać myślenie, że energooszczędne rozwiązania budowlane to przyszłościowa inwestycja, generująca wymierne korzyści dla inwestora. Jednym z aktywniejszych propagatorów tego poglądu jest niewątpliwie firma Knauf Insulation, która w oparciu o ponad 30 – letnie doświadczenie w branży izolacyjnej, stworzyła naturalną wełnę mineralną nowej generacji w ECOSE® Technology.

Sprzymierzeńcem energooszczędnego budownictwa jest Unia Europejska, która poprzez liczne projekty finansowe propaguje zarówno innowacyjne technologie, jak i energooszczędne materiały. Powodów takiego stanowiska jest wiele. Najważniejszy jednak wydaje się fakt, że przystosowanie przez inwestora domu do ekologicznych wymogów pozwoli mu wygenerować oszczędności i w znaczący sposób podnieść komfort życia domowników. W realizacji tych założeń pomoże wełna mineralna w ECOSE® Technology wprowadzona na rynek przez firmę Knauf Insulation. Tego rodzaju rozwiązania zapoczątkowują dyskusję o konieczności redefinicji standardów obowiązujących we współczesnym budownictwie.
REKLAMA:
Podniesienie efektywności energetycznej budynków to efekt dyrektyw unijnych. Rozporządzenia te obejmują zarówno realizację obiektów nowoprojektowanych, jak i poprawę efektywności energetycznej budynków już istniejących. Priorytet stanowi tu ograniczenie zużycia energii.


Uważam, że innowacyjne materiały, bazujące na naturalnych i odnawialnych surowcach, sprzyjające środowisku są rozwiązaniem, które wpisuje się na stałe w idee budownictwa energooszczędnego. To z pewnością nie jednosezonowy trend lecz trwała zmiana obowiązujących standardów. Inwestorzy na całym świecie świadomi są już dzisiaj idących za tym korzyści – dodaje ekspert z firmy Knauf Insulation.


W Polsce stopniowo wzrasta zainteresowanie ekologicznym budownictwem. Upowszechnienie jego założeń wśród prywatnych inwestorów, architektów i firm budowlanych umożliwi odpowiedzialne i pozostające w zgodzie z naturą kształtowanie architektury XXI wieku. Dyskusja na temat fenomenu budownictwa energooszczędnego ma więc tylko jedną słuszną tezę - to nie krótkotrwała moda, ale wymóg teraźniejszości i przyszłości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Knauf