Jeśli chcemy zmienić otoczenie domu, dodać mu klasy i poprawić estetykę, warto założyć trawnik. Optymalnym czasem, by tego dokonać, jest kwiecień i maj.
Fot. Honda
Trawy powinny być wysiewane na glebach, których kwasowość oscyluje między pH 5,5-pH 7,0. Jeśli jest ona niższa, niezbędne staje się nasycenie jej wapnem.
Fot. Honda
Fot. Honda
1. Po pierwsze – rozpoznanie potrzeb
Musimy wiedzieć, z jaką glebą mamy do czynienia na naszej działce, ponieważ od tego zależy intensywność wzrostu trawy. Idealnie, jeżeli planowany pod murawę obszar pokrywa zarówno dobrze przepuszczalna gleba piaszczysto-gliniasta, jak i takież podglebie. W przypadku gleby gliniastej należy poprawić jej warunki powietrzno-wodne drobnym żwirem frakcjonowanym. Z kolei słabe, piaszczyste gleby wymagają wzmocnienia ziemią kompostową lub torfem. Dzięki temu podłoże zyska większą wilgotność oraz poprawi się jego żyzność.Trawy powinny być wysiewane na glebach, których kwasowość oscyluje między pH 5,5-pH 7,0. Jeśli jest ona niższa, niezbędne staje się nasycenie jej wapnem.
2. Po drugie – przygotowanie terenu
Usuwamy z powierzchni wszelkie zanieczyszczenia w postaci śmieci, kamieni, liści i roślin. Kolejnym krokiem jest spulchnienie gleby poprzez jej przekopanie – ręczne lub za pomocą glebogryzarki. Na tym etapie dodajemy – w zależności od potrzeb – ziemię organiczną lub piasek. Ponownie oczyszczamy teren z kamieni, po czym wyrównujemy powierzchnię za pomocą wałowania.Fot. Honda
3. Po trzecie – zasilenie gleby
Zanim trawa zostanie wysiana albo rozłożona z rolki, musimy odżywić glebę i wyposażyć ją w składniki niezbędne dla wzrostu roślin. Dlatego kilka dni przed siewem rozprowadzamy na przygotowanym terenie nawóz startowy, z odpowiednio zbilansowanymi dawkami składników pokarmowych (głównie azotu, fosforu i potasu).REKLAMA:
4. Po czwarte – siew
Wybieramy ciepły i wilgotny, a zarazem bezwietrzny dzień. Po delikatnym wzruszeniu nawierzchni gleby grabiami – ale w ten sposób, by powierzchnia pozostałą równa – wysiewamy wybraną mieszankę traw. Następnie należy zasypać nasiona piaskiem lub torfem o grubości do 1 cm i zwałować powierzchnię.Fot. Honda
5. Po piąte - nawadnianie
Niezależnie od tego, czy sami wysiewamy trawę, czy też korzystamy z trawy w rolce, po jej wysianiu/rozłożeniu konieczne jest dostarczenie jej odpowiedniej, niezbędnej do ukorzenienia się i wzrostu ilości wody. Dlatego regularne nawadnianie trawnika jest absolutnie niezbędne. Najpierw robimy to delikatnie, niewielkimi ilościami wody, ale za to kilka razy w ciągu doby. Istotne jest, by nie dopuścić do przesuszenia zewnętrznej warstwy podłoża ponieważ wchodzące w skład mieszanek gatunki traw mają różny czas kiełkowania (7 – 30 dni).6. Po szóste – pierwsze koszenie
Czynność tę wykonujemy po raz pierwszy, gdy trawa uzyska 8-12 cm. Przycinamy ją nie niżej niż do wysokości 5-6 cm – ostrożnie, aby nie wyrywać źdźbeł.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Honda