Kocioł gazowy czy olejowy?

Podziel się:
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać i właściwie czym to grozi? Uchylamy rąbka tajemnicy, dotyczącej specyfiki kotłów.

Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Dlaczego właściwie kocioł na gaz lub olej?

Kotły na gaz i olej są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe. Nie wymagają ręcznego załadunku (no bo jak załadować ręcznie gaz?) ani czyszczenia (np. usuwania powstałego w procesie spalania popiołu). Mało tego, sprawność kotłów kondensacyjnych wynosi ponad 100 procent. Chodzi o to, że w procesie kondensacji odzyskują energię cieplną z pary wodnej.

Pozyskiwanie ciepła z pary wodnej zmniejsza koszt eksploatacji nawet do 25% w porównaniu z kotłami konwencjonalnymi. Im wyższej klasy urządzenie, tym łatwiejsze i ekonomiczne jest jego użytkowanie - tłumaczy Mariusz Frączek, Dyrektor Techniczny firmy Wolf-Technika Grzewcza sp. z o.o.
REKLAMA:

Wybór urządzenia

Umówmy się, w tym zestawieniu wykluczamy kocioł elektryczny oraz kotły na paliwa stałe. Roztrząsany problem dotyczy kondensacyjnego kotła gazowego i olejowego. A więc który?

Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Jeśli kocioł gazowy, to...

...najpierw wypadałoby sprawdzić, czy mamy dostęp do sieci gazowej. Jeśli tak, przechodzimy do dylematu numer dwa. Jeśli nie? Zatrzymajmy się na chwilę. Pociągnięcie sieci gazowej do domu, to bardzo duże koszty. Załóżmy, że nie chcemy się na coś takiego zdecydować, ale nadal chcemy kocioł gazowy. Co robić? Można zainwestować w przydomowy zbiornik z gazem. Tylko wiecie, ozdobą domu na pewno nie będzie, a mały nie jest. Można go zakopać w ziemi (kolejne koszta), a warto wiedzieć, że po pięciu latach trzeba będzie go odkopać, gdyż zbiorniki mają dokumentację z datą ważności, którą trzeba przedłużyć po badaniu. Taniej wyjdzie, jeśli zostanie na zewnątrz, ale wtedy trzeba się będzie do niego przyzwyczaić i badać solidnie co 10 lat.

A co, jeśli chcę olejowy?

W przypadku kotła olejowego zbiorniki z paliwem wstawia się zazwyczaj do kotłowni bądź piwnicy i o nich zapomina. Oczywiście trzeba je osadzić w tzw. wannie wychwytującej, w razie przecieku. Ale! Jest jedno ale i dotyczy kotła...

Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.Sęk w tym, że kocioł olejowy o mocy przekraczającej 30 kW musi być zainstalowany w pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone na stały pobyt ludzi. A więc kuchnia odpada. Pozostaje kotłownia. Wysokość pomieszczenia z kotłem olejowym nie może być mniejsza niż 2,2 m i jednocześnie jego kubatura musi być większa niż 8 m3. A to nie koniec. Tam, gdzie będzie stał kocioł na olej opałowy, podłoga, ściany oraz progi drzwiowe, muszą być wodoszczelne. Ściany wewnętrzne, stropy wydzielające kotłownię, drzwi i inne zamknięcia, muszą mieć odpowiednią klasę odporności ogniowej. Pomieszczenie musi być ogrzewane grzejnikami wodnymi, być wyposażone w okno i pianowe urządzenie gaśnicze. Nie wolno dopuścić do spadku temperatury, która doprowadzi do mętnienia oleju, gdyż wydzielająca się z niego parafina może zatkać przewody transportujące olej.

Odległość zbiornika od kotła musi:

- wynosić minimum metr;
- być oddzielona ścianą o grubości minimum 12 cm, która będzie wyższa od
- kotła o 30 cm i szersza o 60 cm.

Przygotowanie urządzenia do sezonu grzewczego

Kocioł gazowy

W przypadku nowych urządzeń wystarczy właściwa regulacja, ale starsze kotły wymagają dokładnego przeglądu - konserwacji. Pozwoli ona wyeliminować ewentualne usterki i zapobiec przerwom w braku ogrzewania.

W przypadku kotłów gazowych, ważną czynnością jest przeprowadzenie kontroli działania zabezpieczeń, konserwacja palnika oraz elementów współpracujących, sprawdzenie drożności odpływu kondensatu, sprawdzenie ciśnienia w naczyniu przeponowym.

Kocioł olejowy

W przypadku kondensacyjnych kotłów olejowych, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zadbać między innymi o:
sprawdzenie szczelności i drożności przewodów doprowadzających olej do palnika;
oczyszczenie lub wymianę dyszy olejowej, oraz filtra oleju, który zabezpiecza dysze przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie.

Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.Fot. Wolf Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Konserwacja

Nie tylko „dobry start” jest gwarancją długowiecznego, sprawnego kotła. Istotne jest również zadbanie o jego stan po zakończeniu sezonu. W tym czasie warto:
dokonać przeglądu połączeń elektrycznych;
sprawdzić szczelność przewodów spalinowych;
przeprowadzić konserwację poszczególnych elementów.

Tryb zima/lato na dwa sposoby

Kotły gazowe i olejowe mogą przejść z zimowego trybu pracy na letni na dwa sposoby: automatycznie, lub z naszą pomocą. W przypadku trybu automatycznego dzieje się to samoistnie, na podstawie pomiaru temperatury otoczenia. Jeśli nie mamy zautomatyzowanego kotła, musimy działać sami. Przejście w tryb letni oznacza wyłączenie ogrzewania i podgrzewanie wyłącznie wody (przy jednoczesnej ochronie przeciwzamrożeniowej i ochronie postoju pompy).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #kotly #obud #Kotły i automatyka

Więcej tematów: