Rekuperacja - sposób na wilgoć w domu

Podziel się:
Utrzymanie w domu odpowiedniego poziomu wilgoci ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców. Tymczasem codzienna toaleta, pranie czy gotowanie, a nawet tak prozaiczna czynność jak oddychanie, generują olbrzymią ilość pary wodnej, która może gromadzić się we wnętrzach. O skutecznych sposobach na pozbycie się nadmiaru wilgoci podpowiada ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza.

Fot. Wolf Technika GrzewczaFot. Wolf Technika GrzewczaBadania pokazują, że trzyosobowa rodzina każdego dnia „uwalnia” aż 8 litrów wody w postaci wilgotnego powietrza. Taka wilgoć może być niebezpieczna i niekorzystnie wpływać na komfort życia domowników, dlatego też konieczne jest jej skuteczne usuwanie. Przez wiele lat doskonałym sposobem na wymianę zużytego powietrza i pozbycie się nadmiaru pary wodnej było regularne otwieranie okien. W dzisiejszych czasach niestety rozwiązanie to nie jest wystarczające. Stosowane energooszczędnych okien, poprawa izolacyjności ścian w budynkach mieszkalnych i wybór ultrawydajnych urządzeń grzewczych sprawiają, że tradycyjne systemy wentylacyjne muszą otrzymać odpowiednie wsparcie. „Rozwiązaniem, które pozwala na skuteczną walkę z nadmiarem wilgoci, a jednocześnie nie pozwala na ucieczkę cennego ciepła z pomieszczeń jest wentylacja mechaniczna.
REKLAMA:

Tego typu instalacja gwarantuje kontrolę kanałów wlotowych i wylotowych, umożliwiając jednocześnie wykorzystanie energii z powietrza usuwanego z domu do ogrzania tego napływającego z zewnątrz (tzw. rekuperacja). Dodatkowa zaletą jest fakt, że urządzenia wentylacyjne – poprzez wydajny system filtrów – oczyszczają wprowadzane do wnętrz powietrze ze szkodliwych oparów, pyłków i kurzu” - podpowiada Przemek Adamczyk, Specjalista ds. Wentylacji firmy Wolf-Technika Grzewcza.

Decydując się na wentylację mechaniczną koniecznie trzeba pamiętać, że jej najważniejszym aspektem jest skuteczność i zapewnienie wnętrzom dopływu wysokiej jakości powietrza z zewnątrz. Zgodnie z zaleceniami Niemieckiej Agencji Energii systemy wentylacji z odzyskiem ciepła powinny cechować się wydajnością na poziomie, co najmniej 80%. Nowoczesne urządzenia bez trudu spełniają te kryteria.

Fot. Wolf Technika GrzewczaFot. Wolf Technika GrzewczaFot. Wolf Technika GrzewczaFot. Wolf Technika Grzewcza
Jeśli zależy nam na skutecznym pozbyciu się wilgoci, warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej. W domowych wnętrzach panować będzie przyjemna atmosfera, a ryzyko gromadzenia się pary wodnej i powstawania szkodliwej dla zdrowia pleśni zostanie całkowicie wyeliminowane.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wolf Technika Grzewcza
#czytelnia #do wentylowanie #instalacje #wolf_technika_grzewcza #Wentylacja i klimatyzacja

Więcej tematów: