Jak działają kolektory słoneczne?

Podziel się:
Przed decyzją związaną z instalacją lub modernizacją systemu odpowiedzialnego za podgrzanie ciepłej wody użytkowej warto dokładnie poznać możliwości, jakie daje wykorzystanie energii słonecznej.

Fot. De DietrichFot. De Dietrich
Właściciele domów najczęściej decydują się na montaż kolektorów płaskich. Promieniowanie słoneczne jest w nich przetwarzane przez moduł absorbera składającego się z sieci rurek miedzianych bądź aluminiowych przytwierdzonych do cienkiej blachy miedzianej lub aluminiowej pokrytej wysoko selektywną powłoką. Kolektory są zabezpieczone specjalną szybą solarną o wysokiej przepuszczalności promieniowania słonecznego i obudową, zwykle wykonaną z profili aluminiowych. Absorber pochłania ciepło pochodzące ze słońca i przekazuje je cieczy, która płynie w kolektorze (najczęściej jest to glikol). Nieodłącznym elementem systemu solarnego służącego do podgrzania ciepłej wody jest podgrzewacz solarny. Ciepło z kolektora jest przekazywane do wymiennika w podgrzewaczu, który magazynuje podgrzaną w ten sposób wodę.
REKLAMA:

Przydatną funkcją kolektorów płaskich jest tzw. schładzanie rewersyjne, czyli możliwość odprowadzania nadmiaru ciepła przez obudowę, np. w przypadku dłuższej nieobecności domowników, gdy zakumulowane w wodzie ciepło nie jest wykorzystywane.
W ofercie producentów są również dostępne kolektory próżniowo-rurowe. Zbudowane są z ustawionych względem siebie równolegle szklanych rur o średnicy 5-10 cm, połączonych z absorberem. W rurach zostaje wytworzona próżnia, dzięki której straty ciepła z takich kolektorów są mniejsze niż w przypadku kolektorów płaskich. Rozwiązania próżniowo-rurowe są jednak znacznie droższe. Zwykle wybiera się je wtedy, gdy nie ma możliwości, aby zainstalować kolektor płaski w odpowiednim położeniu.

Roczne zapotrzebowanie na energię do podgrzania wody dla 4-5 osobowej rodziny to około 3000 kWh. Kluczowy parametr, który będzie decydował o wydajności kolektora, to apertura, czyli powierzchnia czynna. Kolektory o łącznej powierzchni czynnej 4-4,5 m2 pozwolą na ekonomiczne podgrzanie wody w podgrzewaczu o pojemności 300 l. Takie rozwiązanie w 50-60% zaspokoi roczne potrzeby na c.w.u. przeciętnej rodziny, z uwzględnieniem okresu zimy, późnej jesieni i wczesnej wiosny, gdy z powodu mniejszego nasłonecznienia wydajność kolektorów jest niższa, a produkcja c.w.u. może być wspierana np. kotłem kondensacyjnym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: De Dietrich
#czytelnia #do energooszczednosc #do ogrzewanie #eko #kolektory #de_dietrich #Kolektory słoneczne

Więcej tematów: