Zewnętrzne wężownice schładzające

Podziel się:
Dla tych kotłów, które nie mają zabezpieczenia - jest proste i skuteczne rozwiązanie w postaci zastosowania zewnętrznej wężownicy schładzającej. Jednym z urządzeń tego typu jest „Strażnik” produkowany przez firmę Elterm z Chełmna.

Fot. EltermFot. Elterm

Opis produktu:

„Strażnik” jest zbudowany w formie małego zbiornika walcowego z króćcami z wewnętrzną miedzianą wężownicą schładzającą o odpowiedniej powierzchni odprowadzania ciepła. Przed wężownicą jest zamontowany termiczny upustowy zawór bezpieczeństwa STS.S ze stałą nastawą +97°C. Zawór ten jest urządzeniem bezprądowym, natychmiast po odczytaniu przez czujnik temperatury +97°C lub wyższej - całkowicie otwiera się zawór i przepuszcza wodę z wodociągu (zimą temp. ok. +8 do +10°C) przez wężownicę schładzającą do kanalizacji, przez co stopniowo obniża temperaturę w kotle. Zawór bez wężownicy dopuszcza zimną wodę bezpośrednio do kotła, co może przyczynić się do jego trwałego uszkodzenia.
REKLAMA:

„Strażnika” należy montować (jak na rysunku poniżej) bezpośrednio na kotle w jego najwyższym punkcie (w praktyce należy nakręcić go na króciec wylotowy kotła), tak aby zgodnie z grawitacją w urządzeniu znajdowała się woda o najwyższej temperaturze. „Strażnik” jest tak skonstruowany, że sam się odpowietrza (nie wymaga odpowietrznika w najwyższym punkcie, jego najwyższym punktem jest nypel wylotowy). Zawór STS.S 97°C należy podłączyć na stałe do instalacji wodociągowej bez zaworu odcinającego (zawór ma złącze GW20). Zawór musi być na stałe pod ciśnieniem z wodociągu. Wylot z wewnętrznej wężownicy schładzającej (GZ15) należy podłączyć do kanalizacji. Co najmniej raz do roku należy sprawdzić poprawne działanie zaworu przez chwilowe przyciśnięcie ręcznego wyzwalania spustu (w miejscu gdzie jest oznaczenie 9°C). „Strażnik” jest produkowany w 2 wielkościach mocy - dla kotłów do 32 kW i do 45 kW. Wersja do 32 kW posiada fabryczną izolację termiczną ze spienionego PUR (jako jedyna na rynku tego typu urządzeń).

Zewnętrzne wężownice schładzające
Należy spodziewać się coraz większej świadomości prawnej oraz na temat bezpieczeństwa urządzeń zarówno wśród inwestorów, jak też zwłaszcza instalatorów. Można przewidzieć sytuację że np. ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania za awarię w sytuacji montażu instalacji c.o. niezgodnej z prawem. Dlatego warto ubezpieczać się również stosownymi środkami technicznymi, aby spać spokojnie, zwłaszcza że w tym wypadku urządzenie jest w przystępnej cenie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ELTERM M.M. Kaszuba sp.j.
#instalacje #do kotly #produkty #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: