Konferencja: Akustyka wnętrz – czy to sztuka?

Podziel się:
Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wraz z firmą Ecophon w dniu 11 października zorganizowały konferencję dla architektów, projektantów wnętrz oraz studentów. Tematem przewodnim było zapewnienie możliwie najlepszej akustyki wnętrz przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań wzornictwa. Kluczową częścią konferencji był wykład pani Anicee Bauer z Holandii dotyczący badań efektywności Biophillic Design, kierunku coraz popularniejszego, szczególnie w obiektach biurowych.

Fot. EcophonFot. Ecophon

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz

Pod takim tytułem wykład wspólną konferencję otworzył dr hab. Radosław Skalski. W oparciu o najciekawsze przykłady aranżacji wnętrz zebrane z całego świata przedstawił kierunki nowoczesnego projektowania przestrzeni, z przewagą obiektów biurowych, w których wielu z nas spędza sporą część swojego życia. „Oglądając współczesne wnętrza na świecie i obserwując zmieniające się nieustannie trendy w tej dziedzinie utwierdzam się w przekonaniu, że to nie one są najważniejsze w architekturze. O jej istocie decyduje zawarta w niej harmonia, piękno i emocje, jakie wywołuje u odbiorców” mówi dr Skalski.

Fot. EcophonFot. Ecophon

Innowacyjne rozwiązania wyspowe

Od ponad dekady firma Ecophon modyfikuje i rozszerza grupę akustycznych sufitów dźwiękochłonnych, tworzących wolnowiszące elementy wyspowe. Jedną z wielu zalet wełny szklanej, stanowiącej rdzeń paneli produkowanych przez Ecophon jest to, że są one lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Pozwala to na tworzenie płyt o dużych wymiarach, nawet do wielkości 3000x1200 mm!
REKLAMA:

Rozbudowaną rodzinę Ecophon SoloTM przedstawili Product Manager Johan Gross ze Szwecji oraz szef marketingu Ecophon Polska Wojciech Jórga. Dzięki świetnie urządzonej i wyposażonej auli wykładowej oraz doskonale zespolonej z nią Pracownią Scenografii ASP można było obejrzeć nowe rozwiązania, w tym pionowe elementy geometryczne, zwane popularnie Baffle, w nowych kształtach i wymiarach. Zaprezentowano również największe moduły wyspowe oraz gamę kolorystyczną całej grupy. Największym zaskoczeniem były jednak żyletkowe elementy pionowe przeznaczone do montażu na ścianach – Ecophon SoloTM Baffle Wall. „Proste w formie, a dające mnóstwo ekspresji” podsumowuje Wojciech Jórga.

Zastosowanie elementów wolnowiszących w kontekście wymagań PN-B-02151-4 oraz certyfikacji WELL

Rosnące wymagania i oczekiwania użytkowników wnętrz prowadzą do rozpatrywania projektów wnętrz zarówno w kontekście ich wyglądu, wyposażenia, funkcjonalności jak też komfortu użytkowników, co przekłada się m.in. na ich wydajność pracy, wyniki nauczania czy tempo rekonwalescencji. „Akustyka środowisk pracy może mieć kluczowe znaczenie dla produktywności i dobrostanu użytkowników przestrzeni. Ale nie tylko o samą efektywność i samopoczucie w miejscu pracy chodzi, a również o to, by pracownicy wychodzili z biura z chęcią do dalszego działania, aktywnego spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Równowaga między twardymi powierzchniami we wnętrzu, a miękkimi, pochłaniającymi dźwięk zapewnia warunki, w których lepiej funkcjonujemy. Zwraca uwagę na to polska norma dotycząca ograniczania hałasu pogłosowego, jak również coraz bardziej popularna certyfikacja WELL”, komentuje swój wykład Magda Szubert, Concept Developer Office Environments.

Biophilic Design

Mocnym akcentem konferencji było wystąpienie pani Anicee Bauer z holenderskiej pracowni D/DOCK - eksperta w dziedzinie projektowania zbliżającego nas w przestrzeniach zamkniętych do jak najbardziej naturalnego środowiska naturalnego. Założenie znacznie wykracza poza popularne dziś w wielu obiektach zielone enklawy. Tutaj zagadnienie traktowane jest szerzej i obejmuje kwestie powietrza, światła zbliżonego do naturalnego, tekstury materiałów i oczywiście optymalnej akustyki.

Akustyka wnętrz – czy to sztuka?

Wspólna konferencja ASP i Ecophon rzuciła nowe światło na współczesne możliwości tworzenia oryginalnych, różnorodnych przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem sprzyjającym temu rozwiązaniom środowiskowym i akustycznym jednocześnie. Potwierdzeniem skuteczności rozwiązań akustycznych Ecophon była zaadaptowana w czasie trwania konferencji jedna z klatek schodowych. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć efekt aranżacji tego wnętrza z zastosowaniem omawianych rozwiązań.

Różnica przed i po adaptacji wywoływała duże wrażenie. „Zawód Projektanta jest jednym z piękniejszych profesji jakie znam. Twórca daje nam przestrzeń, w której żyjemy, wypoczywamy, pracujemy przez wiele lat. Daje nam warunki do dobrego samopoczucia i nie pozwala nam się tam nudzić. Cieszę się, że my możemy dać tworzywo, aby właśnie tę przestrzeń wzbogacać i czynić ją najbardziej przyjazną” podsumowuje Wojciech Jórga.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ecophon
#wiadomości #izolacje #akustyka #konferencja

Więcej tematów: