Purmo Group publikuje badanie dotyczące gruntownej renowacji budynków opracowane we współpracy z europejskimi ekspertami i uczelniami technicznymi

Podziel się:
Purmo Group, lider branży HVAC, wraz z ekspertami i uczelniami technicznymi, przeprowadziło kompleksowe badanie gruntownej renowacji budownictwa w różnych obszarach klimatycznych na terenie Europy. W rezultacie opracowano gamę rozwiązań do renowacji i modernizacji istniejących budynków, biorąc pod uwagę wskaźnik maksymalnie niskiego poziomu ich zapotrzebowania na energię (NZEP - Net-Zero Energy Plan).

Unia Europejska dąży do opracowania zrównoważonych, konkurencyjnych, bezpiecznych, opartych na odnawialnych źródłach systemów energetycznych dla budownictwa. Obecnie budynki i ich mieszkańcy odpowiadają za 40 procent zużycia energii i 36 procent emisji gazów cieplarnianych w Europie. Istotna jest redukcja tych ilości, ze względu na konieczność obniżania emisji dwutlenku węgla oraz dążenie do stopniowego wycofywania paliw kopalnych. Dzisiaj, 10 marca 2020 r., państwa członkowskie UE ustanawiają długoterminowe plany działania z określeniem celów na 2030, 2040 i 2050 rok.

Purmo Group, jako jedna z wiodących firm w europejskiej branży HVAC, stosuje kompleksowe rozwiązania, które są zgodne z celami Unii Europejskiej. Badanie Purmo Group identyfikuje zagadnienia związane z gruntowną renowacją budynków mieszkalnych w każdym obszarze klimatycznym w północnej, środkowej i południowej Europie. Oceny koncepcji o największym potencjale zostały przeprowadzone wspólnie z profesorem Michele De Carli z Uniwersytetu w Padwie, profesorem Clemensem Felsmannem z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie i profesorem Jarkiem Kurnitskim z Politechniki w Tallinie.
REKLAMA:

Energooszczędne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji gwarantujące warunki korzystne dla zdrowia

W koncepcjach gruntownej renowacji, nacisk kładziony jest na rozwiązania w zakresie ogrzewania i wentylacji budynków mieszkalnych, które można zainstalować bez konieczności opuszczania domu przez mieszkańców podczas prac modernizacyjnych. Wszystkie koncepcje opierają się na istniejących technologiach oraz na optymalizacji kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Gruntowna renowacja zmienia zapotrzebowanie energetyczne budynku. Ponieważ budynek staje się dobrze izolowany i bardziej szczelny, wymaga wentylacji mechanicznej i odzysku ciepła w celu zapewnienia zrównoważonego komfortu wnętrz oraz pożądanej poprawy wydajności energetycznej. Instalacja systemu grzewczego powinna być przeprojektowana zgodnie z nowymi warunkami pracy.

„To jak gruntownie zmodernizowany budynek działa, zapewnia dobry i zdrowy klimat wnętrz oraz spełnia swoje zadania w zakresie efektywności energetycznej, zależy głównie od interakcji pomiędzy systemem grzewczym (emitery ciepła), regulatorami przepływu wody i temperatury, systemami rurowymi oraz źródłami ciepła. Jednym z kluczowych i najbardziej energooszczędnych ulepszeń jest przejście na system niskotemperaturowy oraz zastąpienie starych żeliwnych, kaloryferów nowoczesnymi grzejnikami niskotemperaturowymi. Zapewnia to uzyskanie znaczących korzyści w zakresie efektywności energetycznej, nie tylko w przypadku stosowania pomp ciepła, ale także kotłów gazowych i zasilania z systemów ciepłowniczych. Udowodniono, że dzięki zastosowaniu niskotemperaturowej, dynamicznie sterowanej instalacji grzejnikowej, można znacznie poprawić wydajność działania pomp ciepła, tym samym zmniejszając zużycie energii elektrycznej o 30 procent lub więcej ”, mówi Mikko Iivonen, dyrektor ds. badań i rozwoju w Purmo Group.

„Badanie przeprowadzone przez uznane w Europie uczelnie techniczne we współpracy z profesorami, przedstawia zrównoważone metody przeprowadzenia gruntownej renowacji budynków, które spełniają cel wyznaczony przez UE. Purmo Group już teraz dostarcza wiodące zrównoważone rozwiązania w zakresie systemów ogrzewania i chłodzenia”, dodaje Perttu Louhiluoto, CEO w Purmo Group.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Purmo
#wiadomości #instalacje #purmo #badania

Więcej tematów: