Impregnacja powierzchni – dlaczego jest taka ważna?

Podziel się:
Jesień to czas gruntownych porządków – czyszczenia elewacji, podjazdu i innych przydomowych powierzchni. Zadania te są dość czasochłonne, dlatego po zakończeniu prac, warto dodatkowo zabezpieczyć nawierzchnie przed zimą i je zaimpregnować. Jakie środki wybrać, aby na długo cieszyć się efektem czystości i chronić je przed niszczeniem?

Fot. JURGAFot. JURGA

Czym jest impregnacja?

Pod tym pojęciem kryje się nasycanie różnorodnych materiałów roztworami żywic, rozpuszczonego wosku i innymi substancjami chemicznymi. Dzięki temu procesowi możemy wzmocnić i zabezpieczyć podłoże lub materiał przed szkodliwym działaniem pleśni, wilgoci, wody itp. W budownictwie impregnacja jest stosowana m.in. do zabezpieczania stosowanego drewna, uszczelniania posadzek czy nadawania powierzchniom właściwości hydrofobowych. A jak możemy wykorzystać ją w swoim domowym zaciszu?

Fot. JURGAFot. JURGAFot. JURGAFot. JURGA

Dlaczego warto?

Choć impregnaty dzielą się na wiele kategorii w zależności od składu, rodzaju powierzchni, na którą są nanoszone i sposobu ich aplikowania, każdy z nich ma za zadanie wnikać w strukturę materiału, zamykać mikropory, ograniczyć wnikanie brudu, a jednocześnie umożliwiać oddychanie powierzchni. Po ich użyciu powstaje warstwa chroniąca, a woda jest odpychana od podłoża, dzięki czemu wszystkie zanieczyszczenia takie jak brud, kurz czy pyłki spływają razem z nią. Tym sposobem, czyszczenie zaimpregnowanej kostki czy ściany staje się o wiele łatwiejsze. Dodatkowo użycie impregnatów ogranicza rozwój glonów i pleśni.
REKLAMA:

Impregnacja elewacji

Wybierając impregnat do elewacji, warto zwrócić uwagę, czy zapewnia tzw. efekt perlenia, który skutecznie chroni powierzchnię przed wnikaniem wody, wilgoci i związków soli, niekorzystnie wpływających na stan techniczny i estetykę elewacji. Wspomniany efekt rozpoznamy po utrzymujących się na powierzchni kroplach wody, które zamiast wchłonąć w powierzchnię, będą z niej spływać. Takie właściwości posiada impregnat do elewacji marki JURGA. Produkt rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku ścian wykonanych z tynków mineralnych, kamienia naturalnego, klinkieru, betonu lub innych nasiąkliwych materiałów mineralnych. Nadaje powierzchni właściwości hydrofobowe, zapobiega wnikaniu wilgoci w mikropęknięcia i pory, a także ogranicza występowanie białych i zielonych wykwitów.

Fot. JURGAFot. JURGA

Impregnacja kamienia i cegły

Warto jednak pamiętać, że nie tylko elewacje są stworzone z kamienia czy cegły. Często używamy ich również przy elementach wykończenia domu i otoczenia wokół. Jeżeli nie zadbamy o ich odpowiednią impregnację, będą narażone na mechaniczne uszkodzenia, a z czasem pokryją się niechcianymi mikroorganizmami. Szczególnie podatny na uszkodzenia jest piaskowiec, który szybko traci naturalny kolor. Na szczęście możemy temu zapobiec, stosując impregnat PROTECT ST. Produkt tworzy na powierzchni warstwę hydrofobową, a jednocześnie utrzymuje kolor i strukturę materiału.

Impregnacja kostki brukowej

Następnie warto odpowiednio zabezpieczyć podjazd i chodniki, które zwykle wykonane są z kostki brukowej. W asortymencie marki JURGA znajduje się zarówno bezbarwny preparaty, które utrzymują naturalny kolor i strukturę powierzchni PROTECT PV, jak i produkt MOKRA KOSTKA, uwydatniający kolor i dający efekt tzw. mokrej kostki. Obydwa środki nie tylko chronią nawierzchnię przed wilgocią i wnikaniem brudu, ale także ułatwiają jej samooczyszczanie.

Fot. JURGAFot. JURGA

Impregnacja płytek

Ostatnimi elementami, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed nadchodzącymi mrozami, są płytki, które zdobią nasze tarasy i balkony. Wiele firm impregnuje płytki już na etapie produkcji, jednak proces ten powinien być regularnie powtarzany. Choć każdy impregnat tworzy na powierzchni płytki warstwę ochronną, z czasem, pod wpływem użytkowania, straci ona swoje właściwości. Aby dodatkowo je zabezpieczyć, możemy użyć np. impregnatu do gresu i terakoty. Podobnie, jak wcześniej wymienione preparaty, nadaje on powierzchni właściwości hydrofobowe i zapobiega wnikaniu wilgoci w strukturę płytki. Preparat tworzy na powierzchni również powłokę ochronną, która ułatwia czyszczenie powierzchni.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: JURGA
#czytelnia #ściany #impregnat #do impregnowanie #na klinkier #na plytka #Ściany, fasady - tematy pozostałe

Więcej tematów: