Ogród w październiku - jakie prace należy wykonać?

Podziel się:
Jakie prace ogrodnicze należy wykonać jesienią? Jak przygotować ogród do nadchodzącej zimy i uporządkować przestrzeń po sezonie? Kliknij i zobacz!

ogród w październiku

 

 

Ogród w październiku - jakie prace należy wykonać?

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Już we wrześniu liście powoli zmieniają swoje kolory na złociste i czerwone, a warzywa i owoce jesienne stają się gotowe do zbiorów. Październik to idealny moment na wysprzątanie ogrodu i przygotowanie go do nadchodzącej zimy. To także doskonały czas na posadzenie drzew, kwiatów i warzyw, które rozpoczną swój wzrost w przyszłym roku. Jakie więc prace należy wykonać w ostatnim miesiącu ciepłej jesieni? Przeczytaj, jak w 13 krokach uporządkować ogród po minionym sezonie!

REKLAMA:

 

 

 

Lista prac ogrodniczych do wykonania w październiku

Październik w ogrodzie to czas, kiedy trzeba zakasać rękawy i wziąć do ręki narzędzia ogrodnicze. Nie obejdzie się bez grabi, glebogryzarki, dmuchawy, czy wykopywaczki. Ostatnie ciepłe dni warto wykorzystać na uporządkowanie przestrzeni ogrodu i przygotowanie roślin do zimy. Od czego więc zacząć jesienne prace w ogrodzie?

 

 

 

#1 Sadzenie drzew i krzewów

Październik to doskonały czas na posadzenie nowych drzew i krzewów. Już na początku jesieni w szkółkach można znaleźć mnóstwo roślin z tzw. odkrytym korzeniem, które doskonale przyjmą się w ziemi nawet w chłodne dni. Drzewa i krzewy owocowe należy posadzić na głębokość około 30 cm. Po posadzeniu trzeba pamiętać o obfitym podlewaniu roślin i zabezpieczeniu podłoża ściółką, która uchroni sadzonki przed mrozami.

W październiku można także zająć się posadzeniem drzewek z wcześniej zebranych pestek. Mowa tu o moreli, brzoskwini, wiśni, czereśni, czy śliwie. Wysuszone pestki należy umieścić w doniczkach z wilgotnym piaskiem, a w grudniu zakopać je w glebie. Pamiętaj, aby zabezpieczyć podłoże przed mrozem. Na wiosnę sadzonki przesadza się do gruntu.

W październiku można także posadzić krzewy ozdobne, którym niestraszne niższe temperatury. Wybierz sadzonki z odkrytym korzeniem i przytnij ich uszkodzone części. Po posadzeniu pamiętaj o obfitym podlaniu podłoża.

 

 

 

 

#2 Sadzenie kwiatów i warzyw

Jesień to doskonały czas, kiedy można posadzić cebule roślin kwitnących wiosną. Pamiętaj, aby przed posadzeniem kwiatów i warzyw, wzruszyć glebę. Pozwoli to użyźnić podłoże, a zabieg wesprze przezimowanie cebulek i ich wzrost na wiosnę. Spulchnianie najlepiej wykonać z wykorzystaniem glebogryzarki AL-KO, która wyposażona w noże tnące sprawnie poradzi sobie z użyźnieniem podłoża.

Przed posadzeniem roślin warto zaplanować ich rozmieszczenie. Warto oddzielić ogródek warzywny od kwiatowego. Rośliny cebulowe, jakie możesz posadzić to m.in.: śnieżyce, tulipany, przebiśniegi, narcyzy, krokusy, szafirki, hiacynty, czosnek ozimy oraz cebula dymka. Co ważne, jesienią posadzić można także wczesne odmiany warzyw korzeniowych, m.in. marchwi i pietruszki.

 

 

 

 

#3 Pielęgnacja terenu

W październiku należy także uprzątnąć zalegające w ogrodzie liście i obumarłe pędy roślin. W celu uporządkowania liści doskonale sprawdzą się akumulatorowe dmuchawy AL-KO lub, zdecydowanie wydłużające pracę, grabie. Warto także wykonać ostatnie odchwaszczanie, co zapobiegnie bytowaniu gryzoni zimą. Zebrane liście można przeznaczyć na kompost.

Szeroką ofertę narzędzi niezbędnych do jesiennych prac w ogrodzie znajdziesz tutaj ➡️ https://ogrod-pro.pl/.

Ponadto w słoneczne i suche dni warto zebrać nasiona roślin jednorocznych do posiania w kolejnym sezonie. Można je przechować w papierowej torebce, a na wiosnę umieścić w gruncie. Ponadto w październiku ścinamy rośliny jednoroczne, które przekwitły i posiadają uschnięte pędy.

Październik to także idealny czas na przesadzanie dojrzałych ziół lub bylin. Zioła należy umieścić w doniczkach, byliny należy zaś umieścić w małym dołku i przysypać ich korzenie ziemią. Co więcej, w październiku można przesadzić w nowe miejsca drzewa i krzewy liściaste oraz iglaki. Przed umieszczeniem sadzonek w nowym miejscu należy pamiętać o ich użyźnieniu. Po posadzeniu roślin podlej obficie podłoże.

jesienne prace w ogrodzie

 

#4 Zbiory owoców i warzyw

Jesień to czas zbiorów plonów. W październiku należy dokończyć zbiory późnych odmian śliwy, pigwy pospolitej, a także gruszek i jabłek. Ponadto jesienią zbieramy warzywa korzeniowe takie jak: marchew, buraki, seler, pietruszkę, wężymord, czy salsefię. Do zbiorów nadawać się będzie także rzodkiewka, rzepa, kapusta, szpinak, brokuł i kalafior.

 

 

 

 

#5 Okrycie warzyw i roślin zimujących w gruncie

W październiku, tuż po pierwszych przymrozkach, należy zabezpieczyć rośliny zimozielone gałązkami iglaków, agrowłókniną i suchymi liśćmi. Pozwoli to uchronić sadzonki przed niską temperaturą. Ponadto okrycia korą wymagać będą rozety liściowe roślin dwuletnich (np. malwy, naparstnice, bratki), a także wrażliwe na zimno krzewy, m.in.: hortensje i róże. Pamiętaj również o okryciu roślin w donicach.

 

 

 

 

#6 Przegląd drzew i krzewów

Jesień to czas na przegląd koron drzew i gałęzi krzewów liściastych. Należy usunąć zaschnięte owoce i porażone chorobą pędy, które mogłyby być przyczyną pojawiania się grzyba wywołującego raka drzew owocowych. Zainfekowane gałęzie należy przyciąć w zdrowych miejscach, około 15 cm od porażenia, i zutylizować. Ponadto pamiętaj o usunięciu przed zimą opasek i pułapek lepowych na insekty.

 

 

 

 

#7 Pielęgnacja trawnika

Trawnik również wymaga jesiennej pielęgnacji. W październiku warto przeprowadzić aerację, która umożliwi napowietrzenie korzeni traw, a także zwiększy przepuszczalność podłoża przed zimą. Pamiętaj również o regularnym koszeniu trawy, do momentu aż przestanie rosnąć (zwykle są to pierwsze tygodnie listopada).

 

 

 

 

#8 Nawożenie roślin

W październiku można rozłożyć pomiędzy drzewami i krzewami komposty i obornik, które odżywią rośliny przed zimą. Warto wybrać również jesienne nawozy bezazotowe, które należy rozsypać wokół roślin, a następnie przykryć je ziemią. Składniki odżywcze można także wmieszać w podłoże z użyciem glebogryzarki.

 

 

 

 

#9 Jesienne opryski drzew owocowych

Jednym z ważniejszych jesiennych zabiegów jest wykonanie oprysku drzew owocowych. Zabieg zmniejszy ryzyko porażenia roślin chorobami i uszkodzenia przez szkodniki. Najczęściej opryski są w stanie uchronić drzewa przed szarą pleśnią, rakiem, plamistością liści, czy mączniakiem. Ponadto można zastosować także oprysk wzmacniający rośliny przed nadchodzącą zimą.

 

 

 

 

#10 Czyszczenie budek lęgowych

Poza okresem lęgowym ptaków, czyli pomiędzy 16 października a końcem lutego, można wyczyścić budki lęgowe. Zaleca się wykonanie zabiegu jesienią, co może pomóc także ptakom zimującym w poszukiwaniu schronienia. Należy pamiętać, że czyszczenie budek przed 16 października jest prawnie zabronione.

 

 

 

 

#11 Czyszczenie oczka wodnego

Jesienią należy także oczyścić oczko, aby przygotować je przed nadchodzącą zimą. Przede wszystkim należy usunąć rośliny wodne oraz zasychające kwiatostany i liście, które opadły z drzew. Nieusunięcie resztek roślin może prowadzić do ich gnicia, co z kolei stwarza zagrożenie dla ryb i innych żyjących w oczku zwierząt. Warto także odessać zalegający na dnie muł i inne zanieczyszczenia, które wskutek rozkładu mogą doprowadzić do śnięcia ryb.

 

 

 

 

#12 Przygotowanie sadzonek na wiosnę

W październiku warto pobrać z roślin sadzonki, które będą gotowe wiosną do umieszczenia w gruncie. Jednymi z najczęściej rozmnażanych jesienią są pelargonie, jednak warto pobrać także sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe z kwiatów i krzewów owocowych. Pobrane gałązki należy umieścić w piasku i przechować do wiosny w chłodnym pomieszczeniu.

 

 

 

 

#13 Zadbaj o rośliny ciepłolubne

Jesienią warto zabrać do domu rośliny egzotyczne, takie jak topian, salwinia, czy hiacynt wodny. Możesz umieścić je w akwarium lub w pojemniku z wodą. Ponadto umieść w domu doniczki z roślinami takimi jak trzykrotka, datura, fuksja, czy pelargonia, aby zabezpieczyć je przed wyniszczającym mrozem.

 

 

 

 

Podsumowanie

Jesień to intensywny czas dla każdego ogrodnika. Poza zbiorami warzyw i owoców, należy także zadbać o uporządkowanie terenu ogrodu i przygotowanie roślin do nadchodzącej zimy. Warto przygotować sobie wcześniej kalendarz i zaplanować po kolei zabiegi w ogrodzie, gdyż są one czasochłonne i wymagają poświęcenia kilku dni na skrupulatne wykonanie. Warto także zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia, takie jak glebogryzarka, dmuchawa, czy aerator, które zdecydowanie przyspieszą jesienne zabiegi w ogrodzie.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#ogrody #poradnik #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: