W Wałczu w ramach współpracy Eurowind Energy oraz Zakładu Energetyki Cieplnej powstanie Park Energetyczny w ramach projektu Power-to-X (PTX). To zupełnie nowe myślenie o wykorzystaniu energii odnawialnej wytwarzanej z hybrydowego połączenia energii z wiatru, słońca i dodatkowych komponentów. Podstawową ideą PTX jest przekształcenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w jej inną formę – i w razie potrzeby z powrotem do elektryczności.
Czym jest projekt Power-to-X?
Power-to-X (znane również jako PTX) opisuje konwersję odnawialnej energii elektrycznej z wiatru, słońca, wody lub innego źródła jako energii pierwotnej w nośnik energii („X”). PTX daje możliwość magazynowania jej nadmiaru do późniejszego wykorzystania, jednocześnie absorbując wahania jej wytwarzania. To rozwiązanie stanowi skuteczną alternatywę dla ograniczenia wytwarzania energii w okresach nadwyżek produkcyjnych.- Wśród najważniejszych zalet układów hybrydowych jest zrównoważenie luki pomiędzy zmienną produktywnością energii ze źródeł odnawialnych a kwestią zapotrzebowania odbiorcy. Taka technologia zapewni także maksymalizację wykorzystania energii oraz jej długoterminowe magazynowanie. Ułatwi to również, w dalszej perspektywie, sukcesywne zastępowanie paliw kopalnych alternatywnymi źródłami energii przyjaznymi dla środowiska – mówi Karolina Talarek, Dyrektor Ds. Inwestycji w firmie Eurowind Energy, która już realizuje tego typu inwestycje m.in. w Danii nazywając je Parkami Energetycznymi. Planuje je również w Polsce, jednym z pierwszych takich projektów jest Wałcz.
REKLAMA:
Przykład prosto z Wałcza
Planowana przez Eurowind Energy inwestycja ma powstać we współpracy z Zakładem Energetyki Cieplnej w Wałczu. W odległości ok. 30 km od tej miejscowości powstanie ponad 40MW Park Energetyczny, wykorzystujący różne źródła odnawialne i bezpośrednią linię energetyczną, dzięki której produkt X zostanie dostarczony do Zakładu Energetyki Cieplnej w Wałczu. Tak dostarczona energia zasili kotły elektrodowe ogrzewające wodę do systemy cieplika miasta.Oznaczać to będzie, że ze 100 MWh energii elektrycznej przesłanej z farmy wiatrowej, do wałeckiej sieci ciepłowniczej trafi 99,8 MWh ciepła. Będzie ono zużywane na bieżące potrzeby, a w okresach niższego zapotrzebowania zostanie oddane do magazynu.
Jak to robią w Danii?
Tego typu rozwiązania budowane jest właśnie przez Eurowind Energy w Danii. W gminie Fjerritslev na północy kraju zbudowana jest farma wiatrowa o mocy 77,4 MW oraz towarzysząca jej farma fotowoltaiczna, której część produkcji przekierowana będzie do zasilenia gruntowej pompy ciepła. W ten sposób energia elektryczna zamieniona zostanie w ciepło i trafi rurociągiem o długości około 7 km do sieci ciepłowniczej pobliskiego miasta.- W przypadku niskiego zapotrzebowania, ciepło będzie mogło zostać zmagazynowane w specjalnym zbiorniku, którego duże ciepło właściwe umożliwi jego przechowywanie. Nadwyżka energetyczna będzie odprowadzana do sieci, istnieje też możliwość wybudowania elektrolizera i sprzedaży wodoru – mówi Karolina Talarek z Eurowind Energy.
Powyższe przykłady pokazują, że projekty PTX mogą stać się prostym i relatywnie szybkim rozwiązaniem zapotrzebowania na tanie źródła energii oraz pozostawienie jak największej ilości produkcji tej energii wśród społeczności lokalnych.
W drodze do zeroemisyjności
Wśród największych wyzwań, które stoją przed tego typu projektami wymienić należy problemy z blokadą legislacyjną nowych mocy wiatrowych oraz brak możliwości przyłączeniowych do sieci elektroenergetycznej.Należy jednak podkreślić, że rozwiązania PTX będą coraz częściej wdrażane w Europie, aby zapewnić naszemu kontynentowi niezależność energetyczną oraz czyste i przyjazne środowisko dla nadchodzących pokoleń. Biorąc pod uwagę wyniki z najnowszego badania SW Research przeprowadzone dla Eurowind Energy, aż 85% polskiego społeczeństwa jest dziś pozytywnie nastawione do energii z wiatru. Wiatr jako źródło energii najtańsze i najbardziej wydajne jest komponentem niezbędnym dla projektów PTX.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Eurowind