Jak wykończyć wjazd do garażu

Podziel się:
Podjazd do garażu musi być funkcjonalny, wygodny i bezpieczny – nie może być przede wszystkim zbyt stromy, gdyż nadmierne nachylenie może skutkować problemami z wjazdem i wyjazdem z niego i to nie tylko zimą. Ważny jest też zastosowany do jego budowy materiał. Najczęściej wykonywany jest z elementów betonowych, jak np. ze specjalnych płyt czy grubej kostki brukowej. Są one wytrzymałe, odporne na nacisk, uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych, a przy tym estetyczne i łatwo utrzymać je w czystości.

Fot. POLBRUKFot. POLBRUK

Rodzaj wjazdu a optymalny materiał

To, jaki mamy wjazd, zależy od projektu domu. W przypadku budynków wolnostojących z garażem znajdującym się na poziomie parteru, wjazd będzie płaski. Jest to najwygodniejsze rozwiązania zarówno pod względem funkcjonalnym i użytkowym, jak i aranżacyjnym. Płaska przestrzeń wjazdowa umożliwia stworzenie na niej wyjątkowych i niebanalnych wzorów – a wszystko dzięki swobodzie łączenia kostek o różnych fakturach, rozmiarach i kolorach.

Garaż usytuowany częściowo na poziomie fundamentów wymaga zaplanowania wygodnego, o odpowiednim nachyleniu podjazdu. Przy jego projektowaniu należy wziąć pod uwagę też bezpieczeństwo i konieczność sprawnego i efektywnego odprowadzania wody. Bardzo ważne jest też upewnienie się, że tak nachylenie, jak i sposób jego wykończenia pozwolą na swobodne użytkowanie go zimą. Aby zminimalizować podwyższone ryzyko poślizgu, można wyłożyć podjazd ażurowymi płytami lub podnieść np. co drugi rząd kostki o 2 cm. Można użyć np. klasycznej, prostokątnej kostki lub płukanej, której specjalna, chropowata powierzchnia daje kołom dobrą przyczepność.
REKLAMA:

Coraz częściej wybieraną opcją jest wjazd ze spadem w kierunku jezdni. Jej podstawowym walorem jest wyeliminowanie ryzyka zalania garażu, gdyż dzięki nachyleniu podjazdu woda deszczowa swobodnie po nim spłynie. Jednocześnie taki podjazd jest doskonale widoczny, musi się więc komponować zarówno z budynkiem, jak i jego otoczeniem. Sprawdzą się tutaj np. elementy o różnych wielkościach, utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej.

Wygodnie wokół domu

Podjazd powinien być odpowiednio szeroki, wygodny, pozwalający na swobodne manewrowanie samochodem. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, doskonałym pomysłem jest wykonanie specjalnej zatoczki, w której czy to domownicy, czy goście będą mogli zostawić swoje pojazdy. Dzięki szerokiej gamie wzorów, kolorów i faktur elementów betonowych, bardzo łatwo pięknie zaaranżować ten teren i sprawić, by stał się dekoracyjnym elementem przestrzeni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować także palisady wyznaczające podjazd, stylizowane ławki czy obsadzone trawą skarpy. Interesująco prezentuje się podjazd w kształcie mini-ronda z zdobiącą go fontanną lub efektowną rośliną.

Na niewielkiej działce parametrem determinującym wszelkie działania musi być maksymalna funkcjonalność. Budując podjazd, w tym przypadku należy zrezygnować z umieszczania dużych elementów ozdobnych w jego pobliżu. Natomiast bezwzględnie wymagane jest zaplanowanie odpowiednio dużej przestrzeni, umożliwiającej wygodny wjazd i wyjazd z garażu. A czy warto zrobić podjazd szerszy, czy też ograniczyć go do szerokości bramy garażowej? Albo wykładać kostką czy betonowymi płytami jedynie miejsca, pod opony, zaś przestrzeń pomiędzy nimi przeznaczyć na trawnik? Owszem, pod warunkiem, że naszym celem jest wyłącznie efektowny wygląd otoczenia i dla niego jesteśmy gotowi zrezygnować z wygody i komfortu wysiadania z auta oraz zaryzykować chodzenie po mokrym lub przykrytym śniegiem trawniku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POLBRUK
#czytelnia #ogrody #w garaz #na zewnatrz_bud #polbruk #kostka #do ukladanie_kostki #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: