Ogrzewanie w stylu eko

Podziel się:
Ekologiczny styl życia stał się obowiązkiem każdego mieszkańca naszej planety, którego spokój i bezpieczeństwo coraz częściej zakłócają skutki zmian klimatycznych. Walka o czyste i zdrowe środowisko związana jest m.in z lepszą kontrolą zużycia energii we własnym otoczeniu. Jedną z najbardziej energochłonnych w budynku jest instalacja grzewcza. Jak sprawić, by stała się bardziej przyjazna środowisku?

O wyborze systemu grzewczego do naszego domu najczęściej decyduje wysokość kosztów inwestycji. Rzadko zwraca się uwagę na emisję szkodliwych substancji, czy sytuację na rynku paliw grzewczych, które mogą negatywnie wpływać zarówno na koszty użytkowania, jak i ekologię.

Fot. SofathFot. SofathFot. SofathFot. Sofath
Niskie koszty inwestycji w kotły na olej, drewno czy węgiel sprawiają, że są to najchętniej wybierane urządzenia na rynku systemów grzewczych. Jednak dane pochodzące z raportu IPTS dla Komisji Europejskiej ze stycznia 2013 wskazują na ich szkodliwość dla środowiska, ze względu na najwyższą ilość emitowanego CO₂ i CO do atmosfery. Co więcej, koszty użytkowania zależne są od zmiennych cen paliw. Z tych względów, choć pozornie tańsze, rozwiązania te nie sprawdzają się w dłuższej perspektywie.

Eko-energia

Sposobem na uniknięcie niedogodności jest wybór systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii - pomp ciepła. Pozyskują one energię ze środowiska (wody, ziemi lub powietrza), którą oddają w postaci ciepła do instalacji grzewczej. Innowacyjność technologii pozwala na uniknięcie spalania paliw, jak w przypadku pieców olejowych czy gazowych i emitowania szkodliwych substancji do atmosfery. Pompy do prawidłowej pracy wymagają jedynie prądu elektrycznego i niezależne od wahających się cen na rynku stanowią jedno z najbardziej oszczędnych i ekologicznych rozwiązań wśród systemów grzewczych. Dodatkowo, nie tylko ogrzewają dom, ale mogą również klimatyzować pomieszczenia, dostarczać ciepłą wodę użytkową lub podgrzewać wodę w basenie. W efekcie, koszty użytkowania są jednymi z najniższych spośród pozostałych rozwiązań dostępnych na rynku. Z kolei koszty inwestycji można porównać do nowoczesnych instalacji z kotłem kondensacyjnym.

Ziemia

W Polsce, największą popularnością cieszą się pompy pozyskujące energię z ziemi. Powodem są przede wszystkim zmienne warunki klimatyczne naszego kraju, charakteryzujące się m.in występowaniem dużych amplitud temperatur. Gruntowe pompy ciepła korzystają z wymiennika ciepła znajdującego się w głębi ziemi, a jego typ zależny jest od wielkości działki i warunków jej zabudowy. Może to być kolektor poziomy - montowany na powierzchni równej 120% do 150% obszaru ogrzewanego, lub pionowy – zajmujący mniejszą powierzchnię, montowany pionowo, w głębi ziemi. Pozyskana przez kolektor energia transportowana jest do pompy ciepła znajdującej się w kotłowni, skąd po podniesieniu parametrów czynnika grzewczego, przesyłana jest do wnętrza w postaci ciepła. W celu przetwarzania energii różne modele pomp korzystają z odmiennych technologii. Dla przykładu, producent Sofath oferuje trzy rodzaje gruntowych pomp ciepła: Termeo, Caliane oraz Natea, które korzystają z technologii bezpośredniego parowania/bezpośredniego skraplania, bezpośredniego parowania/wody oraz glikolu/wody.
REKLAMA:

- Energooszczędne, geotermalne pompy ciepła, wykorzystujące technologię bezpośredniego parowania, mogą osiągnąć współczynnik efektywności COP nawet powyżej 5.0. Oznacza to, że dostarczając do urządzenia 1kW energii elektrycznej otrzymujemy ponad 5 kW energii cieplnej ogrzewającej budynek. Pompy są również niezwykle żywotne. Najważniejszy element układu - sprężarka - pozwala na pracę urządzenia przez około 20 lat –– tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

Fot. SofathFot. SofathFot. SofathFot. Sofath

Woda

Oprócz energii z ziemi niektóre modele pomp ciepła mogą odzyskiwać energię również z wody. W ten sposób funkcjonuje na przykład pompa Termeo, która opcjonalnie współpracuje z wymiennikami wykorzystującymi ciepło wód gruntowych. Woda o stałej temperaturze (od 10 do 12°C) wpływa na wyższą wydajność pompy i zapewnia komfort we wnętrzu przez cały rok.

Powietrze

Gdy działka cechuje się niewystarczającą powierzchnią lub nie występują na niej odpowiednie ilości wód gruntowych można zastosować powietrzną pompę ciepła. Do jej zalet należy niewielkich rozmiarów jednostka zewnętrzna, montowana przy ścianie budynku, która pozwala na oszczędność przestrzeni. Co więcej, brak konieczności wykonywania zaawansowanych prac monterskich zmniejsza wydatki oraz czas poświęcony na instalację. Dlatego też, pomimo spadku wydajności przy niskich temperaturach powietrza, powietrzne pompy stanowią atrakcyjną alternatywę dla pozostałych systemów. Od lat wybierane są nie tylko jako samodzielne układy, ale również jako wspomaganie istniejących już w budynkach systemów grzewczych.

Dodatkowo, powietrzna pompa ciepła Lizea marki Sofath posiada innowacyjny system Inverter, który pozwala na redukcję zużycia energii poprzez bieżące dostosowywanie mocy do potrzeb domowników. Energooszczędność oraz łatwość instalacji powodują, że powietrzne pompy ciepła pozostają chętnie wybieranymi systemami na rynku urządzeń grzewczych.

Fot. SofathFot. Sofath

Eko-przyszłość

Szkodliwy wpływ działalności ludzkiej na środowisko zobowiązuje do zmiany przyzwyczajeń, zwłaszcza tych, związanych z gospodarką energią. Proponowane przez producentów pomp ciepła metody jej pozyskiwania i przetwarzania są wciąż jednymi z najbardziej ekologicznych i trwałych na rynku. Urządzenia pracują w zgodzie ze środowiskiem, zapewniając nie tylko ogrzewanie domu, ale również klimatyzując pomieszczenia lub dostarczając ciepłą wodę użytkową. Do ich dodatkowych zalet należy bezobsługowość i bezawaryjność, dzięki którym pompy służą domownikom przez lata. Warto pamiętać, że nawet pojedyncza decyzja dotycząca wyboru systemu grzewczego, może wpłynąć na to, czy będziemy żyć w kraju zasilanym „czystą” energią.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: De Dietrich
#czytelnia #do ogrzewanie #eko #pompa_ciepla #de_dietrich #Pompy ciepła #Ekorozwiązania

Więcej tematów: