Energia przyszłości potrzebuje inwestycji

Podziel się:

Jednymi z głównych wyzwań europejskiego przyszłego systemu elektroenergetycznego będą jego elastyczność, zapewnienie wystarczających mocy i dookreślenie roli wytwórczych jednostek sterowalnych. Warszawski Stoen Operator przeznacza setki milionów złotych na rozwój sieci, by sprostać rosnącym potrzebom aglomeracji. Prowadzi w stolicy innowacyjne projekty, które mają na celu sukcesywną modernizację infrastruktury energetycznej i wsparcie rozwoju elektromobilności.

Odnawialna energia zdominuje rynek

Miks energetyczny w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, zmienia się na korzyść odnawialnych źródeł energii. W produkcji zielonej energii przodują Francja, Niemcy, Portugalia i Włochy. Powodem takich przemian są nie tylko większe nasłonecznienie, ale również rosnąca liczba zainstalowanych instalacji PV.

Na krajowym rynku również widać tę tendencję. Kwietniowe dane o mocy zainstalowanej OZE wskazują na ponad 17-proc. wzrost rok do roku. Wśród bezemisyjnych źródeł dominuje fotowoltaika. Polska posiada już 23 GW mocy zainstalowanej w popularnych PV. Tegoroczny czerwiec był miesiącem rekordowej produkcji z tego źródła i po raz pierwszy produkcja z OZE przekroczyła poziom tej pochodzącej z węgla.

Nie tylko takie zmiany, ale również rozwój elektromobilności i wzrost liczby centrów danych przyczyniają się do zwiększającego się zapotrzebowanie na moc w aglomeracjach miejskich. Warszawski operator systemu dystrybucyjnego, firma Stoen Operator, szacuje, że w perspektywie najbliższych pięciu lat popyt będzie dwa razy wyższy niż obecnie i osiągnie poziom około 2800 MW.

 Rozwój oznacza inwestycje

Transformacje w branży energetycznej, zwłaszcza w dziedzinie dystrybucji, niosą za sobą konieczność realizacji wielu skomplikowanych projektów inwestycyjnych. Szczególnie istotne jest zwiększanie elastyczności systemu, gdyż rozwój odnawialnych źródeł energii i magazynów energii postępuje. To ważne także ze względu na rozbudowę sieci, wynikającą z rosnącego zapotrzebowania na przyłącza dla OZE, serwerowni, budynków mieszkalnych lub stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Realizacja każdego z tych projektów wiąże się z inwestycjami miliardów złotych i muszą one być realizowane niemal jednocześnie.

Coraz większe potrzeby rynkowe i regulacyjne, zarówno te krajowe, jak i europejskie, przekładają się na konieczność szybkich realizacji nowych inwestycji elektroenergetycznych. Dlatego Stoen Operator konsekwentnie pozyskuje dotacje z zewnętrznych źródeł, w tym także finansowanie unijne. W ostatnich latach firma uzyskała wsparcie na łączną kwotę ponad 186 milionów złotych. W bieżącym roku zamierza również zdobyć dodatkowe dofinansowanie na kwotę blisko 100 milionów złotych.

Rosnące nakłady na nowoczesną sieć

Żeby odzwierciedlić te kwoty w całościowym budżecie stołecznego OSD warto przytoczyć dane chociażby z ostatnich dwóch lat. W 2024 roku Stoen Operator zainwestował łącznie ponad 636 milionów złotych, z których około 489,5 miliona złotych przeznaczył na rozwój sieci. Dzięki tym środkom firma mogła wdrażać nowe projekty, które miały na celu poprawę i rozbudowę infrastruktury, modernizację już istniejących obiektów oraz zwiększenie efektywności działających elementów sieci.

W tym roku zaplanowane zostały inwestycje na poziomie około 656 milionów złotych, które przyczynią się do dalszej rozbudowy i modernizacji infrastruktury. Spółka przyjmuje, że prace inwestycyjne skupią się na szeroko zakrojonej modernizacji istniejących zasobów, poprawie ich jakości i efektywności energetycznej oraz dostosowaniu do nowych standardów technologicznych. Całkowity budżet na ten rok to blisko 830 milionów złotych.

Dofinansowanie pozwala firmom energetycznym nie tylko skrócić czas realizacji kluczowych inwestycji, ale również wprowadzać rozwiązania, które w przyszłości będą standardem. Dzięki temu w Warszawie rozwija się elektroenergetyczna sieć odporna na zmiany klimatyczne i zjawiska ekstremalne. To istotne ze względu na nieprzewidywalną pogodę, ponieważ pozwala zapewniać stałe dostawy energii do obiektów infrastruktury krytycznej. Wdrożenia nowoczesnych systemów umożliwiają również integrację rozproszonych źródeł energii, zarządzanie popytem i elastyczne gospodarowanie elektroenergetyczne.

Wsparcie rozwoju miasta

W Warszawie obserwuje się dynamiczny rozwój elektromobilności. Stolica przoduje w liczbie punktów ładowania, a liczba rejestrowanych pojazdów elektrycznych stale rośnie. Jednak niskoemisyjne pojazdy to nie tylko transport indywidualny. Miasto intensywnie elektryfikuje także tabor komunikacji publicznej. W perspektywie kilku najbliższych lat oznacza to konieczność zapewnienia 180 MW dla 4 zajezdni autobusowych oraz moc o wartości dalszych 60 MW dla metra i tramwajów.

Pozyskiwane przez Stoen Operator dotacje również przyczyniają się do realizacji tych planów. Tylko w ostatnim półroczu kwota ponad 37 milionów zł zasiliła budżet spółki. Dzięki tym środkom będzie realizować swoją strategię rozwoju, co oznacza również istotne dla Warszawy inwestycje w sieci dystrybucyjne.

Korzyści z wielomilionowych nakładów na stołeczną energetykę są wielostronne. Pomagają rozwijać nowoczesne usługi dla odbiorców końcowych, przyspieszają przyłączenia OZE i wspierają gospodarkę opartą na danych.

Źródło informacji: Stoen Operator

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PAP MediaRoom
#czytelnia #instalacje #prad #PAP MediaRoom

Więcej tematów: