Biodesignepools: kolejny basen w Polsce stworzony „na miarę”

Podziel się:
Baseny wielu z nas kojarzą się jednoznacznie z prostokątnymi, pozbawionymi jakichkolwiek walorów estetycznych „pudełkami”. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością wśród inwestorów w naszym kraju cieszą się realizacje wyglądem przypominające naturalne akweny. Dowodem na to jest kolejny basen wykonany w innowacyjnej, włoskiej technologii Biodesignpools.

W przypadku basenów zlokalizowanych w przydomowym ogrodzie czy w hotelowym kompleksie, obok użyteczności, kluczową rolę odgrywa również sposób, w jaki komponują się z otoczeniem.

Fot. GardenFot. Garden

Wśród wymogów dotyczących sztucznych akwenów coraz częściej pojawiają się zatem: prawdziwa linia brzegowa czy kształt dostosowany do krajobrazu i jednocześnie wymodelowany według indywidualnych potrzeb. Tworzenie takich basenów umożliwia m. in. włoska technologia Biodesignpools.

Kolejna inwestycja

Jedną z najnowszych inwestycji tego typu w Polsce jest basen, który powstał w Pensjonacie „Rubinia” w Iwoniczu-Zdroju. Kompleks ten składa się z dwóch części: basenu górnego o powierzchni 35 m2 oraz dolnego o powierzchni 25 m2, połączonych poprzez krawędź przelewową.

Z uwagi zarówno na niesprzyjające warunki atmosferyczne - częste opady deszczu oraz niskie temperatury, jak i skomplikowany kształt inwestycji - jego budowa trwała 2 miesiące.

- Co ciekawe, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, w tym wypadku nie stosuje się betonu. Dzięki temu czas realizacji może ulec znaczącemu skróceniu. Na ogół zbudowanie basenu w tej technologii np. o powierzchni 40 m2 zajmuje do 16 dni roboczych – wyjaśnia Marek Ignatowicz z firmy Garden, będącej wyłącznym dystrybutorem basenów Biodesignpools w Polsce.

Trwałość bez betonu

Brak betonu wpływa jednak nie tylko na tempo wykonywania inwestycji. Różnice widać także we właściwościach fizycznych. Wartość obciążenia wody na konstrukcję jest tu nieporównywalnie niższa, a poziom elastyczności hydroizolacji – w porównaniu z wyrobami żelbetowymi – znacznie wyższy.

Do budowy akwenu w Iwoniczu wykorzystano naturalnie przygotowany piasek kwarcowy oraz granulat kamienny, a także dedykowane żywice spajające, dzięki czemu wytrzymałość mechaniczna powierzchni nie odbiega od standardu betonu zbrojonego o klasie C 35/45.

Fot. GardenFot. Garden

- Za stelaż w tym wypadku posłużył grunt formowany według projektu inwestora – całkowicie dopasowany do indywidualnych preferencji dotyczących miejsc do odpoczynku, pływania czy lokalizacji plaż – mówi przedstawiciel Gardenu.
REKLAMA:

Koszt realizacji inwestycji wyniósł około 3000 zł netto za metr kwadratowy lustra wody.

Bezpieczeństwo, ekologia i oszczędności

Oprócz wyglądu i nietypowego kształtu, o wyborze omawianej technologii zadecydowała także jego trwałość. Zastosowana izolacja elastyczna i ułożony na niej kamień gwarantują bowiem zarówno odporność na chlor, promienie UV czy niskie temperatury, jak i zapobiegają jakimkolwiek uszkodzeniom spowodowanym ruchami tektonicznymi ziemi.

Nie bez znaczenia był również wysoki poziom bezpieczeństwa całej konstrukcji, znikoma ingerencja w środowisko naturalne oraz… oszczędności:
- Dzięki zmniejszeniu kubatury wody w basenie, przy jednoczesnym zachowaniu powierzchni kąpieliska, woda podgrzewana jest w sposób naturalny. Pozwala to w istotny sposób zredukować koszty ogrzewania – zauważa Andrzej Mitas, właściciel Pensjonatu „Rubinia” w Iwoniczu-Zdroju.

Co więcej, wykorzystuje się tu system filtracyjny, który składa się z pompy obiegowej filtra z wkładem Diamond Kleen. Filtr ten wypełniony jest szkłem pochodzącym z recyklingu o szczególnych właściwościach, które hamują rozwój bakterii.

Diamentowe filtry stanowią ciekawą alternatywę dla piasku kwarcowego i zeolitu. Testy laboratoryjne wykazały, że na 1 cm3 piasku wewnątrz filtra tworzy się do 2,5 mln bakterii. W tych samych warunkach w 1 cm3 szklanego wkładu filtra stwierdzono mniej niż 10 bakterii. W porównaniu do zwykłego piasku, Diamond Kleen pozwala przy tym na oszczędność nawet 25% wody poprzez rzadsze płukanie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Garden
#czytelnia #ogrody #z zywica #w ogrod #basen #garden #Baseny, oczka wodne

Więcej tematów: