Moda na czarny dach

Podziel się:
Już nie odcienie czerwieni, ale czerń wiedzie prym wśród kolorów dachówek wybieranych przez polskich inwestorów. Ciemny dach pozwala na wykreowanie minimalistycznego, nowoczesnego stylu budynku – nawet, gdy zdecydowaliśmy się na klasyczny, tradycyjny projekt domu. Decydując się na ciemny dach, pomyśl zawczasu o odpowiedniej termoizolacji, która uchroni poddasze przed nadmiernym nagrzaniem w upalne dni.

 Fot. BRAAS Fot. BRAAS

Modna bo prosta

W ostatnich latach czerń stała się elementem codziennego krajobrazu polskich osiedli i domów wolnostojących. Z awangardy przeszła do mainstreamu, w czym niemałą zasługę mają producenci dachówek betonowych i ceramicznych, oferujący coraz ciekawsze i bogatsze akcesoria w kolorze czarnym.

Czerń – niczym sukienka „mała czarna” – zawsze przykuwa spojrzenia, instynktownie odbieramy ją jako synonim elegancji, prostoty, dobrego smaku. Taką tendencję dostrzegli już jakiś czas temu dekarze, według których czarna dachówka to hit wśród inwestorów. Warto zauważyć, że domy z ciemnymi dachami najlepiej prezentują się na otwartych przestrzeniach, eksponując całą bryłę budynku.

- Obecnie w przeważającej części naszych inwestycji kładziemy ciemne dachówki, w tym czarne. Zarówno w przypadku, gdy zleceniodawcami są deweloperzy, jak i prywatni inwestorzy. Coraz więcej osób chce mieć dom w nowoczesnym stylu, do którego czerń wyjątkowo pasuje i podkreśla jego charakter – przyznaje SUPERDEKARZ Łukasz Budzyński ze Strzyżewa Smykowego.

Zbyt ciepło pod dachem?

Warto pamiętać, że ciemny kolor bardziej pochłania światło – w efekcie zimą zyskamy dodatkowe „docieplenie”, latem możemy odczuwać podwyższenie temperatury na poddaszu - o ile nie zadbamy o termoizolację dachu już na etapie budowy. Za termoizolację dachu w największej mierze odpowiada materiał izolacyjny – najczęściej jest to wełna mineralna lub wełna szklana. Jej odpowiednio grubą warstwę układa się między krokwiami, pod membraną dachową, i obudowuje od wnętrza na przykład płytą gipsowo – kartonową.

Alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnej termoizolacji jest izolacja nakrokwiowa. Oferuje ona bardzo wysokie parametry termoizolacyjne, a dodatkowo poprzez sposób montażu – na krokwiach – skutecznie eliminuje problem mostków termicznych występujących w drewnianej konstrukcji dachu. Decydując się na izolację nakrokwiową, zastępujemy warstwę wełny mineralnej ułożoną w przestrzeni między krokwiami płytą izolacyjną ułożoną bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Marka Braas oferuje system nakrokwiowej izolacji w postaci twardych płyt poliuretanowych DivoDamm.
REKLAMA:

- Dzięki zastosowaniu izolacji nakrokwiowej DivoDamm o doskonałych parametrach termicznych, wysokiej trwałości, a także technologii łączenia płyt na pióro-wpust, zimą możemy zaoszczędzić nawet do 75% kosztów ogrzewania, a latem zabezpieczyć poddasze przed jego nadmiernym nagrzewaniem się. Dodatkowo szeroka oferta grubości płyt DivoDamm pozwala nam zaoferować optymalne i trwałe rozwiązania izolacji dachu zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku modernizacji lub termomodernizacji już istniejących budynków – podkreśla Adam Ziółek, Brand Manager Monier Braas.

Innym skutecznym sposobem na zabezpieczenie poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem może być zastosowanie membrany z warstwą refleksyjną. Również i w tym przypadku Monier Braas, jako producent systemowych i innowacyjnych rozwiązań na dachy skośne, posiada taki produkt w swojej ofercie. Paroprzepuszczalna membrana Divoroll Clima+ S, dzięki swojej warstwie refleksyjnej odbijającej do 83% ciepła promieni słonecznych pozwala obniżyć temperaturę na poddaszu nawet o 3 stopnie w upalne dni - dodaje Adam Ziółek.

Latem taniej

Amatorzy czerni mogą skorzystać z promocji, którą do końca sierpnia zapowiedział lider na rynku pokryć dachowych, marka Braas. „Modny kolor 2015” to atrakcyjna cena na modele dachówek w wariancie czarnym - betonowe dachówki: Teviva, Romańska, Bałtycka, Celtycka, Grecka i Reviva, a także dachówki ceramiczne: Turmalin i Topas – czarny błyszczący, Rubin i karpiówka Opal w kolorach czarny błyszczący, czarny brylant i czarny kryształ oraz Smaragd czarny kryształ. Bogactwo kształtów i wariantów czerni pozwala na dopasowanie pokrycia dachowego do niemal każdego stylu domu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Superdekarz
#czytelnia #dachy #termoizolacje dachów #dach #braas #Dachy - tematy pozostałe

Więcej tematów: