Co warto sprawdzić w instalacji centralnego ogrzewania przed sezonem zimowym?

Podziel się:
Czas rozpocząć przygotowania do sezonu zimowego. Radzimy, co i jak należy sprawdzić, aby mieć pewność, że instalacja grzewcza będzie działać poprawnie, tym bardziej, że synoptycy zapowiadają zimę stulecia.

Podpowiadamy, jak przygotować instalację centralnego ogrzewania do sezonu grzewczego. Możemy to zrobić wykonując kilka nieskomplikowanych czynności, takich jak czyszczenie urządzeń grzewczych, odpowietrzenie grzejników oraz sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji.

Konserwacja i czyszczenie kotła

Kocioł jest głównym urządzeniem grzewczym w większości polskich domów, dlatego, aby nie zaskoczyły nas pierwsze mrozy, należy dokładnie sprawdzić, czy działa poprawnie. Odpowiednia eksploatacja jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na efektywność pracy oraz żywotność wszystkich elementów systemu grzewczego. Bardzo ważne jest również usuwanie na bieżąco wszystkich pojawiających się usterek, czyli odpowiednia konserwacja. W nowych urządzeniach wystarczy ustawić odpowiednią regulację, natomiast starsze kotły wymagają dokładnego przeglądu. Raz w roku serwisant z uprawnieniami powinien przeprowadzić kontrolę kotła, która gwarantuje niezawodne działanie urządzenia podczas sezonu zimowego. Koszt systematycznych konserwacji jest znacznie niższy niż koszt naprawy wykonywanej po wystąpieniu awarii. Ponadto odpowiednia regulacja oraz czyszczenie sprawiają, że kocioł ma większą wydajność, więc zużywa mniej paliwa.

Część podstawowych prac konserwacyjnych (czyszczenie) użytkownik może wykonać sam. Bardzo ważne jest regularne czyszczenie kotła, gdyż jest to jeden z elementów zapewniających efektywność pracy zgodną z instrukcją obsługi urządzenia. Jeżeli w kotle spala się paliwa dedykowane specjalnie do tego urządzenia, (podnosi to efektywność pracy) czyszczenie powinno przeprowadzać się raz na kilka tygodni. W przypadku stosowania innych paliw, istnieje możliwość występowania znacznie częstszej potrzeby usuwania zanieczyszczeń, a ponadto efektywność pracy znacznie spada.

Nawet niewielka ilość sadzy znajdującej się na ściankach urządzenia może spowodować obniżenie jego sprawności i efektywności działania nawet o 30 procent. Specjalne otwory umożliwiają wyczyszczenie kotła wewnątrz komory spalania oraz pozbycie się zanieczyszczeń w kanałach konwekcyjnych urządzenia. Im więcej takich otworów posiada dany model, tym konserwacja jest prostsza. Do czyszczenia można używać narzędzi załączonych do kotła przez producenta. Zazwyczaj są to specjalnie sprofilowane skrobaczki oraz pogrzebacze.

Zmieniając tryb pracy kotła warto zachować w pamięci aktualne wskazania sterownika Fot. ZGM „Zębiec” S.A.Zmieniając tryb pracy kotła warto zachować w pamięci aktualne wskazania sterownika Fot. ZGM „Zębiec” S.A.Po sezonie grzewczym w nowszych piecach c.o. można zmienić tryb pracy na letni. Wprowadzony system oznacza wyłączenie ogrzewania w budynku. Zachowana zostaje funkcja podgrzewania ciepłej wody użytkowej, przy jednoczesnej ochronie przed zamarznięciem. Warto zwrócić uwagę na "zapamiętane" przez regulator kotła ustawienia, aby je ewentualnie zmienić i przystosować do realizacji trybu zimowego.

- Należy pamiętać, że do prawidłowej pracy nie wystarczy sam przegląd techniczny stanu kotła, ale trzeba także zadbać o jego konserwację i ewentualną wymianę niezbędnych podzespołów. Urządzenia marki Zębiec wyposażone są w termoregulator, który włączy pompę centralnego ogrzewania, gdy temperatura osiągnie wskazaną wartość, wcześniej ustawioną na sterowniku. Natomiast wyłączenie pompy nastąpi, gdy temperatura spadnie do ustawionej wartości w skutek wychłodzenia instalacji. Regulator wyposażony jest w tzw. system "antystop" zapobiegający zastaniu pompy C.O.

Co jakiś czas pompy są uruchamiane na kilka minut. To pozwala utrzymać odpowiedni poziom pracy pompy w trakcie sezonu, co pozwala na kilkuminutowe uruchamianiu pomp wg ustawionego cyklu pracy (np. raz w tygodniu) i zapobiega ich blokowaniu się w trakcie posezonowej eksploatacji oraz utrzymaniu w pełnej sprawności w okresie sezonu grzewczego
- mówi Robert Piasek, kierownik Działu Badań i Rozwoju firmy ZGM „Zębiec” S.A.

* WARTO PAMIĘTAĆ: przed rozpoczęciem sezonu grzewczego właściciele domów jednorodzinnych powinni sprawdzić, czy komin budynku jest szczelny i dobrze oczyszczony.

Sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji

Przed odpowietrzeniem grzejników powinniśmy sprawdzić ciśnienie wody w instalacji c.o. Fot. Obud.plPrzed odpowietrzeniem grzejników powinniśmy sprawdzić ciśnienie wody w instalacji c.o. Fot. Obud.pl- Zanim zajmiemy się odpowietrzaniem kaloryferów, powinniśmy sprawdzić ciśnienie wody w instalacji. Wystarczy zobaczyć aktualne wskazanie manometru, który jest częścią niemal każdego systemu grzewczego. Ciśnienie powinno wynosić od 1. do 2. barów. Jego znaczny spadek może wynikać z pojawieniem się nieszczelności w instalacji centralnego ogrzewania. Ciśnienie możemy zwiększyć delikatnie dopuszczając wodę. Najpierw jednak należy wyłączyć kocioł i pompę obiegową instalacji c.o (wyłączenie pompy zatrzymuje obieg wody w instalacji).

Natomiast, jeśli ciśnienie jest wyższe niż w poprzednich sezonach, to należy spuścić trochę wody z instalacji . W przypadku zaobserwowania sporego spadku ciśnienia, istnieje ryzyko, że pojawiła się nieszczelność w jakimś jej elemencie. W tej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do fachowca
– mówi ekspert - wyjaśnia Robert Piasek, kierownik Działu Badań i Rozwoju firmy ZGM „Zębiec” S.A.

* Oczywiście informacje na temat ciśnienia dotyczą instalacji c.o. w układzie zamkniętym.

Odpowietrzenie grzejników:

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto odpowietrzyć grzejniki oraz wyczyścić ich powierzchnię zewnętrzną. To dwie niezwykle istotne czynności, gdyż zabrudzone urządzenia są znacznie mniej wydajne. Należy również sprawdzić, czy kaloryfery grzeją na całej swojej powierzchni. Nierównomierne oddawanie ciepła (grzeje tylko część kaloryfera) lub głośna praca to typowe objawy zapowietrzenia.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto odpowietrzyć grzejniki Fot. Obud.plPrzed rozpoczęciem sezonu zimowego warto odpowietrzyć grzejniki Fot. Obud.plOdpowietrzanie grzejników to prosta czynność, zwłaszcza w nowych urządzeniach wyposażonych w tzw. odpowietrzniki. W przypadku kaloryferów, które odpowietrzają się automatycznie, należy zastosować się do wskazówek producenta.

- Sprawdzenie efektywności pracy grzejników przed rozpoczęciem sezonu zimowego jest bardzo ważne. Zapowietrzony kaloryfer jest niebezpieczny dla całego systemu zapewniającego ciepło w budynku. Prawidłowo uruchomiona instalacja grzewcza (stopniowo napełniona wodą oraz odpowietrzona) sprawi, że nie będziemy zmuszeni do częstego usuwania powietrza z grzejników. Proces czyszczenie filtrów siatkowych, znajdujących się przed pompami jest również bardzo istotny, gdyż zapewnia niezakłócony przepływ wody podczas rozruchu i ciągłej pracy instalacji – dodaje Robert Piasek, kierownik Działu Badań i Rozwoju firmy ZGM „Zębiec” S.A.




REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#instalacje #poradnik #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: