Budowa tarasu krok po kroku

Podziel się:
Nie ma chyba nawet jednego posiadacza tarasu, który odważyłby się powiedzieć, że żałuje inwestycji w jego budowę - niewiele jest zajęć przyjemniejszych niż wypoczynek czy spotkanie z bliskimi na tarasie właśnie. To integralna część domu, którą latem użytkujemy częściej chyba niż salon, rozkoszując się słońcem i otaczającą nas zielenią. Nie każdy jednak wie, że decydując się na budowę tarasu, warto wziąć pod uwagę wykonanie jego zadaszenia i zabudowy. Dlaczego?

taras drewniany

Jak zaprojektować taras?

Dobry projekt tarasu to połowa sukcesu. Ale co to znaczy: "dobry projekt"? To taki, który będzie uwzględniał wszystkie potrzeby nasze i naszych bliskich. Zanim więc rozpocznie się budowa tarasu, koniecznie odpowiedzmy sobie na następujące pytania:
- jak usytuowany będzie taras względem stron świata,
- w jakich godzinach będzie na nim cień, a w jakich - słońce,
- z której strony wieje wiatr,
- jak zamierzamy użytkować taras i ile osób/ mebli powinien on pomieścić,
- czy taras ma nam służyć tylko w letnie, ciepłe dni - czy zamierzamy korzystać z niego także w przypadku niepogody,
- czy będziemy korzystali z tarasu także jesienią i zimą?

Odpowiedzi udzielone na te pytania posłużą nam do zaplanowania tarasu o odpowiedniej konstrukcji i wielkości. Ale są istotne również ze względu na ewentualną konieczność instalacji dodatkowych elementów - zadaszenia i zabudowy.

 

 

 

Budowa tarasu - przygotowanie

Sposób osadzenia konstrukcji nośnej tarasu zależał będzie od ukształtowania terenu pod nim i od wysokości, na jakiej będzie się on znajdował. Sytuacja jest prosta, gdy teren jest płaski, a drzwi tarasowe - tuż nad powierzchnią gruntu. Komplikuje się natomiast nieco w przypadku, gdy dom posadowiony jest na zboczu wzniesienia, a drzwi znajdują się na większej wysokości - wówczas konieczne jest zbudowanie tarasu na słupach. Okoliczności te będą miały ogromne znaczenie dla rodzaju i ilości materiałów, które musimy kupić aby zbudować taras.

Na omówienie zasługuje również kwestia materiałów, z których taras można wykonać. I mowa tu nie o samych materiałach konstrukcyjnych - te są bowiem różnorodne i omówimy je szerzej za chwilę - ale o materiałach wykończeniowych. Już na etapie projektowania warto podjąć decyzję, czy chcemy mieć drewniany taras, czy może jednak wolimy kompozyt lub beton. Decyzja będzie uzależniona w głównej mierze od naszego poczucia estetyki, stylu wykończenia domu i ogrodu, ale także od ilości czasu, który możemy poświęcić na zabiegi pielęgnacyjne - deski z drewna będą ich wymagały regularnie, beton czy kompozyt właściwie wcale.

Materiały potrzebne do budowy tarasu

Ilość materiałów będzie różna w przypadku tarasu posadowionego na gruncie i na słupach. O budowie opowiemy na przykładzie tarasu drewnianego przystosowanego do późniejszej zabudowy. Oto czego potrzebujesz:
- bloczki betonowe lub kartonowa rura o średnicy 25 - 30 cm,
- zaprawa betonowa,
- legary z drewna,
- kotwy do legarów,
- deski tarasowe - do najczęściej używanych desek tarasowych należą sosnowe i modrzewiowe,
- wkręty do drewna i wkrętarka,
- wyrzynarka do drewna,
- poziomica.

Przygotowanie do budowy

Budowa tarasu powinna się rozpocząć od przygotowania podłoża. Ponieważ planujemy budowę tarasu na słupach a nie na gruncie, nie ma konieczności wykonania fundamentu w postaci wylewki. Należy natomiast usunąć darń w miejscach, w których będziemy osadzać bloczki betonowe i wykopać dołki o głębokości około 30 cm i średnicy około 40 cm. Ile tych dołków potrzebujemy? Ich rozstaw powinien być nie większy niż 120 cm, ale możesz rozmieścić je gęściej jeśli planujesz wykonać taras z zadaszeniem i zabudową.

Budowa tarasu na słupach

Za pomocą szpadla wykop w gruncie dołki, a następnie umieść w nich bloczki. Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne wykonanie betonowych słupków, umieść w dołkach rurę kartonową lub wykonaj szalunek z desek, a następnie zalej betonem. Na tym etapie warto umieścić w słupkach kotwy, na których, po zastygnięciu betonu, zamocujesz legary przycięte na odpowiednią długość.

drewniany taras w ogrodzie

Rozłóż poziome legary i, używając długich wkrętów, przymocuj je do wcześniej osadzonych słupków. Należy pamiętać aby używać odpowiedniej długości wkrętów do drewna - tylko wtedy możemy mieć pewność, że konstrukcja będzie solidna. Pierwszą partię "partię" legarów ułożyć należy pod kątem prostym w stosunku do linii ściany domu, a kolejną - wzdłuż niej. Wówczas ułożone zostaną na kształt kratownicy, stanowiąc solidny podest.

Trzeba pamiętać również, że podłoga tarasu powinna być pochylona pod kątem ok. 1 -1,5 stopnia w kierunku zewnętrznym. Dzięki temu woda opadowa będzie mogła swobodnie spływać. Ma to znaczenie w przypadku wszystkich tarasów, ale szczególnie dla tarasu drewnianego - drewno jest bardzo wrażliwe na wilgoć i po dłuższym czasie ciągłej ekspozycji na nią deski mogą ulec zniszczeniu.

Kiedy cała konstrukcja jest gotowa, można przystąpić do układania desek tarasowych z drewna lub kompozytu. Pamiętajmy również o wykonaniu schodów prowadzących na ogród - mogą być to schody drewniane wkomponowane w bryłę podestu. Kiedy będą gotowe, powierzchnię tarasu można pomalować olejem lub farbą do drewna. Zadaszenie i zabudowę zostawiamy na sam koniec budowy tarasu.

REKLAMA:

Dlaczego zadaszenie i zabudowa są niezbędnym elementem tarasu?

Co do zadaszenia, sprawa wydaje się być oczywista. Mieszkamy w klimacie umiarkowanym, w którym deszcze nie są niczym niezwykłym - nawiedzają nas regularnie właściwie przez cały rok. Zadaszenie ma uchronić przed zmoknięciem nas i meble znajdujące się na tarasie, jest więc niezbędne, jeśli nie chcemy być uzależnieni od kaprysów pogody.

Podobnie jest z zabudową tarasu, która staje się coraz bardziej popularna wśród polskich inwestorów. I nie bez powodu, zabudowany taras staje się bowiem w pełni użytecznym pomieszczeniem, w którym niestraszne nam stają się opady, słońce, wiatr, a nawet mróz i wszechobecne latem owady.

 

 

Wykonanie zadaszenia i zabudowy

Budowa tarasu drewnianego nie jest bardzo skomplikowana, ale jeśli chcemy w pełni cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu, trzeba zdecydować się na kolejny etap - czyli wykonanie zadaszenia i zabudowy. Nadaje się do tego zarówno betonowy, kompozytowy, jak i drewniany taras.

Zadaszenie i zabudowę możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług firmy oferującej projekt, wykonanie i montaż tych elementów. Nam pozostaje już tylko wybór materiału i kolorystyki. A dostępnych opcji jest mnóstwo - konstrukcję zadaszenia zrobić można z drewna lub aluminium, a samo pokrycie dachu z tkaniny lub aluminium. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość sterowania zadaszeniem - zasuwanie go i rozsuwanie za pomocą pilota w zależności od pogody.

Decydując się na zadaszenie tarasu drewnianego, możesz pokusić się również o wykonanie zabudowy - służą do tego systemy szklanych paneli przesuwnych lub rolet przeciwsłonecznych i przeciwwietrznych.

Oczywiście możesz pokusić się o samodzielny montaż tych konstrukcji - wymaga on jednak nie tylko sporo czasu, ale również specjalistycznych narzędzi i urządzeń. Lepiej i prościej więc będzie zlecić wykonanie usługi specjalistom.

Budowa tarasu nie powinna Ci nastręczyć większych problemów. Trzeba zwrócić baczną uwagę na staranne przygotowanie podłoża, wybrać wysokiej jakości materiał (deski z trwałych gatunków drewna, legary drewniane), postawić solidną konstrukcję z legarami w odpowiednich odstępach i wreszcie zaimpregnować każdą deskę. Na końcu polecamy wykonać zadaszenie oraz zabudowę - dzięki temu korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu będzie przyjemne i komfortowe.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#do budowa #ogrody #z drewno #taras #poradnik #Balkony, tarasy

Więcej tematów: