Podstawowym zadaniem wewnętrznej instalacji wodociągowej jest dystrybucja zimnej oraz ciepłej wody. Prawidłowo zaprojektowany układ powinien zapewnić bezproblemowe użytkowanie. Jednak znacznie istotniejszą kwestią jest higiena wody i bezpieczeństwo użytkowników. Jak zaprojektować instalację, by spełniała ona wymagania w tej kwestii?
Fot. Uponor
Zagrożenie jest poważne, ponieważ zakażenie bakterią może powodować ciężkie zapalenie płuc, prowadzące nawet do zgonu. Tak stało się podczas zjazdu weteranów wojennych w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku, po którym doszło do zgonu ponad 30 osób. Należy przy tym pamiętać, że bakterie z rodzaju Legionella nie są jedynymi drobnoustrojami, które mogą rozwijać się w wodzie i zagrażać zdrowiu ludzi.
Fot. Uponor
Czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę pod kątem zmniejszenia ryzyka rozwoju mikroorganizmów w instalacji, jest między innymi średnica rur. – Projektując taką instalację należy zadbać o odpowiedni przepływ. Wymiana wody powinna następować co 72 godziny. W osiągnięciu odpowiedniego przepływu pomoże zastosowanie jak najkrótszych rurociągów o niewielkiej średnicy. Unikniemy dzięki temu stagnacji wody w poszczególnych elementach układu – mówi Piotr Serafin, ekspert Uponor.
Duże znaczenie ma również temperatura wody w instalacji. Nieprawidłowy zakres może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów oraz groźnych dla człowieka bakterii Legionella. – Woda ciepła powinna mieć minimum 55°C. Z kolei temperatura wody zimnej nie powinna przekraczać 10°C – mówi Piotr Serafin. – W przypadku wody zimnej należy zwrócić uwagę, by rury, którymi jest doprowadzana, nie były nagrzewane przez ciepło pochodzące z otoczenia, na przykład innych urządzeń – dodaje Piotr Serafin.
Fot. Uponor
Groźne mikroorganizmy
Słaby przepływ czy nieodpowiednia temperatura wody sprzyjają rozwojowi różnych mikroorganizmów, również tych niebezpiecznych dla człowieka. Przykładem są bakterie z rodziny Legionella, rozwijające się w środowisku wodnym, w tym również w instalacjach, niezależnie od tego czy jest to woda ciepła czy zimna.Zagrożenie jest poważne, ponieważ zakażenie bakterią może powodować ciężkie zapalenie płuc, prowadzące nawet do zgonu. Tak stało się podczas zjazdu weteranów wojennych w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku, po którym doszło do zgonu ponad 30 osób. Należy przy tym pamiętać, że bakterie z rodzaju Legionella nie są jedynymi drobnoustrojami, które mogą rozwijać się w wodzie i zagrażać zdrowiu ludzi.
Fot. Uponor
Jak projektować instalację wodociągową?
Jakość instalacji wodociągowej w dużej mierze zależy od projektu, który powinien być wykonany zgodnie z przepisami i sztuką budowlaną. Rzetelnie przygotowany projekt pozwoli stworzyć system, który nie tylko będzie dostarczał higieniczną i bezpieczną dla użytkowników wodę, ale także pozwoli uniknąć takich problemów, jak zbyt wysokie straty ciśnienia.Czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę pod kątem zmniejszenia ryzyka rozwoju mikroorganizmów w instalacji, jest między innymi średnica rur. – Projektując taką instalację należy zadbać o odpowiedni przepływ. Wymiana wody powinna następować co 72 godziny. W osiągnięciu odpowiedniego przepływu pomoże zastosowanie jak najkrótszych rurociągów o niewielkiej średnicy. Unikniemy dzięki temu stagnacji wody w poszczególnych elementach układu – mówi Piotr Serafin, ekspert Uponor.
Duże znaczenie ma również temperatura wody w instalacji. Nieprawidłowy zakres może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów oraz groźnych dla człowieka bakterii Legionella. – Woda ciepła powinna mieć minimum 55°C. Z kolei temperatura wody zimnej nie powinna przekraczać 10°C – mówi Piotr Serafin. – W przypadku wody zimnej należy zwrócić uwagę, by rury, którymi jest doprowadzana, nie były nagrzewane przez ciepło pochodzące z otoczenia, na przykład innych urządzeń – dodaje Piotr Serafin.
Fot. Uponor
Nowe technologie i projekt efektywnej instalacji
Projektując instalację wodociągową warto wykorzystać nowe technologie. Dużą popularnością cieszy się technologia BIM wykorzystująca zaawansowane oprogramowanie ułatwiające i wspomagające cyfrowy zapis danych o Inwestycji. To w niej planuje się przebieg poszczególnych instalacji, a cyfrowa technologia pozwala sprawdzić czy projektowany system nie będzie kolidował z innymi układami czy też elementami konstrukcyjnymi budynku.Zintegrowana platforma Uponor BIM: więcej informacji
- Projektowanie instalacji w programie Revit opiera się o używanie cyfrowych, inteligentnych obiektów, które precyzyjnie odzwierciedlają cechy rzeczywistych produktów, jak kształt, długość czy szerokość. To umożliwia oznaczenie na modelu dokładnego przebiegu układu, odzwierciedlającego jakiego rodzaju rury czy złączki mają być wykorzystane w poszczególnych jego elementach – mówi Mateusz Grzelczak, doradca techniczny, ekspert BIM w Uponor – By jednak możliwości Revit były w pełni wykorzystane, ważna jest jakość bibliotek obiektów, które wykorzystuje się do pracy. To ona decyduje o precyzji tworzonego projektu i tego, jak dokładnie będzie on odzwierciedlał realizację. W platformie BIM – stworzonej przez producenta rozwiązań do systemów rurowych oraz układów ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego Uponor – program jest połączony z kompletną i stale aktualizowaną bazą wszystkich produktów za pośrednictwem wtyczki BIM Library Revit – dodaje Mateusz Grzelczak.REKLAMA:
BIM a późniejsze użytkowanie
Ważnym atutem oprogramowania BIM jest jego przydatność nie tylko na etapie projektowania, ale również użytkowania obiektu w przyszłości. Przestrzenny model stanowi jednocześnie dokumentację budynku, przydatną m.in. podczas realizowanych modernizacji czy napraw usterek. Oprogramowanie pozwala sprawdzić, nawet wiele lat później, jak dokładnie przebiega instalacja i jakie elementy zostały wykorzystane na danym jej odcinku.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Uponor