Potrzeby mieszkaniowe dla seniora

Podziel się:
Od początku lat 90. przeciętny mieszkaniec Polski postarzał się o prawie 7 lat. Społeczeństwo się starzeje, a my musimy się do tego dostosowywać. Coraz częściej myśli się o udogodnieniach dla osób starszych.

Fot. GU PolskaFot. GU Polska
Z wiekiem pojawiają się coraz większe potrzeby dotyczące komfortowej przestrzeni. W krajach zachodnich powstają całe osiedla dostosowane specjalne na osób starszych. Również w Polsce infrastruktura staje się bardziej przyjazna, a bariery są likwidowane. To jeden z elementów tak zwanej srebrnej gospodarki.

Mieszkanie 60+

Wraz z wiekiem powinna zmieniać się przestrzeń, w której przebywamy. Mieszkanie, w którym mieszka się całe życie, dla osoby starszej może stać się torem przeszkód. Idealny metraż dla jednej osoby to około 45 metrów kwadratowych. Podczas urządzania warto zwrócić uwagę na niuanse takie jak np. przymocowanie regałów do ściany, ponieważ opieranie się o nie będzie bezpieczniejsze. W łazience lepiej sprawdza się prysznic z zamontowanym siedziskiem. Warto zainwestować również w dobrej jakości poręcze, które są świetnym udogodnieniem i pomagają w poruszaniu się. Przy aranżacji salonu szczególną uwagę należy zwrócić na kanapę i fotele. Siedzisko powinno być dość wysokie i nie może się zapadać. Kanapa, która sprawnej osobie wydaje się bardzo wygodna, dla seniora może okazać się problematyczna. W kuchni natomiast lepiej zrezygnować z wysokich szafek, do których trudno dosięgnąć.
REKLAMA:

Innowacyjne rozwiązania

Wbrew pozorom, najnowsze osiągnięcia techniki mogą pomóc osobom starszym w codziennym życiu. Firmy coraz częściej zwracają uwagę na ich potrzeby i poszukują nowych rozwiązań. – Budownictwo bez barier staje się dla nas priorytetem. Zdajemy sobie sprawę ze zmian w społeczeństwie i wychodzimy naprzeciw potrzebom. Projektujemy specjalne systemy przeznaczone np. do domów opieki czy specjalnych budynków dla osób starszych. – mówi Szymon Krauze z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. Ułatwienia można jednak stosować również we własnym domu, nawet bez generalnego remontu. – Warto zwrócić uwagę na montaż specjalnych klamek, dzięki którym otwieranie drzwi nie wymaga praktycznie żadnej siły. Ciekawym ułatwieniem jest też otwieranie okien za pomocą przycisku, który można zamontować na dowolnej wysokości. – tłumaczy Szymon Krauze. Ogromnym udogodnieniem jest sterowanie światłem za pomocą prostego w obsłudze pilota. Dla osoby starszej znalezienie włącznika po ciemku może być trudnością. Tego typu automatyczne systemy nie muszą być bardzo drogie, a mogą okazać się niezwykle pomocne zapewniając spokój i bezpieczeństwo.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: GU Polska
#czytelnia #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: