Przemysł 4.0 – szansa dla polskich producentów maszyn

Podziel się:
Zmieniający się przemysł zawsze stanowił siłę napędową producentów rozwiązań technicznych. Czwarta rewolucja przemysłowa i oddanie kontroli nad maszynami w ręce sztucznej inteligencji wymagają tworzenia niezawodnych narzędzi. Przed polskimi producentami szansa na stanie się ważnym graczem na międzynarodowych rynkach.

Według raportu Polski przemysł maszynowy w 2018 r. produkcja maszyn i urządzeń w Polsce wyniosła blisko 49 mld zł. Mimo że wciąż nie dorównujemy wzrostem krajom Starej Unii, polskie firmy stale udoskonalają swoje usługi i chętnie uczestniczą w kreowaniu nowych rozwiązań technologicznych.

Wciąż jesteśmy na etapie rozwoju i często patrzymy na inne kraje z perspektywy tego aspirującego, a nie równego. Tymczasem odnotowujemy stały wzrost sprzedaży w branży montażowej i pokrewnych, co wynika z rozwoju robotyzacji i przemysłu 4.0. Targi Assembly Go mają pomóc polskim przedsiębiorcom przyjrzeć się technologiom i procesom, jakie obecnie wykorzystywane są na rynku – mówi Robert Pogorzelski, CEO Polskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Montażu, współorganizatora targów.
REKLAMA:

– Wierzymy, że takie spotkanie pozwoli nam realnie ocenić potencjał polskiego przemysłu – wskazać mocne strony, zweryfikować pola, które wymagają poprawy i ustalić, co jeszcze można zrobić i jak najskuteczniej trafić do klientów.

Żadna firma wykorzystująca maszyny jako główne narzędzie produkcji nie może sobie pozwolić na ich zawodność. W branży, w której inwestycje liczone są w milionach, a urządzenia są przygotowywane na specjalne zamówienie, trudno zorientować się, jakie ryzyka mogą pojawić się w trakcie eksploatacji. Jeśli firmy nie będą na bieżąco z informacjami ze świata montażu, może się okazać, że już na etapie inwestycji w wyposażenie hali produkcyjnej wybrane rozwiązania będą przestarzałe i nie zapewnią spodziewanego zysku.

– Jeżeli chcemy stać się wartościowym środowiskiem wdrażającym przemysł 4.0, musimy działać we wszystkich aspektach – zarówno szkoleniu pracowników, wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych, jak i umacnianiu produkcji. Minimalizując rolę człowieka w procesie kontroli maszyn, musimy stale pracować nad zwiększeniem ich sprawności przy jednoczesnym dbaniu o ich wydajność. Dobrze przemyślana inwestycja w sprzęt to również długoterminowa oszczędność późniejszych kosztów napraw, rekompensaty strat spowodowanych wstrzymaniem produkcji i odszkodowań.

Assembly Go to pierwsze w Polsce wydarzenie kierowane przede wszystkim do przedstawicieli firm, których zarówno produkty jak i usługi są przeznaczone dla kluczowego etapu produkcji jakim jest proces montażu w zakładzie produkcyjnym oraz tworzących wykorzystywane w tej dziedzinie rozwiązania technologiczne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Montażu
#wiadomości #finanse #narzedzie #maszyny #maszyna

Więcej tematów: