Oszczędności z fotowoltaiki i pompy ciepła

Podziel się:
Fotowoltaika to inwestycja z gwarancją generowania oszczędności. Rządowe programy, takie jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” przyspieszyły rozwój rynku fotowoltaicznego i spowodowały wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Dodatkowo, połączenie instalacji z pompą ciepła poprawia komfort życia w domu i zapewnia dodatkowe oszczędności.

Fot. Fot.
Fotowoltaika sprawia, że rachunki za prąd spadają niemal do zera, dlatego energię przez nią wygenerowaną możemy swobodnie wykorzystywać do zasilania urządzeń domowych. Najbardziej opłacalnym i coraz lepiej rozpowszechnionym urządzeniem peryferyjnym kompatybilnym z instalacją PV jest pompa ciepła.

- Pompa ciepła, to świetny zamiennik dla nieefektywnych i drogich w eksploatacji domowych źródeł ciepła. Może dostarczać ciepło do systemu centralnego ogrzewania oraz podgrzewać wodę użytkową. Urządzenie pobiera ciepło z powietrza i ogrzewa nim czynnik roboczy, który sprężany i rozprężany przekazuje to ciepło ogrzewając medium płynące w instalacji CO i wodę w kranie. Dzięki temu możemy cieszyć się ciepłem pozyskanym w efektywny i ekologiczny sposób – mówi Anna Kotarska, Dyrektor Działu Pomp Ciepła i Magazynów Energii w FOTON Technik, grupa innogy.

Program Mój Prąd przedłużony i rozszerzony

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje III edycję programu dofinansowań fotowoltaiki „Mój Prąd”. Nowy nabór planowany jest na 1 lipca 2021 r. i potrwa do 20 grudnia 2021 r. NFOŚiGW zapowiada rozszerzenie programu o pompy ciepła, magazyny energii i ładowarki do samochodów elektrycznych. W tym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska stawia na zachęcenie prosumentów do większego wykorzystania wygenerowanej energii.

Więcej energii dla prosumentów

Do zwiększenia wykorzystania energii ma również zachęcać nowy system rozliczenia prosumentów 1:1, nad którym pracują resorty rozwoju i klimatu. Według nieoficjalnych informacji, w tym systemie rozliczeń przewidywane jest pobieranie opłat dystrybucyjnych od prosumentów, których wysokość miałaby zależeć od ilości zbilansowanej energii pobranej z sieci elektroenergetycznej.

Prosumenci będą mogli zdecydować, czy pozostaną w obecnym systemie opustów, czy skorzystają z nowego systemu rozliczeń. W obecnym systemie operator nie pobiera opłat za pobór energii, ale prosument może odebrać 80% nadwyżki energii, w przypadku instalacji nie większej niż 10 kWp lub 70% przy instalacji większej niż 10 kWp.

COMFORT Home od FOTON Technik

Idąc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów firma FOTON Technik wprowadziła pakiet usług i produktów COMFORT Home, w ramach którego firma oferuje swoim klientom urządzenia tj.:
⦁ instalację fotowoltaiczną – generującą energię elektryczną, jest to baza pod inne urządzenia
⦁ pompę ciepła – odpowiedzialną za ogrzewanie domu i zapewnienie ciepłej wody
⦁ magazyn energii – zmagazynuje nadwyżki prądu i pozwoli użyć ich w razie awarii sieci lub kiedy potrzebna jest większa ilość energii
⦁ aplikację – monitorująca pracę całej instalacji, zbiera dane i przygotowuje podsumowania okresowe: tygodniowe, miesięczne, roczne

- Instalacja fotowoltaiczna daje możliwość ograniczenia wydatków na energię elektryczną, której koszt na rynku energii od stycznia 2020 roku wzrósł o ponad 65%. W przypadku mikroinstalacji jedynym kosztem, jaki ponosi klient, jest koszt instalacji. W przypadku finansowania inwestycji za pomocą kredytu czy leasingu, zaoszczędzone pieniądze mogą pomóc w spłacie rat. Korzystanie z wyprodukowanej energii jest darmowe i daje niezależność energetyczną. Może to pozwolić na instalację dodatkowych urządzeń, takich jak klimatyzacja czy pompa ciepła, by podnieść komfort swojego życia w domu. Jednakże należy pamiętać, aby podczas planowania budowy instalacji fotowoltaicznej i doborze odpowiedniej mocy takie zmiany uwzględnić przed jej rozpoczęciem - powiedział Cezary Wawrzos, Dyrektor Działu Projektów B2B w FOTON Technik, grupa innogy.
REKLAMA:

COMFORT Home to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą wykorzystać pełen potencjał, jaki może dać fotowoltaika. To rozwiązanie sprawi, że dom stanie się niezależny od zewnętrznych źródeł energii i ciepła – od cen prądu oraz materiałów opałowych. Dom z fotowoltaiką i pompą ciepła jest przede wszystkim ekologiczny i całkowicie bez emisyjny.

Polacy dostrzegli korzyści i możliwości oszczędzania, jakie daje własna instalacja fotowoltaiczna. Do tej pory firma FOTON Technik podpisała ponad 20 tys. umów z klientami prywatnymi i biznesowymi oraz zainstalowała ponad 350 tys. modłów fotowoltaicznych. Obecnie zwrot kosztów z inwestycji, dzięki programom dotacji do fotowoltaiki, wynosi około 6 lat.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: FOTON Technik
#czytelnia #fotowoltaika #okna i drzwi #eko #energooszczednosc #pompa_ciepla #Panele fotowoltaiczne

Więcej tematów: