Czym jest CMYK
Mówiąc w skrócie, jest to nazwa podstawowego zestawu składającego się z 4 różnych barw. Używa się ich najczęściej w drukarstwie wielobarwnym, czyli tzw. poligrafii. Najczęściej określenie to stosuje się wtedy, kiedy chce się opisać podstawowy użyty zestaw kolorów spotowych odnośnie stworzonej grafiki pełno kolorowej.
CMYK, czyli przestrzeń barw wykorzystywanych w druku
Czterema podstawowymi kolorami zawierającymi się w CMYK, są kolory takie jak:
- CYAN,
- MAGENTA,
- YELLOW,
- BLACK,
Jak widać mamy do czynienia z nazwami angielskojęzycznymi, od których pierwszych liter właśnie powstała nazwa CMYK. Zestaw tych czterech barw pozwala na wydrukowanie w zasadzie każdej ilustracji, czy też zdjęcia, bądź grafiki, uzyskując pełno kolorowy obraz wynikowy. Ponadto zestaw kolorów CMYK jest podstawowym elementem w poligrafii i druku.
Opis kolorów CMYK
Poniżej możesz znaleźć opis barw podstawowych CMYK. Oto one:
Cyan (Cyjan) - jest to kolor, określany jako odcień niebieskiego. Jego pochodnymi kolorami może być szafir, turkus, błękit, czy jasnoniebieski, lub ciemnoniebieski. Ponadto wiele odcieni zieleni i kolorów pośrednich. Intensywność cyjanu może się zmieniać po dodaniu do niego różnych ilości barwy żółtej i w ten też sposób reguluje się jego odcień.
Magenta (madżenta) - przez wielu nazywany jako kolor purpurowy. Jeżeli zmiesza się go z kolorem żółtym, otrzymamy różnego rodzaju pochodne nawiązujące do barwy czerwonej. Jeżeli zaś dodamy koloru czarnego, otrzymujemy różnego rodzaju barwy nawiązujące do odcieni brązu.
Yellow (żółty) - jest to kolor swoją barwą praktycznie taki sam, jaki jest nam bardzo dobrze znany. Jeżeli dodamy innego koloru z palety CMYK, i będzie nim magenta, otrzymamy barwę nawiązującą do pomarańczu. Jeżeli zaś dodamy cyjanu, otrzymamy barwę zieloną.
Black (czarny) - jest zbliżony swoją barwą do odcienia w 100% czarnego. Jednak nie jest uznawany za głęboką czerń ze względu na swoją transparentność. Jeżeli chcielibyśmy uzyskać efekt głębokiej czerni, należy stworzyć ten kolor wraz z domieszką innych pochodzących z palety CMYK. Najczęściej właśnie, kolor czarny powstaje poprzez zmieszanie innych kolorów z palety barw. Kolor wyjściowy również może się nieco różnić w zależności od techniki druku, jak również kalibracji maszyn drukujących.
CMYK - W jaki sposób łączyć barwy spotowe w celu uzyskania żądanego koloru
Jest to bardzo rozległy temat, gdyż podstawowy zakres barw, jaki możemy otrzymać po odpowiednim zmieszaniu czterech kolorów CMYK, wynosi ponad 16 milionów. Z racji tego, zaprezentowanie oraz opis wszystkich kolorów byłby wręcz niemożliwy w tym poradniku, zatem skupmy się jedynie na kilku podstawowych kolorach.
Kolor biały - Jest to barwa, która nie zawiera ani jednego koloru z palety CMYK. Jest ona jednak najczęściej używanym kolorem jako podkład wzorcowy pod druk. Nazywana jest barwą neutralną.
Kolor czerwony - Uzyskuje się go poprzez zmieszanie żółtego i magenty. Ważna jest odpowiednia proporcja, gdyż dodanie zbyt dużej ilości żółci może skutkować otrzymaniem koloru pomarańczowego.
Kolor zielony - Uzyskuje się go po zmieszaniu żółtego i cyjanu. W celu rozjaśnienia należy stopniowo odejmować od cyjanu odcienie żółci. W taki sposób nie stracimy podstawowego bazowego koloru opartego na cyjanie.
CMYK, a RGB
Warto dla porównania wspomnieć również nieco na temat drugiej podstawowej palecie barw, która bazuje na trzech kolorach i jest nazywana określeniem RGB, czyli z ang. Red (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski).
Inne barwy podobnie jak w przypadku CMYK, uzyskuje się poprzez odpowiednie zmieszanie, w odpowiednich proporcjach trzech podstawowych barw składowych (mieszanie trzech wiązek światła). Jeżeli równomiernie nałożymy na siebie wszystkie trzy kolory w najwyższym zakresie, uzyskamy białą przestrzeń. Jeśli jednak zrobimy to w zakresie najniższym, uzyskamy czerń.
Urządzenia elektroniczne używające przestrzeni barw RGB
Do takich urządzeń zalicza się większość sprzętu elektronicznego, jaki znamy. Można wyszczególnić telewizory, monitory, telefony komórkowe, i inne tego typu.
Mieszanie trzech wiązek światła, w przypadku barw wyświetlanych ma największe znaczenie
Tak jak było wspominane wcześniej, kolory w RGB uzyskuje się poprzez nakładanie się na siebie kolorów bazowych. Jednak w przypadku barw wyświetlanych na różnego rodzaju urządzeniach mogą one nieco różnić się w zależności od ustawień ekranu, oraz tego, jakie są właściwości odbiorcze ludzkiego oka.
Dla przykładu, obraz na monitorze z paletą barw RGB jest bardziej wyrazisty i posiada znacznie większą głębię kolorów. Jest tak z racji tego, iż monitor emituje światło, natomiast papier je pochłania. Zatem RGB posiada większy zakres kolorów niż CMYK. Jeżeli chodzi o CMYK, w przypadku wyświetlania barw na monitorze dodaje się kolejne warstwy, które zwiększają pochłanianie światła.
Podsumowanie
Czy teraz już wiesz, co to jest CMYK? Mamy nadzieję, że tak! Warto wiedzieć, że CMYK, jest najczęściej stosowane w druku, i czasami nawet po wydrukowaniu danej grafiki, często niektóre odcienie żółci, czy niebieskiego mogą prezentować się dużo lepiej niż kolory widoczne na monitorze. Wzorniki CMYK są dostępne w wielu sklepach z artykułami tego typu. Jeżeli jakiś potrzebujesz, sprawdź ofertę już teraz!