Co to jest CMYK

Podziel się:
Zapewne spotkałeś się kiedyś z określeniem CMYK. Domyślając się, prawdopodobnie nie miałeś pojęcia, z czym masz do czynienia. Nic nie szkodzi, wiele osób nie ma. Jednak właśnie po to powstał ten poradnik, abyś mógł dowiedzieć się, czym jest skrót CMYK. W dalszej części tekstu być może znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, nie czekaj i przeczytaj już teraz!

Fot. wzorniki.eu Fot. wzorniki.eu

 

Czym jest CMYK

Mówiąc w skrócie, jest to nazwa podstawowego zestawu składającego się z 4 różnych barw. Używa się ich najczęściej w drukarstwie wielobarwnym, czyli tzw. poligrafii. Najczęściej określenie to stosuje się wtedy, kiedy chce się opisać podstawowy użyty zestaw kolorów spotowych odnośnie stworzonej grafiki pełno kolorowej.

 

 

 

CMYK, czyli przestrzeń barw wykorzystywanych w druku

 

 

Czterema podstawowymi kolorami zawierającymi się w CMYK, są kolory takie jak:

- CYAN,
- MAGENTA,
- YELLOW,
- BLACK,

Jak widać mamy do czynienia z nazwami angielskojęzycznymi, od których pierwszych liter właśnie powstała nazwa CMYK. Zestaw tych czterech barw pozwala na wydrukowanie w zasadzie każdej ilustracji, czy też zdjęcia, bądź grafiki, uzyskując pełno kolorowy obraz wynikowy. Ponadto zestaw kolorów CMYK jest podstawowym elementem w poligrafii i druku.

paleta kolorów
 

Opis kolorów CMYK

Poniżej możesz znaleźć opis barw podstawowych CMYK. Oto one:

Cyan (Cyjan) - jest to kolor, określany jako odcień niebieskiego. Jego pochodnymi kolorami może być szafir, turkus, błękit, czy jasnoniebieski, lub ciemnoniebieski. Ponadto wiele odcieni zieleni i kolorów pośrednich. Intensywność cyjanu może się zmieniać po dodaniu do niego różnych ilości barwy żółtej i w ten też sposób reguluje się jego odcień.

Magenta (madżenta) - przez wielu nazywany jako kolor purpurowy. Jeżeli zmiesza się go z kolorem żółtym, otrzymamy różnego rodzaju pochodne nawiązujące do barwy czerwonej. Jeżeli zaś dodamy koloru czarnego, otrzymujemy różnego rodzaju barwy nawiązujące do odcieni brązu.

Yellow (żółty) - jest to kolor swoją barwą praktycznie taki sam, jaki jest nam bardzo dobrze znany. Jeżeli dodamy innego koloru z palety CMYK, i będzie nim magenta, otrzymamy barwę nawiązującą do pomarańczu. Jeżeli zaś dodamy cyjanu, otrzymamy barwę zieloną.

Black (czarny) - jest zbliżony swoją barwą do odcienia w 100% czarnego. Jednak nie jest uznawany za głęboką czerń ze względu na swoją transparentność. Jeżeli chcielibyśmy uzyskać efekt głębokiej czerni, należy stworzyć ten kolor wraz z domieszką innych pochodzących z palety CMYK. Najczęściej właśnie, kolor czarny powstaje poprzez zmieszanie innych kolorów z palety barw. Kolor wyjściowy również może się nieco różnić w zależności od techniki druku, jak również kalibracji maszyn drukujących.
 

CMYK - W jaki sposób łączyć barwy spotowe w celu uzyskania żądanego koloru

Jest to bardzo rozległy temat, gdyż podstawowy zakres barw, jaki możemy otrzymać po odpowiednim zmieszaniu czterech kolorów CMYK, wynosi ponad 16 milionów. Z racji tego, zaprezentowanie oraz opis wszystkich kolorów byłby wręcz niemożliwy w tym poradniku, zatem skupmy się jedynie na kilku podstawowych kolorach.

Kolor biały - Jest to barwa, która nie zawiera ani jednego koloru z palety CMYK. Jest ona jednak najczęściej używanym kolorem jako podkład wzorcowy pod druk. Nazywana jest barwą neutralną.

Kolor czerwony - Uzyskuje się go poprzez zmieszanie żółtego i magenty. Ważna jest odpowiednia proporcja, gdyż dodanie zbyt dużej ilości żółci może skutkować otrzymaniem koloru pomarańczowego.

Kolor zielony - Uzyskuje się go po zmieszaniu żółtego i cyjanu. W celu rozjaśnienia należy stopniowo odejmować od cyjanu odcienie żółci. W taki sposób nie stracimy podstawowego bazowego koloru opartego na cyjanie.
 

CMYK, a RGB

Warto dla porównania wspomnieć również nieco na temat drugiej podstawowej palecie barw, która bazuje na trzech kolorach i jest nazywana określeniem RGB, czyli z ang. Red (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski).

Inne barwy podobnie jak w przypadku CMYK, uzyskuje się poprzez odpowiednie zmieszanie, w odpowiednich proporcjach trzech podstawowych barw składowych (mieszanie trzech wiązek światła). Jeżeli równomiernie nałożymy na siebie wszystkie trzy kolory w najwyższym zakresie, uzyskamy białą przestrzeń. Jeśli jednak zrobimy to w zakresie najniższym, uzyskamy czerń.
 

Urządzenia elektroniczne używające przestrzeni barw RGB

Do takich urządzeń zalicza się większość sprzętu elektronicznego, jaki znamy. Można wyszczególnić telewizory, monitory, telefony komórkowe, i inne tego typu.
 

Mieszanie trzech wiązek światła, w przypadku barw wyświetlanych ma największe znaczenie

Tak jak było wspominane wcześniej, kolory w RGB uzyskuje się poprzez nakładanie się na siebie kolorów bazowych. Jednak w przypadku barw wyświetlanych na różnego rodzaju urządzeniach mogą one nieco różnić się w zależności od ustawień ekranu, oraz tego, jakie są właściwości odbiorcze ludzkiego oka.

Dla przykładu, obraz na monitorze z paletą barw RGB jest bardziej wyrazisty i posiada znacznie większą głębię kolorów. Jest tak z racji tego, iż monitor emituje światło, natomiast papier je pochłania. Zatem RGB posiada większy zakres kolorów niż CMYK. Jeżeli chodzi o CMYK, w przypadku wyświetlania barw na monitorze dodaje się kolejne warstwy, które zwiększają pochłanianie światła.

REKLAMA:

Podsumowanie

Czy teraz już wiesz, co to jest CMYK? Mamy nadzieję, że tak! Warto wiedzieć, że CMYK, jest najczęściej stosowane w druku, i czasami nawet po wydrukowaniu danej grafiki, często niektóre odcienie żółci, czy niebieskiego mogą prezentować się dużo lepiej niż kolory widoczne na monitorze. Wzorniki CMYK są dostępne w wielu sklepach z artykułami tego typu. Jeżeli jakiś potrzebujesz, sprawdź ofertę już teraz!

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#architektura #technologie #projekty #wnetrza #poradnik #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: